Vaikų sloga – maža bėda?

Vaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.  

 

1) Sloga reikšmingai blogina vaiko gyvenimo kokybę

 

Pasirodo, kad sloga gali ne juokais bloginti vaiko gyvenimo kokybę. Ne vienas mokslinis tyrimas rodo, kad ilgai trunkanti alerginės kilmės sloga gali reikšmingai suprastinti vaiko miegą ir tuo pačiu – jo mokymosi rezultatus. Pasirodo, kad alerginiu rinitu arba rinokonjunktyvitu sergančio vaiko mokymosi rezultatai gali būti net 10 proc. prastesni nei to vaiko, kuris šia alergine liga neserga.

Kuo mažesnis vaikas, tuo sloga jam – didesnė bėda. Kūdikiai iki pusės metų amžiaus dar nemoka kvėpuoti per burną, todėl užsikimšusi nosis jiems neleidžia normaliai žįsti, gerti, valgyti ir miegoti. Dėl tokios slogos nepailsi ne tik pats vaikas, bet ir visa jo šeima. Taigi jei vaikas serga sloga, reikia stengtis kuo labiau palengvinti jo dalią, tuomet ir sveikimo procesas bus lengvesnis. Gydymas pačios slogos trukmės gal ir nesutrumpins (paprastai ji trunka 5-10 dienų), tačiau bent jau palengvins kelią iki visiško pasveikimo.

 

2) Negydoma sloga gali komplikuotis ir (arba) tapti lėtinio susirgimo priežastimi.

 

Apskaičiuota, kad dažniausios tinkamai negydytos infekcinės kilmės slogos komplikacijos vaikams yra vidurinės ausies uždegimas (otitas), prienosinių ančių uždegimas (sinusitas), bronchų uždegimas (bronchitas), o kartais net ir plaučių uždegimas. Ilgą laiką negydytas/ ignoruotas alerginis rinitas neretai baigiasi bronchine astma, be to, duomenys rodo, kad alergine sloga sergantys vaikai dažnai turi ir kitų problemų, pavyzdžiui, serga atopiniu dermatitu. Taigi organizmas siunčia įvairius signalus – tereikia juos pastebėti ir padėti vaikui.

Infekcinės kilmės slogą dažniausiai sukelia virusai, rečiau – bakterijos. Skaičiuojama, kad virusai kalti mažiausiai dėl keturių atvejų iš penkių. Alerginės kilmės sloga labai susijusi su alergenų buvimu aplinkoje. Jos metu nepasireiškia karščiavimas ir vaiką kamuoja sezoninė arba ilgalaikė sloga, kuriai būdingos bespalvės ir skystos nosies išskyros, nosies užburkimas, nosies paraudimas, o kartais pasireiškia ir akių junginės bei gerklės simptomai. Labai svarbu tinkamai atskirti infekcinės kilmės slogą nuo neinfekcinės kilmės slogos, nes nuo to priklauso ir slogos gydymas. Tinkamai gydant slogą galima ne tik suteikti daugiau komforto sergančiam vaikui, bet ir išvengti galimų slogos komplikacijų.

 

3) Jūros vanduo – natūrali priemonė vaikams, kenčiantiems nuo slogos

 

Jūros vanduo yra gamtos dovanota priemonė, padedanti valyti nosies ertmes, palengvinti kvėpavimo funkciją ir jaustis geriau. Quixx baby nosies lašų koncentracija yra izotoninė. Tai reiškia, kad druskų koncentracija lašuose yra pritaikyta jautrioms kūdikių ir mažų vaikų nosytėms, todėl gleivinė nėra dirginama, o, priešingai, švelniai valoma ir drėkinama. Quixx baby padeda išvalyti mažylio nosį. Jis suminkština susikaupusias gleives, todėl jos lengviau pašalinamos. Jis taip pat išplauna alergenus ir užkratus, todėl sumažėja jų poveikis nosies gleivinei.

Vaikams nuo 6 mėnesių amžiaus galima vartoti Quixx soft nosies purškalą, kuris papildytas nosies gleivinę puoselėjančiu ir drėkinančiu alavijų ekstraktu. Quixx soft naudojamas:

  • Kasdienei nosies priežiūrai ir valymui;
  • Kaip pagalbinė priemonė, apsauganti nuo peršalimo sukeliamų simptomų nosyje;
  • Drėkinti sausas nosies sieneles, mažinti jų dirginimą arba perštėjimą;
  • Kaip papildoma priemonė rinitui ir sinusitui gydyti;
  • Kaip pagalbinė priemonė vaikams, negalintiems išsišnypšti nosies.

 

4) Sloga sergančio vaiko patalpos turi būti dažnai vėdinamos ir drėkinamos

 

Kažkodėl daugybė tėvelių stengiasi pernelyg prišildyti sergančio vaiko kambarį, o sausas oras tik dar labiau išdžiovina nosies gleivinę ir simptomai tokiu atveju tik dar labiau pasunkėja. Vertėtų pasistengti patalpas kuo dažniau vėdinti ir pakankamai jas drėkinti – tuomet ir simptomai bus lengvesni. Sausas ir nešvarus oras – puiki terpė plisti virusams ir bakterijoms, tuo tarpu dažnai vėdinamoje ir drėkinamoje patalpoje jiems „gyventi“ kur kas sunkiau. Patalpos turėtų būti vėdinamos tuomet, kai vaikelio jose nėra, o santykinė patalpų drėgmė turėtų būti apie 50-60 proc. (gaila, tačiau daugeliu atvejų patalpų drėgmė nesiekia net 30-40 proc.).

Jei vaikas serga sezoninėmis alergijomis, tai patalpų geriau nevėdinti augalų žydėjimo metu, nebent neseniai palijo. Reikėtų naudoti specialius langų tinklelius, apsaugančius nuo žiedadulkių patekimo į patalpas. Namuose geriau turėti kuo mažiau dulkes kaupiančių daiktų ir neauginti naminių gyvūnų, jei vaikas labai alergiškas.

 

5) Su dekongestantais reikėtų elgtis itin atsargiai

 

Jei kalbėtume apie laikotarpį prieš 5-10 metų, tikriausiai atsimintumėte, kad atsakingam dekongestantų vartojimui nebuvo skiriama tiek daug dėmesio. Jie buvo pardavinėjami gana atmestinai ir dažnai net nepaaiškinant pacientui, kad jų negalima vartoti per ilgai. Šiandien atsakingam dekongestantų vartojimui skiriama kur kas daugiau dėmesio, o vaistininkai, parduodami preparatus, visuomet perspėja, kad jų nereikėtų vartoti ilgiau nei 5-7 paras. Vis dėlto daugybė pacientų nosies gleivinės kraujagysles sutraukiančius preparatus ir šiandien vartoja neatsakingai, o tai, savo ruožtu, tik dar labiau pasunkina slogos simptomus. Pasirodo, kad daugybė pacientų vis dar nežino apie galimą dekongestantų žalą.

Ilgai ir nesaikingai vartojami dekongestantai sukelia taip vadinamą medikamentinę slogą arba vazomotorinį rinitą, kuris gali būti itin sunkus ir varginantis. Todėl vaikams dekongestantų reikėtų lašinti ar purkšti tik labai trumpą laiką ir tik tuomet, kai tai būtina, tarkime, jūros vanduo nėra pakankamai veiksmingas ir vaikas negali tinkamai išsimiegoti. Dėl dekongestantų vartojimo būtina pasitarti su vaikelio gydytoju arba vaistininku. Paprastai jų nereikėtų vartoti ilgiau kaip 3-5 paras ir dažniau kaip 2-3 kartus per parą. Kitas svarbus aspektas – prieš dekongestantų vartojimą būtina gerai išvalyti bei jūros vandeniu išplauti nosies ertmes, kitaip jie paprasčiausiai neveiks (būtinas tiesioginis vaistinės medžiagos kontaktas su nosies gleivine, o nosies ertmėse susikaupęs gleivių perteklius šį kontaktą gali trikdyti, todėl prieš vaistinių preparatų nuo slogos vartojimą šį gleivių perteklių būtina kruopščiai pašalinti).   

 

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai