Profilaktinis sveikatos patikrinimas – ne tik formalumas

Kas keturis metus atliekami tarptautiniai mokyklinio amžiaus vaikų sveikatos ir gyvensenos tyrimai. Juose atsispindi subjektyvus sveikatos vertinimas, nes čia pats vaikas įvertina vertinimas iš esmės atitinka realią situaciją.
 

Jeigu mes kalbame apie vienokius ar kitokius rizikos veiksnius, tai kai kuriais atvejais Lietuvos moksleivių žinios yra gerokai aukščiau nei Europos vidurkis. Tačiau derėtų atkreipti dėmesį, kad Lietuvos vaikų psichinės sveikatos rezultatai nėra patys geriausi. Mūsų šalyje gyvenantys vaikai yra kone patys nelaimingiausi Europoje. Tačiau, kai visa Europa jau kalba apie nutukimo problemą, į Lietuvą šis negalavimas dar tik atkeliauja. „O mes juk galėtume pasimokyti iš tų blogų Europos pavyzdžių ir tiesiog pasistengtume jų išvengti”, – sako Sveikatos apsaugos ministerijos visuomenės sveikatos departamento visuomenės sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Rita SKETERSKIENĖ, kodėl taip svarbu mokyklinio amžiaus vaikams tikrintis sveikatą profilaktiškai.

 

Statistika neatspindi realios situacijos


Lietuvoje statistika yra renkama iš sveikatos priežiūros įstaigų, ir ją sudaro tik tų vaikų, kurie kreipiasi patys, duomenys. Nuo seno profilaktinių sveikatos tikrinimų metu yra užregistruojami trys pagrindiniai mokinių sutrikimai: regėjimas, stuburo iškrypimas bei nenormali laikysena.
„Šiuo metu svarstome galimybę praplėsti sąrašą negalavimų, į kuriuos derėtų atkreipti dėmesį būtent tokių patikrų metu. Nes daug jų nustatomi tik atliekant specialius mokslinius tyrimus ar situacijos analizę”, – sako visuomenės sveikatos priežiūros skyriaus vedėja R. Sketerskienė. Pavyzdžiui, tik atlikus epidemiologinį tyrimą dėl psichinės vaikų sveikatos paaiškėjo, jog situacija nėra gera. Mokslininkų duomenys rodo, kad vaikai taip pat skundžiasi greitu nuovargiu, nemiga, nerimu galvos ir pilvo skausmais. Tačiau tai tėra mokslininkų duomenys. Profilaktiškai tokių dalykų niekas netikrina, todėl sveikatos priežiūros įstaigose jie tiesiog neregistruojami. „Bandome rasti tinkamiausią būdą, kokias profilaktines patikras dar atlikti, kad galėtumėme turėti geresnę statistiką apie vaikų sveikatą”, – situaciją aiškina R. Sketerskienė.
Profilaktiniais sveikatos patikrinimais siekiama dar ankstyvuoju ligos periodu nustatyti funkcinius bei fiziologinius pasikeitimus ir stebėti vaiką, kad rizikos veiksnius pavyktų nustatyti kuo anksčiau. „Ir tai gali duoti daug daugiau teigiamų rezultatų negu laukimas, kol vaikas pats ateis skųsdamasis virtine negalavimų”, – įsitikinusi visuomenės sveikatos priežiūros skyriaus vedėja.
Visiems suprantama, jog profilaktinių sveikatos patikrų metu nustatyti visus negalavimus bei jų priežastis yra sudėtinga. „Bet man atrodo, kad kiekvienas gydytojas, vertindamas ūgį bei svorį, gali pastebėti ir vaiko negalavimus, o, jei reikia, nusiųsti pasikonsultuoti pas kitus specialistus. Numatydamas galimus rizikos veiksnius, specialistas gali patarti, ką daryti, kad tas rizikos veiksnys vėliau netaptų tam tikru sveikatos sutrikimu arba liga”, – apie profilaktinių sveikatos patikrinimų svarbą kalba R. Sketerskienė.


 

Tėvų atsainumas atsispindi vaikuose


Labai dažnai mokyklinio amžiaus vaikų profilaktinis sveikatos patikrinimas lyg kryžius po kaklu kabo ne tik tėvams, bet ir patiems vaikams. Visuomenėje formuojamas požiūris, jog privalomas sveikatos pažymų pateikimas mokyklai tėra dar viena biurokratijos išraiška. „Norėčiau pradėti nuo tėvų požiūrio. Kai tėvai veda savo vaiką į sveikatos priežiūros įstaigą, kokį uždavinį jie sau išsikelia? Ar jie tiesiog eina gauti reikalingą pažymą mokyklai, ar veda vaiką profilaktiškai patikrinti. Jei mes einame tik pažymos, nekreipdami jokio dėmesio, kas tai yra sveikatos patikrinimas, tai mes tą paslaugą ir gauname – pažymą. Tačiau jei tėvai ateina su tikslu, kad jų vaikas iš tiesų būtų profilaktiškai patikrintas, tada nuo suformuoto tėvų požiūrio, gydytojo požiūris iš karto yra kitoks”, – apie visuomenės požiūrį mąsto R. Sketerskienė.
Sveikatos ministerija yra reglamentavusi tvarką, kas profilaktinio sveikatos patikrinimo metu turi būti atliekama ir kaip tai daryti. „Gerai, kai vaikai profilaktiniam patikrinimui užrašomi iš anksto. Visada patartina tikrintis pas tą gydytoją, kuris vaiką žino ir nuolatos stebi. Tai būtent toks patikrinimas ir duoda laukiamus rezultatus, kurių norima pasiekti reglamentavus profilaktinio patikrinimo tvarką”, – sako Sveikatos apsaugos ministerijos visuomenės sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Rita Sketerskienė.
 

Mokytojas irgi atsakingas už mokinius


Mūsų teisės aktuose pažymėta didžiulė prievolė mokykloms. Jos atsakingos už vaiko sveikatą ir saugą pamokų metu. Tad mokykla, organizuodama mokymosi procesą, aiškiai turi žinoti, kur yra problemų. Profilaktinio sveikatos patikrinimo pažymos naudojamos tik bendrai statistikai bei stebėsenai. O jei pažymoje yra atskirų gydytojo rekomendacijų, į jas privalu atsižvelgti. Pavyzdžiui, gana dažnos rekomendacijos organizuojant kūno kultūros, chemijos pamokas. Juk, nežinodamas mokinio sveikatos būklės, mokytojas gali iš vaiko pareikalauti to, ko jam negalima daryti, ir taip sukelti dar didesnį pavojų sveikatai.
Statistika apie vaikų sveikatos būklę svarbi ir mokyklai. Apibendrinantys duomenys gali tiesiog pasufleruoti, kokia linkme mokyklai, kaip institucijai, derėtų dirbti, kokios yra problemos ir kokie negalavimai mokinius kankina, kaip juos pašalinti.
 

Ką sako įstatymai?


Pasitikrinti sveikatą mokiniai turi pas savo šeimos gydytoją ar vaikų ligų gydytoją. Sankcijų dėl to, kad mokinys nepasitikrino sveikatos, nėra numatyta. Mokinių sveikatos tikrinimas turi būti vykdomas teisės aktų nustatyta tvarka.
Tikrinant sveikatą, stengiamasi įvertinti mokinio sveikatos būklę ir aptikti galimas lėtines ligas, kurios kol kas dar nepasireiškė, o kartu taikyti prevencines priemones (nusiųsti dengti silantais dantis, paskiepyti, duoti patarimus dėl mitybos, aktyvios fizinės veiklos ir t.t.).
Pagal Lietuvos higienos normą, mokiniai kiekvienais metais iki rugsėjo 15 d. mokyklai turi pateikti informaciją apie profilaktinio sveikatos patikrinimo rezultatus. Ši informacija naudojama auditui bei stebėsenai. Remiantis šia informacija, nustatoma, kokią fizinio lavinimo grupę mokinys gali lankyti, kur tinkamiau mokinį pasodinti, atsižvelgiant į turimas regos problemas ir t.t.
Patikrinus sveikatą, užpildomas Vaiko sveikatos būklės pažymėjimas. Jame įrašomi duomenys: svoris, ūgis, rega, klausa, kraujospūdis bei rekomendacijos.
Sveikatos specialistai primena, kad sveikatą reikia pasitikrinti vieną kartą per metus ir nebūtinai tik prieš rugsėjį. Tai galima padaryti ir daug anksčiau. Ir tai tikriausiai pirmiausia turėtų suvokti tėveliai. Juk anksčiau nuvedus vaiką pasitikrinti nereikės nervintis ir gaišti laiko nesibaigiančiose eilėse pas gydytojus rugpjūčio mėnesį.savo sveikatą. Tačiau moksliniai tyrimai rodo, kad subjektyvus savo sveikatos

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai