Seksualiausias moters organas – smegenys

Dailiosios lyties atstovių mylėjimosi poreikis skirtingas. Be to, jis priklauso nuo daugybės priežasčių – moters amžiaus, socialinės ir psichologinės būklės, fizinės sveikatos ir dar ne vienos. Kodėl taip yra ir ar libido galima sustiprinti? Apie lytinės funkcijos gerinimo būdus kalbamės su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Psichiatrijos klinikos gydytoja psichiatre Giedre Jonušiene.
 

Kodėl moterys nori mylėtis? Motyvacija – meilė, seksas, dvasinis ryšis, pinigai ar kas?
2007 m. Jungtinėse Amerikos Valstijose mokslininkai Meston ir Buss atliko tyrimą, kurio metu apklausus įvairaus amžiaus auditoriją buvo pareikštos net 237 skirtingos mylėjimosi priežastys! Jos suskirstytos į keturias pagrindines kategorijas: fizinės priežastys (mažina stresą, gerina savijautą, siekia lytinio elgesio patyrimo), tikslo siekimas (vieni pramogavo, kiti siekė atkeršyti ar net užkrėsti lytiškai plintančiomis ligomis), emocinė realizacija (meilės siekimas, jausmų realizavimas, kažkam tai buvo net priartėjimo prie dievo išraiška), nesaugumo korekcijos priežastys (pasitikėjimo savimi, savivertės kėlimas, savęs įprasminimo).
Šis tyrimas akivaizdžiai parodė, kokie mes visi esame skirtingi.
Beje, mokslininkė Basson, analizuodama moters lytinį elgesį, pastebėjo, kad jeigu moteris nesieks realizuoti emocinio intymumo, partneris gali nesulaukti jokio lytinio atsako, arba jis bus nevisavertis.
Kokiais gyvenimo atvejais moterys nenori mylėtis? Kiek tai lemia amžius, gyvenimo situacijos, sveikata?
Žmonija nuo neatmenamų laikų siekia daugintis ir patirti malonumą. Pastarieji poreikiai vystosi ir toliau atsižvelgiant į skirtingas tautų tradicijas, išsilavinimą, išprusimą lytinio gyvenimo srityje. Labai svarbus veiksnys yra amžius – kuo moteris brandesnė, tuo lytinis potraukis mažesnis, nors kartais būna ir atvirkščiai. Brandžiame amžiuje moteris išgyvena menopauzės simptomus, tokius kaip karščio pylimas, nemiga, nervingumas, kas tam tikra prasme nulemia ir lytinės funkcijos sumažėjimą. Vieno eksperimento metu moterys buvo suskirstytos į dvi grupes: vienos moterys galėjo pasimylėti vieną kartą per savaitę, o kitos grupės – ne. Kurios jautėsi geriau? Žinoma, tos, kurios mylėjosi.
Vadinasi, jei moteris brandžiame amžiuje daug ir dažnai mylisi, ji gerai jaučiasi ir apskritai nežino, kas yra menopauzė. Tai ne tik mokslinė, bet ir gyvenimo patirtis, kuria verta pasinaudoti sveikatos ir geros savijautos labui
Nenori mylėtis moterys, kurios jaučia depresijos ir nerimo simptomus, serga somatinėmis ligomis, kurios trikdo judėjimą, kraujotaką (kaulų ir sąnarių ligos, cukrinis diabetas). Tai ne tik mažina lytinį potraukį, bet ir sunkina lytinio akto eigą. Jei moteriai atlikta gimdos ar krūties šalinimo operacija, dažniausiai jos noras mylėtis taip pat mažėja, nes jaučiasi nevisavertė, nepasitiki savimi.
Įdomų faktą atskleidė švedų moksliniai tyrimai: vyro erekcijos sutrikimas gali sumažinti moters lytinį potraukį net 40 kartų!
Kaip jūs vertinate visuomenėje vyraujančią nuomonę, kad „kai poros pykstasi, barasi, tai jų meilė karštesnė“?
Ši nuomonė nėra pagrįsta moksliniais tyrinėjimais. Disharmoniniai santykiai, kai pora nesusikalba nei buitiniu, nei lytiniu lygiu – nėra gerai. Manau, reikėtų bartis kuo mažiau, o apie seksą diskutuoti kuo daugiau. Nepatarčiau poroms pyktis – geriau mylėtis.
Išsiaiškinti savo problemas reikėtų dalykiškai ir ramiai, nes po didžiulio barnio juk galima išsiskirti ir visiems laikams.


Ką reikėtų daryti, kad moteriai sugrįžtų noras mylėtis? Kuriais atvejais tam daro įtaką partnerio elgesys?
Tai gali atsitikti tada, kai moters gyvenime atsiranda kitas stiprus emocinis dirgiklis (pavyzdžiui, svarbus ir atsakingas darbas, kūdikis, ūminis ar lėtinis stresas ir pan.), kuris užima didesnę moters dėmesio dalį smegenyse. Ką reikėtų daryti? Kalbėtis. Daug ir nuoširdžiai kalbėtis. Jei partneris sako, kad per retai mylitės, reikėtų į tai atkreipti dėmesį. Lytinį potraukį gerina nuoširdi diskusija, išsiaiškinant partnerių lūkesčius. Pora, norėdama tobulinti tarpusavio santykius, turi dirbti – keisti elgesio stereotipus, atlikti specialisto paskirtus namų darbus. Tabletė tikrai nepadės išspręsti problemų, kurių yra tarpasmeniniuose santykiuose.
Ar hormoninė kontracepcija turi ryšį su moters libido?
Yra kontroversiškų nuomonių. Paklauskime moters,kodėl ji pradėjo naudoti hormoninę kontracepciją. Jei dėl to, kad tikėjosi geresnio sekso, laisvesnių lytinių santykių, tai paprastai ji nesiskųs, kad jai trūksta meilės. Sueitis be įtampos ir pozityvus nusiteikimas bus prioritetas prieš bet kokius šalutinius poveikius.
O jeigu moteris vartoja hormoninę kontracepciją lydima baimės, nerimo, tai, be abejo, neigiamai paveiks ir jos lytinę funkciją.
Pasitaiko atvejų, kai naudojant kontraceptines priemones moters seksualumas padidėja ir partneris gali nepatenkinti jos poreikių. Kita vertus, dalis vyrų, žinodami, kad moteris naudoja kontraceptines priemones, spaudžia mylėtis dažniau. O juk reikėtų suprasti, kad fiziologiškai moteris nepasikeitė. Tokiu atveju natūraliai įvyksta vyro atstūmimo reakcija.
Šiuolaikinis gyvenimas – sudėtingas, įtemptas. Nemažai jaunų merginų ir moterų serga depresijomis, psichikos ligomis. Kaip lytinę funkciją veikia raminamieji, psichotropiniai vaistai? Ar pakeitus vaistus sugrįžta meilės poreikis?
Sergant depresija, nerimo sutrikimais, keičiasi lytinė funkcija, mažėja potraukis, kartais mylėjimosi metu nebejaučiama malonumo. Vartojant antidepresantus gali būti šalutinis poveikis, kuris pasireiškia sumažėjusiu lytiniu potraukiu. Tokiu atveju, pirma, gydoma depresija, tada siekiama susigrąžinti lytinę funkciją. Jeigu moteriai labai svarbus yra lytinis gyvenimas, tuomet parenkami vaistai, kurie mažiau veikia jos lytinę funkciją.
Tačiau nereikia manyti, kad visi antidepresantai būtinai mažina lytinį potraukį, – tikrai ne. Yra ir tokių antidepresantų, kurie tonizuoja ir gerina lytinę sueitį. Todėl skiriant vaistus reikia pajusti moterį – girdėti, ko ji nori, kas jai yra svarbiausia.
Kaip yra brandžiame amžiuje: vienoms sulaukus 50-ties meilės poreikis tiek sustiprėja, kad nežino, kur dėtis, o kitoms – atvirkščiai, išblėsta. Nuo ko tai priklauso? Kaip galima sustiprinti ar sumažinti lytinę funkciją?
Brandžiame amžiuje keičiasi ne tik moters fiziologija, bet ir socialinė aplinka – šeimoje kartu gyvena seni tėvai (kurie gal būt slaugomi) ar subrendę vaikai. Tokios sąlygos lytinę funkciją blogina. O gera finansinė padėtis, užimtumas, geri santykiai poroje dažniausiai lytinę funkciją gerina.
Be abejo, daug kas nulemta ir genetiškai, kadangi genai centrinėje nervų sistemoje reguliuoja net tik visus psichinius, somatinius procesus, bet ir lytinę funkciją. Taigi seksualiausias žmogaus organas yra smegenys. Jose užkoduoti esminiai išlikimo instinktai: maitinimosi, teritorijos išsaugojimo ir dauginimosi. Žinoma, šie instinktai niekur neišnykę, tačiau jie yra realizuojami per aukštesnį sąmonės lygį. Taigi, įprasminant savo lytinę funkciją, nereikėtų pamiršti fantazijų ir kūrybiškumo.
Kuo pora išradingiau bendravo iki menopauzės, tuo ji puikiau bendraus ir po menopauzės, ir visą likusį gyvenimą.
Kai moteris brandžiame amžiuje yra vieniša, pirmiausia reikėtų įsiklausyti į savo fiziologinius poreikius. Jeigu ji labai aktyvi, lytinis potraukis yra sustiprėjęs, jai reikėtų susirasti partnerį, kuris sužadintų jos moteriškumą, su kuriuo būtų gera tiek dvasiniu, tiek fiziniu lygiu. Tuomet abu sėkmingai galėtų realizuoti savo lytines fantazijas.
O kol partnerio nėra, reikėtų pačiai pasirūpinti didesnėmis fizinėmis iškrovomis (mankštomis, sportu, šokiais), autoerotiniu elgesiu (masturbacija – priemone erotinei fantazijai pasiekti, apie tai rašėme žurnalo 2011 m. Nr.10) ar atrasti kitą sau tinkamą savirealizacijos būdą.
Tačiau kitu atveju nereikia skatinti lytinio aktyvumo, jei moteriai to nereikia. Pavyzdžiui, ji sako, kad jos potraukis yra mažas, su vyru nesimyli beveik metus, bet jaučiasi normaliai. Tuomet tos situacijos nereikia nei koreguoti, nei gydyti. Tačiau jei moteris sako: „mano lytinis potraukis mažas, aš jaučiu dvasinį ir fizinį diskomfortą ir vyrui negerai“, tuomet galima taikyti korekcinį gydymą: biblioterapiją, poros sekso terapiją, psichoterapiją, fitoterapiją, pakeičiamąją terapiją lytiniais hormonais ar net skirti kai kurių antidepresantų.
Baigdama pokalbį, ką norėtumėte patarti mūsų žurnalo skaitytojoms?
Moteris neturėtų viena užsikrauti lytinio gyvenimo pasikeitimo naštos ir taip pat neužkrauti jos tik savo partneriui. Tai spręskite dviese. Pirmiausia įsiklausykite vienas į kitą ir supraskite, ko jums iš tiesų reikia.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai