BŪKITE BUDRŪS - NEĮPRASTOS KOSULIO PRIEŽASTYS

Kosulys ne visada yra ligos požymis. Kartais jo kilmė gali būti refleksinio pobūdžio, gali kilti nerimo, emocinio susijaudinimo metu.

Kosulys yra normalus refleksas

Verta  „nusiimti skrybėlę” prieš gamtos meistriškumą: iš apačios į viršų, iš plaučių alveolių į bronchus, toliau trachėja ir gerklomis tūkstančiai mažyčių mikroplaušelių tarsi estafetinę lazdelę kelia dulkių, pūkų, plaukų ir kitų pašalinių medžiagų,  patekusių į mūsų organizmą, daleles. Fiziologinis eskalatorius nežino poilsio, dirba 24 valandas per parą ir 365 dienas per metus. Tai padeda apsaugoti plaučius nuo viso nereikalingo, sukeliančio plaučių uždegimą, bronchitą ar tiesiog dusimą. Tačiau prigimtis  apsidraudė ir sukūrė papildomą galingą refleksinį mechanizmą plaučiams valyti - kosulį. Štai kodėl kelis kartus per dieną mes nenorom kosėjame, nors ir nesergame. Energingas iškvėpimas per burną, smarkiai susitraukus kvėpuojamiesiems raumenims ne tik paspartina mažų „šiukšlių" išmetimą, bet taip pat išlaisvina kvėpavimo sistemą nuo gleivių pertekliaus.

Kosulys - ne visada  infekcijos požymis

Dažnai manoma, kad jei žmogus kosėja, jis peršalo. Tačiau infekcinis kosulys sudaro tik pusę atvejų. Nereta kosulio priežastis yra alerginė. Alergeno įkvėpimas į kvėpavimo takus sukelia bronchų susiaurėjimą ir žymiai pagreitina gleivių susidarymą. Tai iššaukia kosulį.

Kosulio priežastimi gali būti širdis, tiksliau, jos silpnumas. Širdies nepakankamumas atsiranda po infarkto, kai miokardo dalis tampa randu ir susitraukimams neužtenka stiprumo, esant rimtoms aritmijoms  ar vožtuvo defektams, trikdantiems pagrindinę mūsų kūno „pompą”.

Kitos retesnės kosulio priežastys yra  įvairios neurologinės ligos.

Kosulys be peršalimo simptomų gali būti vienas iš gastroezofaginio refliukso požymių, kai skrandžio rūgštinis turinys kyla į stemplę, ją dirgindamas ir sukeldamas rėmenį.

Vasara ir kosulys

Peršalimo ligos  vasaros metu dažnas, nors ypač nepageidautinas reiškinys. Oro kondicionavimas, gėrimai su ledukais, maudynės vandens telkiniuose nejučia atšaldo organizmą. Kosulys prasideda  peršalus, susilpnėjus imunitetui.  Tuomet bronchų gleivinėje besidauginantys virusai ir bakterijos sukelia uždegimą, dėl kurio pagausėja sekrecija.  Uždegimas suaktyvina reflekso zonas, susijusias su bronchų valymusi, ir kosulys nuo pradžioje silpno, palaipsniui sustiprėja. Ir, susidarius dideliam skreplių kiekiui, jie pradeda šalintis kosint. Šiuo momentu svarbiausia skystinti gleives, siekiant lengviau jas iškosėti.

Bronchitas nereikalauja lovos režimo

Susirgus bronchitu, nereikia laikytis lovos režimo. Esant šiltam, sausam orui (18-20 C šilumos ir 50-70% drėgmės), patariama dažniau išeiti į gryną orą. Jei už lango drėgna, lietinga ir vėjuota,  geriau keletą dienų likti namie, tas pats patartina ir speiguotu metų laiku.

Slopinti kosulį pavojinga

Slogos ar haimorito atveju, esant tracheitui ar bronchitui, gleivių gaminasi per daug, jose pradeda daugintis bakterijos. Jei kvėpavimo takų valymosi mechanizmas išsiderinęs, visa bjaurastis slenka žemyn į plaučių alveoles, pneumonijos tikimybė auga geometrine progresija. Todėl gydytojai pataria gerti šiltą arbatą, skiria vaistus, skystinančius gleives, rekomenduoja inhaliacijas, palengvinančias  skrepliavimą, bei nugaros masažą. Taigi, negalima slopinti infekcinio pobūdžio kosulio reflekso, kad ir kiek jis vargina.

Vaikų kosulys prasideda nuo slogos

Pediatrai teigia:  jei jūsų vaikui užgulė nosį, už keletos dienų prasidės kosulys. Vaikų kvėpavimo takai tik formuojasi,  dažnai kankina hipertrofiniai adenoidai, pabloginantys gleivių nutekėjimą ir netgi jas provokuojantys, o daugelis vaikų nemėgsta valytis nosies. Todėl vienintelis būdas išvengti varginančio kosulio, tik prasidėjus slogai, ją gydyti. Reguliariai plauti nosį (pavyzdžiui, hipertoniniu Atlanto vandenyno vandeniu Quixx baby, suminkštinančiu susikaupusias gleives, padedančiu lengviau jas pašalinti bei drėkinančiu nosies gleivinę), lašinti gydytojų paskirtus gydomuosius lašus.

Kosulys turėtų praeiti per 2 savaites

Jei sirgote peršalimo ligomis, bronchitu, laringitu, tracheitu, pneumonija, kosulys turėtų praeiti per 14 dienų. Kartais dar kelias dienas gali likti  liekamieji reiškiniai, kai žmogus šiek tiek kosti. Jei taip nėra ir kosulys dar vargina, jums reikia kreiptis į gydytoją ir atlikti papildomus tyrimus.

Kosulį reikia drėkinti!

Kosulys būna sausas ir šlapias. Sausą ir neproduktyvų bet kokia kaina reikia drėkinti. Kvėpavimo takų infekcijos pradžioje  kutena gerklę, kyla kosčiojimas, bet skreplių dar nėra, sausas kosulys skamba kaip lojimas, draskantis krūtinę. Po 2-3 dienų kosulys „minkštėja” ir tampa labiau produktyvius: atkosėjami skrepliai. Tokiu momentu išskyros neturėtų būti pernelyg klampios, nes klampias  sunku atkosėti. Todėl tąsius, gleivingus skreplius gydytojai rekomenduoja skystinti mukolitikais - vaistais, skiedžiančiais skreplius (pavyzdžiui, Flavamed šnypščiosiomis tabletėmis, kurios efektyviai skystina gleives ir padeda pašalinti jas iš plaučių).

Parengė: L. Vararanavičienė

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai