Nugaros skausmas – nebe pagyvenusių žmonių liga

Stebina tai, kad nugaros ir kaklo skausmai gali pasireikšti labai anksti, netgi nuo 8-10 metų ir ypač padažnėja paauglystėje. Atskirose studijose nurodoma, kad iki pilnametystės nugaros ir kaklo skausmus patiria 30-51 proc. vaikų bei paauglių.

 

Pasaulio sveikatos organizacija informuoja, kad apie 70-80 proc. žmonių bent kartą gyvenime yra patyrę nugaros skausmus. Šiuolaikinės visuomenės pasiekimai, naujos technologijos ir kiti civilizacijos laimėjimai skatina rinktis ne itin aktyvų gyvenimo būdą. Tai, žinoma, didina sveikatos sutrikimų pavojų.
Beje, tyrimų duomenimis, dažniausia su darbu susijusi problema yra būtent nugaros skausmai, kurie vargina apie 30 proc. visų darbingų asmenų. Stuburo problemos yra viena dažniausių nedarbingumo priežasčių. Neretam jos asocijuojasi su invalidumu.
Šiais laikais vis daugiau žmonių skundžiasi stuburo problemomis. Vis dažniau pastebima, kad nugaros skausmus, negalavimus patiria ne tik suaugę ar pagyvenę žmonės, bet ir vaikai.

 

Nugaros skausmo priežastys labai įvairios


Riziką atsirasti nugaros skausmams didina antsvoris, vyresnis amžius, netaisyklinga laikysena, sėdimas ar sunkus fizinis darbas, stuburo traumos ir kitos gretutinės ligos. Net įvairūs psichosocialiniai veiksmai taip pat turi įtakos žmogaus savijautai.
Prie nugaros skausmų atsiradimo gali prisidėti netaisyklinga laikysena, kuri būdinga 25-40 proc. Lietuvos vaikų ir paauglių, o skoliozė (stuburo iškrypimas) – 4-8 proc. visos populiacijos. Ne mažiau svarbūs ir individualūs anatominiai ypatumai: kaulų struktūra, jų ilgis, asmens ūgis, įgimta stuburo konfigūracija.
Tačiau dažniausiai (net 70 proc. atvejų) nugaros skausmų priežastis lieka neaiški.

 

Kaip išvengti nugaros skausmo?


Nugaros skausmai gadina mūsų kasdieninį gyvenimą. Pirminė nugaros skausmo profilaktika turėtų prasidėti nuo vaikystės, mokyklos laikų. Tai taisyklinga kūno padėtis ir judesiai. Tiek namuose, tiek mokykloje reikia sėdėti pagal ūgį parinktame suole ar kėdėje.
Kasmetiniai mokinių sveikatos profilaktinių patikrinimų rodikliai atskleidė, kad skeleto raumenų sutrikimai (netaisyklinga laikysena, skoliozė, kifozė) yra vieni iš dažniausiai diagnozuojamų mokinių sveikatos sutrikimų. Pastebėta, kad šių sveikatos sutrikimų su amžiumi vis daugėja. Netaisyklingas kuprinės nešimas ir kuprinės svorio nekontroliavimas turi įtakos formuotis netaisyklingai laikysenai.
Kad atkreipti mokyklų bendruomenių, tėvelių dėmesį, kokią žalą gali padaryti didelis svoris, užverstas ant augančio vaiko stuburo, organizuojamos kuprinių svėrimo akcijos. Visuomenės sveikatos specialistai primena, kad vaikas negali nešioti kuprinės, viršijančios 10 proc. jo kūno svorio. Problemos aktualumą atskleidė Panevėžio rajono visuomenės sveikatos biuro organizuota kuprinių svėrimo akcija, kurioje dalyvavo 543 mokiniai (88 proc. visų Panevėžio rajono mokyklų 5–6 klasių mokinių). Tyrimo išvados verčia sunerimti, net kas trečias tyrime dalyvavęs mokinys, nešė per sunkią kuprinę.
Visuomenės sveikatos specialistai taip pat rekomenduoja įprasti kasdien atlikti tam tikrus tempimo pratimus, stiprinančius pečių ir nugaros raumenis. 2-3 kartus per savaitę reikia daryti mankštą, apsaugančią nuo stuburo ligų.
Jei nugaros ir kaklo skausmai dažniausiai atsiranda po nakties miego ir dienos eigoje pranyksta, vertėtų susimąstyti apie savo miego įpročius. Kadangi miegojimas ant išsigulėjusio seno čiužinio ar sofos, reiškia miegojimą netaisyklingoje padėtyje – tai stuburui kenkia ne mažiau nei sėdėjimas ar vaikščiojimas susikūprinus.

 

Netaisyklinga laikysena miegant


Net 30 proc. savo gyvenimo pramiegame, tad vertėtų pasistengti, jog miegui skirtas laikas būtų kuo kokybiškesnis. Kad ir kaip keistai skambėtų, bet tam tikri mūsų miego įpročiai turi įtakos formuotis netaisyklingai laikysenai.
Nugaros ir kaklo skausmai ar tiesiog jaučiamas nugaros nuovargis ryte gali atsirasti, jei miegate ant išskleidžiamų sofų-lovų, kurios nėra pritaikytos miegoti kiekvieną naktį. Nemalonūs pojūčiai gali kankinti jei miegate ant išsigulėjusio čiužinio – jaučiami įvairūs nelygumai, būna per kieta arba atvirkščiai – miegame lyg įkritę į hamaką. Kai pagrindas yra nestabilus, miegame netaisyklingoje padėtyje.
„Interjerų vizija” direktorė A. Vaitiekaitė paaiškina: „Žmogaus stuburas yra S raidės formos, todėl reikalingos čiužiniuose specialiai išreikštos zonos sunkiausiose kūno vietose. Siekiant užtikrinti fiziologiškai taisyklingą kūno padėtį poilsio metu, idealiausiai tinka čiužiniai su 7 anatominėmis zonomis. Tokios konstrukcijos čiužiniai tinka esant nugaros problemoms”. A. Vaitiekaitė pataria rinktis ergonomijos principu išsiskiriančius prekės ženklus. Svarbu, kad čiužiniai būtų pagaminti derinant skirtingų minkštumų medžiagas taip, kad išgauti kuo geresnį kūno priėmimą, kuris nuimtų įtampą ir užtikrintų prilaikymą taisyklingoje kūno padėtyje. Vaikams-paaugliams siūloma parinkti sluoksniuotus čiužinius, pasižyminčius geriausiomis paviršiaus prisitaikymo savybėmis ir tiksliu nugaros srities prilaikymu. Pagalvė taip pat turi prisitaikyti prie stuburo išlinkimo.


Pastebime, kad ligos vis jaunėja, tad nepamirškite, kad pirminė nugaros skausmo profilaktika turi prasidėti dar vaikystėje. Kad ir kaip bebūtų keista, bet ne visada nugaros skausmus būtina gydyti vaistais. Visų pirma privalu išsiaiškinti, ar nuolatinio nugaros nuovargio ar skausmo priežastis nėra netinkamai parinktas čiužinys ir pagalvė, jūsų miego įpročiai.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

liepele
2015-01-20 23:59
Sveiki.. labai noreciau suzinoti gal kam teko arba zino kas daresi stuburo operacija virsutineje stuburo dalyje.Kur geriausia butu ja pasidaryti LT?
Salvijus
2014-11-21 09:50
Visiems, kurie turi kažkokių sveikatos problemų, ar tai skausmai stubure, sąnariuose, ar negaluoja kiti organai ir ieško pagalbos, patarimų, bet neranda. Visiems, kurių tėvai, artimieji, draugai, pažįstami turi rimtų negalavimų, o galėtumėte padėti Jiems Jūs. Visiems, kurie jau prarado pasitikėjimą tradicine medicina, cheminiais preparatais, kurie jau seniai nebepadeda, ir jaučia jų pašalinį poveikį. Visiems, kurie dar pakankamai sveiki ir energingi ir nori išlikti tokiais iki gilios senatvės. Visiems, kurie nori susipažinti su Rytų šalyse taikomomis sveikatinimo priemonėmis ir būdais ir tuo pačiu pagerinti savo sveikatą. salavijasp@gmail.com

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai