Lietuvoje

Psichiatrą galime pasirinkti patys


Nuo šiol kiekvienas turime galimybę atskirai pasirinkti ne tik šeimos gydytoją, bet ir pirminėje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje dirbantį psichiatrą. Taip numatyta šių metų kovo viduryje pakeistoje Gyventojų prisirašymo prie pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigų tvarkoje.
Jau esame įpratę, kad kiekvienas gali laisvai pasirinkti pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigą, šeimos gydytoją. Pagal naująją tvarką dėl psichiatro paslaugų pacientas gali kreiptis ir į kitą tos pačios savivaldybės sveikatos priežiūros įstaigą. Tereikia nuvykti į pasirinktos poliklinikos registratūrą ir užpildyti prašymą dėl pirminės ambulatorinės psichikos sveikatos priežiūros paslaugų (reikia turėti asmens tapatybę liudijantį dokumentą). Turite būti apdraustas (ar apsidraudęs) privalomuoju sveikatos draudimu. Nepilnamečių prašymus pasirašo vienas iš tėvų, o jeigu tėvų nėra, – globėjas.
Psichikos sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų sąrašą žmogui turi pateikti ta gydymo įstaiga, kurioje jis prisirašęs pas šeimos gydytoją (t. y. poliklinika, šeimos gydytojų centras ar pan.)
 

Neestetiška ir pavojinga sveikatai


Kiekvieną pavasarį kyla pasipiktinimas dėl ištirpusio sniego atidengiamų šunų ekskrementų krūvelių. „Tikriausiai niekam – nei šunų šeimininkams, nei gyvūnų neturintiems žmonėms – pavasario nuotaikos nepakelia apdergti parkai. Tai visų mūsų problema, ne tik šunų šeimininkų, tad ir spręsti ją turime kartu“, – įsitikinusi Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos Užkrečiamųjų ligų skyriaus vyr. specialistė Jolita Mackevičiūtė.
Gyvūnų savininkai turėtų susirinktų savo augintinių išmatas. Savivaldybės turėtų pasirūpinti, kad būtų pakankamai specialių konteinerių ir šiukšlių dėžių, nes išmesti gyvūnų ekskrementus kartu su buitinėmis atliekomis tikrai nėra geriausia išeitis. „Ir, žinoma, visi turėtume nepamiršti elementarių asmens higienos taisyklių – jei jų visada laikytumėmės, tikrai išvengtume nemažos dalies užkrečiamųjų ligų“, – tvirtina specialistė.
Dažniausia šunų platinama liga – toksokarozė. Ja užsikrečiama nuo nešvarių, žemėtų rankų, valgydamas neplautas uogas, vaisius ir daržoves, vaikai – žaisdami smėlio dėžėse, žaliosiose vejose, kuriose yra šunų ir kačių išmatų. Žmogus tiesiogiai nuo šuns užsikrėsti negali, žmogus nuo žmogaus taip pat neužsikrečia.
 

Dažniausiai mirštame nuo širdies ligų


Mirties priežasčių registras parengė informaciją apie mirties priežastis Lietuvoje praėjusiais metais. Jų struktūra, pasirodo, nesikeičia jau daugelį metų, pagrindinės mirties priežastys išlieka tos pačios – širdies ir kraujagyslių ligos, piktybiniai navikai ir išorinės mirties priežastys.
2010 metais iš viso mirė 42 120 žmonių, t.y. 88 asmenimis daugiau nei 2009 metais. Nuo kraujotakos sistemos ligų mirė daugiau nei pusė t.y. 56,1 proc., nuo piktybinių navikų – 19,3 proc., o nuo išorinių mirties priežasčių – 9,6 proc. visų mirusiųjų.

 

Į Lietuvą keliauja neteisingai paženklinti maisto papildai


Nuo praėjusių metų kovo iki metų pabaigos į Lietuvą pateko apie 1136 maisto papildų, pagamintų trečiosiose šalyse. Beveik pusė jų atkeliavo iš Rusijos, daugiau kaip trečdalis – iš Jungtinių Amerikos Valstijų. Likusieji atvežti iš Indijos, Kinijos, Baltarusijos, Kanados ir kitų šalių.
Pasak Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos vyr. specialistės Evelinos Venckevič, net 70 proc. šių maisto papildų neatitinka ženklinimo reikalavimų.
Pavyzdžiui, etiketėje neteisingai nurodomas maisto papildo tinkamumo vartoti terminas, neparašoma, kad sudėtyje yra saldiklių, taip pat neretai etiketėse randama draudžiamų maisto priedų, vitaminų ir mineralų, kurie negali būti naudojami maisto papildams gaminti, ir kt. Neretai nepaisoma, kad maisto papildų etiketėje ar reklamoje negalima teigti apie papildo gydomąsias savybes. Dėl 89 produktų kilo įtarimas, kad jie gali priklausyti ne maisto papildų grupei. Tai buvo produktai, kurių sudėtyje yra vaistinių medžiagų: vinpocetino, melatonino, ricinos aliejaus ir kt.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai