Opaligė – dažna šiuolaikinio žmogaus palydovė

Skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opaligė yra viena dažniausiai sutinkamų ligų. Gydytojai gastroenterologai sulaukia daugybės pacientų su nusiskundimais dėl virškinimo trakto ir teigia, kad didelė dalis pacientų bent vieną kartą gyvenime yra sirgę opalige. Statistika rodo, kad visame pasaulyje bent kas dešimtas gyventojas serga šia virškinimo trakto liga. Kai kurie pacientai reguliariai mina sveikatos gydymo įstaigos slenksčius, nes ir vėl pajunta jau labai gerai pažįstamus nemalonius ligos simptomus. 

 

Kas yra opaligė?

Opaligė – tai lėtinė liga, linkusi pasikartoti. Ji diagnozuojama tada, kai skrandžio arba dvylikapirštės žarnos gleivinėje pastebimos opos. Jei gleivinėse susidaro daug mažų žaizdelių, tuomet jos vadinamos erozijomis, jei pastebima viena ar net kelios stambios žaizdos – tuomet jos priskiriamos opoms. 

 

Kokios yra pagrindinės ligos priežastys?

Opaligės metu susidarančios opos skirstomos į pirminę ir antrinę opas. Pirminės opos priežastis yra Helicobacter pylori bakterijos sukelta infekcija. Antrinės opos susiformavimui įtakos turi kiti faktoriai, pavyzdžiui, paciento vartojami vaistiniai preparatai (ypatingai nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, tokie kaip acetilsalicilo rūgštis ar ibuprofenas, diklofenakas, indometacinas bei hormoniniai vaistiniai preparatai, tokie kaip kortikosteroidai). Didelę įtaką turi patiriamas stresas, alkoholio vartojimas ir rūkymas, korozinių savybių turinčios medžiagos. Ypatingai prie ligos atsiradimo gali prisidėti ir netinkamas gyvenimo būdas (nesubalansuota ir nereguliari mityba, nepakankamas poilsio kiekis). Sutrikus skrandžio ar dvylikapirštės žarnos virškinimo funkcijai taip pat gali susidaryti tinkamos sąlygos opaligei. Pastebima, kad šiai ligai būdingas sezoniškumas, paveldimumas ir ja dažniau sergama nuo paauglystės. 

 

Kur gali vystytis opaligė?

Opų gali atsirasti skrandyje ir dvylikapirštėje žarnoje. Pastebima, kad pirminės opos dažniau išsivysto dvylikapirštėje žarnoje, o antrinės opos dažniau nustatomos skrandyje. Įmanoma nuspėti, kuriame organe gali būti opa. Pavyzdžiui, jei viršutinę pilvo dalį skauda pavalgius, opaligė gali būti išsivysčiusi skrandyje, jeigu skauda nevalgius, ypatingai naktį, tuomet spėjama, kad tai gali būti dvylikapirštės žarnos opaligė. Reikėtų nepainioti opaligės su dispepsijos sindromu, kurio metu jaučiami labai panašūs simptomai. Tikslią diagnozę gali nustatyti tik gydytojas gastroenterologas. 

 

Kaip diagnozuojama opaligė? 

Pats svarbiausias tyrimas norint diagnozuoti skrandžio arba dvylikapirštės žarnos opaligę yra endoskopinis tyrimas. Jo metu gydytojas endoskopu apžiūri virškinimo organus iš vidaus, gali įvertinti gleivinės būklę. To paties tyrimo metu atliekama ir biopsija -  mažas audinio gabalėlis paimamas tiesiai iš vidaus organų gleivinių, vėliau atliekamas histologinis tyrimas. Helicobacter pylori bakterijos buvimas gali būti nustatomas iš kraujo arba iš paimto audinio gabalėlio, atliekant ureazės testą (tai per 20 minučių atliekamas tyrimas, kurio metu stebimas bakterijos išskiriamo ureazės fermento aktyvumas). 

 

Kokiais simptomais pasireiškia opaligė?

Opaligės simptomai labai nemalonūs, varginantys, menkinantys normalią gyvenimo kokybę. Pagrindiniai ligos simptomai yra šie: pykinimas, neproduktyvus vėmimas, rėmuo, skausmas viršutinėje pilvo dalyje (ypatingai naktį, suintensyvėjantis valgius arba nevalgius, priklausomai nuo opos vietos). Skausmo pobūdis, priklausomai nuo opos vietos, skiriasi. Gali pasireikšti svorio kritimas. 

 

Kaip gydoma opaligė? 

Pirmiausiai labai svarbi yra tinkama dieta – reikėtų valgyti reguliariai, vengti riebaus ir aštraus, ypatingai kepto maisto. Opaligės gydymą vaistiniais preparatais turi paskirti gydytojas. Dažniausiai antacidinių vaistų nepakanka (tai magnio, kalcio, aliuminio druskos, kurios neutralizuoja skrandžio rūgštį). Kur kas veiksmingesni yra vaistiniai preparatai, priskiriami H2 receptorių inhibitoriams, pavyzdžiui, Raniberl. Taip pat opaligės gydyme svarbūs ir protonų siurblio inhibitoriai. Vartojant šiuos vaistinius preparatus slopinami nemalonūs ligos simptomai ir opa greičiau užgyja. Gydymas priklauso nuo opaligės priežasties. Jei buvo aptikta H. pylori bakterija, labai svarbu ją sunaikinti specialiais vaistinių preparatų deriniais, kuriuos po diagnozės parenka gydytojas. Svarbiausia laikytis gydymo nurodymų, nes ne iki galo sunaikinus bakteriją, opa linkusi labai greitai atsinaujinti. 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai