Laikas visada čia. Tad ar jis dingsta?

„Neturiu laiko“. Jei, kaip sako filmuose, už vieną kartą išgirstą tokią frazę gautume po litą, dabar daugelis būtume jei ne milijonieriai, tai bent jau pasiturintys žmonės. O, jei pridėtume ir tuos kartus, kai laiko stoka pasiskundžiame patys... Nors mūsų amžiuje daroma viskas, kad laiko sutaupytume, įvyksta paradoksali situacija, ir laiko trūksta vis labiau. Valanda praleista prie televizoriaus, kita naršant internete ar bendraujant pokalbių kambaryje – ir vėl panika, kad nespėjome parašyti ataskaitos, nueiti su drauge kavos ar vakare patikrinti vaiko namų darbų. Tačiau ar vis dėlto laiko tikrai „trūksta“ ir kasdien vis labiau? O gal mes tik nemokame su juo elgtis ir teisingai paskirstyti. Juk, kaip sakė mūsų pašnekovė vaikų dienos centro direktorė Marytė LELIUGIENĖ, „laikas visada čia, jo yra kiek yra ir jis niekur nedingsta.“ Ir iš tiesų – juk valanda yra valanda, para visada turės 24 valandas, savaitė 7 dienas ir taip toliau. Tad kur mūsų klaidos? Kaip jas ištaisyti?
 

Kodėl aš tai darau?


Net tokie elementarūs dalykai kaip dienotvarkės susidarymas negali būti atlikti teisingai ir naudingai, jeigu žmogus nežino, ko siekia ir kur eina. Juk nežinant tikslų neįmanoma iškelti prioritetų, na, o neturint prioritetų be galo sunku nuspręsti, kam laiko skirti daugiau, kam mažiau, o ką iš viso išbraukti iš savo gyvenimo ar sumažinti dėmesį iki minimumo.
Nors šiuo metu Lietuvoje yra susidarius ekonominė situacija, kai tėvai yra priversti dirbti nuo ryto iki vakaro, kad išlaikytų vaikus, tačiau didžioji dalis net ir grįžę namo „neranda laiko“ su jais pabendrauti. Tačiau juk tuo metu vis dėlto kažkuo užsiima? Dažniausiai tai būna televizorius, kompiuteris, laikraščiai. Vaikai vėlgi lieka antroje ar trečioje vietoje.
Taigi būtent čia ir iškyla klausimas: koks yra mano gyvenimo tikslas ir kokie mano prioritetai? Lygiai taip pat – kas yra „laisvas laikas“? Ar valanda ant sofos, kelionė į kalnus, o gal tiesiog pasivaikščiojimas po parką?
Kad ir kokius pavyzdžius ir klausimus pateiktume, akivaizdu viena – atsakymai priklausys nuo kiekvieno žmogaus ir jo prioritetų, o dažnai ir nuo jų neturėjimo.


Beje, kaip kalbėjo M. Leliugienė – jei žmogus sukasi kasdieninėje rutinoje, jaučiasi nepatenkintas, bet niekaip nesugeba vieną kartą sustoti ir pamąstyti „kodėl aš tai darau“, vadinasi, jam dar nėra labai blogai, o gal toks gyvenimo būdas jam netgi patinka.
 

Kokie mano tikslai?


Pirmiausia svarbu atskirti gyvenimo prioritetus bei tikslus ir kasdieninius darbus. Visų pirma apžvelkite viską bendrai. Atsakykite sau į klausimus: ko aš noriu, ką noriu pasiekti per dešimtmetį, du ar visą gyvenimą? kas man svarbiausia? šeima, karjera, kelionės, o gal tik ramybė ir harmonija? Būkite visiškai sąžiningas ir atviras su savimi, kadangi tai ir darote tik dėl savęs ir nieko kito daugiau. Jei jums savirealizacija ir įdomus darbas svarbiau už gražius ir įrengtus namus, kad ir norėtumėte, jog būtų kitaip, – pripažinkite realybę. Taip bus lengviau ne tik jums, bet ir žmonėms, gyvenantiems su jumis.
Susirašykite kelis didelius gyvenimo tikslus, neleiskite savęs „cenzūruoti“, net jei tie tikslai iš pirmo žvilgsnio ir atrodo nerealistiški.
Apskritai šiai procedūrai – tikslams, prioritetams – skirkite bent gerą pusdienį, būkite vienas, eikite ten, kur jums malonu ir patogu, – į mišką, miesto parką, gal mėgstamą kavinę. Svarbu, kad galėtumėte visiškai atsipalaiduoti ir atsiduoti apmąstymams.
Net nustebsite, kiek daug apie save sužinojote ar supratote. Daugelis dalykų ir problemų išsispręs savaime, net nepradėjus jų svarstyti.
Tik primename dar kartą – būkite visiškai sąžiningas ir atviras.
 

Kokie mano prioritetai?


Taigi, jei jau susidėliojote didžiuosius tikslus, dabar galite juos šiek tiek susiaurinti ir sukonkretinti, suskirstę į gyvenimo sritis. Apibrėžtų ir konkrečių sričių nėra, jos dažniausiai individualios, tačiau dažniausiai kartojasi šios: šeima, karjera, finansai, hobis.
Tai pagrindiniai pamatai, ant kurių laikosi visas gyvenimas. Šias sritis taip pat patariame susirašyti prioritetine tvarka, taip bus paprasčiau vėliau planuojant savo metus, savaitę, dieną, taip pat atsidūrus kryžkelėje.
Daug kam gali kilti klausimas ar netgi pasipiktinimas, kad gyvenime dažniausiai rinktis nėra galimybės – darbas yra darbas, vaikai yra vaikai, o jau visa kita – kaip Dievas duos.
Sutinkame, kad yra darbų ir dalykų, kurių iš gyvenimo neišbrauksi, tačiau šiuo metu kalbame apie tai, kad nuo jūsų požiūrio ir prioritetų labai priklausys ne tik tai, kiek laiko vienai ar kitai sričiai skirsite, bet ir to laiko kokybė. Todėl atlikti šiuos pratimus tikrai verta. Juk žinodami ir prisimindami, kad jums pirmoje eilėje yra sveika ir laiminga šeima, sekmadienio popietę geriau skirsite pasivažinėjimui dviračiais, o ne tinginiavimui lovoje. Jeigu dabar jūsų prioritetas yra karjera ir per artimiausius metus jūsų tikslas yra pakilti karjeros laiptais, tai tikriausiai ketvirtadienio vakarus geriau praleisite prie svarbaus projekto, o ne su draugais aludėje. Ir nors galbūt tuo metu norėtųsi atvirkščiai, visada prisiminkite, ko norite, ir kaip jausitės tikslą pasiekę.
 

Kaip tai pritaikyti kasdieniniame gyvenime?


Kaip minėjome, nors ir norėtųsi kuo daugiau laiko skirti mėgstamiems dalykams, didelė mūsų dienos dalis, jai dar neprasidėjus, jau yra paskirstyta konkretiems užsiėmimams bei užduotims. Visų pirma darbas – dažniausiai jis trunka apie 8 valandas, panašiai tiek užima ir miegas, taigi iš 24 valandų belieka 8. Jos taip pat greitai tirpsta atidavus laiko kasdieninės ruošos darbams, kelionei į ir iš darbo, todėl laisvo laiko lieka dar mažiau. Tačiau būtent jį ir savaitgalius reikia išnaudoti efektyviausiai. Darbą organizuokite taip, kad netektų popierių neštis namo ar dirbti šeštadieniais, griežtai apsibrėžkite, kiek laiko skirsite televizijai ir internetui (siūlytume ne daugiau kaip 1–2 val. per dieną), pietus gaminkite taip, kad dar dieną ar dvi galėtumėte išvengti ilgo triūso virtuvėje.
Na, o tai, kas liko, išdalykite toms sritims, kurias prioritetuose išskyrėte jau mūsų minėtu būdu.
Lygiai taip pat, kaip rašėte gyvenimo tikslus bei prioritetus, siūlome ant popieriaus susirašyti ir išsamią dienotvarkę su valandomis ir netgi minutėmis (tam labai puikiai pasitarnauja darbotvarkės su jau surašytomis dienomis ir valandomis). Taip matysite, kam ir kiek laiko sugaištate, kur galėtumėte pasitobulinti ir kada galite dėmesį skirti tik jums asmeniškai svarbiems dalykams.
Ir dar. Pokyčius pradėti visada nelengva, tačiau jau žengus žingsnį svarbu žengti ir antrą, o, jei nepasiseka, nepasiduoti. Juk dirbame tam, kad gyventume, o ne gyvename tam, kad dirbtume!

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai