Dantų šepetėliai – kasdienis, bet svarbus daiktas

Dantų šepetėlių klasifikacija


Labiausiai paplitę rankiniai dantų šepetėliai, kurie gali būti bendrosios ir specialiosios paskirties.
Rankiniai bendrosios paskirties šepetėliai skiriasi rankenėlės forma, ilgiu, kaklelio palinkimo kampu ir tamprumu, galvutės dydžiu bei forma. Taip pat šerelių ilgiu, kietumu, eilių skaičiumi ir tankiu, šerelių kirpimu skersinėje ir išilginėje plokštumoje. Šepetėlių šerelių dydis ir ilgis, šerelių iškarpymas yra svarbūs dantų valymo kokybei.
Šepetėliai, turintys mažą galvutę (2–2,5 cm ilgio, 10 mm pločio), skirti vaikams. Tokie šepetėliai gerai išvalo sunkiai prieinamas vietas.
Paaugliams ir suaugusiesiems rekomenduojami šepetėliai, turintys vidutinio (2,5–3 cm ilgio, 10–12 mm pločio) dydžio galvutę.
Dantų šepetėliai didele galvute skirti išimamiems protezams (plokštelėms) valyti, todėl jie reikalingiausi vyresniojo amžiaus pacientams.
Nešiojantiesiems breketus, neišimamus dantų protezus, esant susigrūdusiems ar nevisiškai išdygusiems dantims, odontologas ar burnos higienistas turėtų parinkti šepetėlį su tokiu šerelių iškarpymu, kuris burną ir dantis išvalytų kuo veiksmingiau.
Specialūs vieno danties (vieno šerelių pluošto) šepetėliai skirti dygstančių krūminių dantų vagelėms ar sunkiai prieinamoms vietoms bei susigrūdusiems dantims valyti.
Smailėjančios piramidės ar cilindro formos šepetėliai (jų skersmuo 3–6 mm) tinka turintiems plačius tarpdančius, esant atviriems tarpušakniams (tai būna sergant periodontitu), taip pat dantims po breketais, implantams, nenuimamiems protezams. Jų rankenėlė gali būti tiesi arba lenkta, trumpa ar ilga.
Elektriniai dantų šepetėliai geriau nuvalo kontaktinių dantų paviršių apnašas, nes jų maža galvutė turi dviejų ilgių šerelius, todėl jie įlenda giliau į tarpdančius.
Elektriniai dantų šepetėliai rekomenduojami turintiesiems fizinę ir psichikos negalią, sergantiesiems artroze ar dėl kitų priežasčių sunkiai valdantiems rankas. Šie šepetėliai taip pat tinka norint paskatinti dantis valyti paauglius, nešiojančius breketus.
Tačiau būtina žinoti, kad elektriniai dantų šepetėliai netinka turintiems nenuimamų protezų – vainikėlių, tiltinių protezų, nes dėl šepetėlio sukeliamos vibracijos jie gali pradėti blogiau laikytis.
Ilgą laiką (ne vienerius metus) valant dantis tokiu šepetėliu gali atsirasti pleištinių defektų dantų kaklelio paviršiuje.
Ultragarsinių dantų šepetėlių sukeliama vibracija (apie 30 000 k./min.) veikia bakterijas ir valo apnašas net 3–4 mm atstumu nuo šerelių galų, todėl yra geriau išvalomos sunkiai pasiekiamos dantų zonos bei dantenų kišenės.


Jonizuojamieji dantų šepetėliai keičia apnašų krūvį ir atstumia jas nuo dantų paviršių.
Dantų šepetėlių skirstymas pagal šerelių storumą
• Labai minkšti. Rekomenduojami mažiems vaikams, taip pat suaugusiesiems, sergantiems ūminiu opiniu nekroziniu gingivitu (dantenų uždegimu), ūminiu gingivostomatitu.
• Minkšti. Rekomenduojami vaikams ir suaugusiesiems, kai dėl periodontito yra apsinuoginusios dantų šaknys, dantų kaklelio srityje yra pleištinių defektų, daug plombuotų, protezuotų dantų, dantenos yra jautrios, turi didesnį polinkį kraujuoti.
• Vidutiniai. Netinka tais atvejais, kai reikia labai minkštų ir minkštų šepetėlių.
• Kieti. Tinka tik plokštelėms prižiūrėti, bet ne valyti, nes nutrina danties audinius (atsiranda pleištinių defektų) ir traumuoja dantenas (atsiranda epitelio erozija, dantenų išopėjimas, o dažnai kartojantis minėtiems pažeidimams, gali įtrūkti dantenų kraštas, pasireikšti dantenų hiperplazija (dantenų išvešėjimas), hiperkeratozė (sustiprėjęs epitelio ragėjimas).
 

Šepetėliai kūdikių dantims valyti


Kūdikiams nuo 6 mėn. gali būti naudojami silikoniniai permatomi šepetukai. Jie atrodo kaip antpirščiai ir maunami ant rodomojo piršto. Šie šepetukai tinka tik priekiniams dantims ir netinka krūminių dantų vagelėms valyti, nes jų labai trumpi ir stori silikoniniai šereliai. Kai vaikui išdygsta krūminiai dantys, gydytojas turėtų patarti silikoninį šepetuką pakeisti šepetėliu su rankenėle, tik svarbu, kad jo galvutė būtų maža.
 

Kai vargina periodontitas: valyti šepetėliu ar ne?


Kartais pacientai, sergantys periodontitu, kai stipriai kraujuoja dantenos, abejoja, ar galima dantis valyti šepetėliu. Gydytojo odontologo pareiga įtikinti tokius pacientus, kad dantis valyti yra būtina, nes jų nevalant liga tik greičiau progresuos.
Dantenų kraujavimas valant dantis šepetėliu yra vienas iš požymių, rodančių, kad pacientas serga periodonto liga: gingivitu arba periodontitu, todėl reikia nedelsiant kreiptis į specialistą.
Pagrindinė periodontito priežastis yra bakterinės dantų apnašos ir dantų akmenys. Pacientui būtina profesionali burnos higiena, kurią turėtų atlikti burnos higienistas ar gydytojas periodontologas, o ne bendrosios praktikos gydytojas odontologas.
Atlikus kokybišką burnos higieną, kraujavimas neretai išnyksta per savaitę. Jei pacientas serga sunkia periodontito forma, dar gali būti reikalinga ir periodonto operacija.
Bet kuriuo atveju geriausia pasikonsultuoti su burnos higienos specialistu, kad patartų, kokias burnos priežiūros priemones pasirinkti.
 

Dantų valymo technika


Dantis reikia valyti 2 kartus per dieną sukamaisiais, šluojamaisiais, vibruojamaisiais judesiais, bet ne horizontaliais, nes gali atsirasti pleištinių defektų dantų kaklelių srityje. Vienoje vietoje šepetėliu reikia atlikti 8–10 judesių, valymo sritys turi persidengti. Dantys turi būti valomi 3–5 min., nes reikia laiko ne tik mechaniškai dantims išvalyti, bet ir tam, kad medžiagos, esančios dantų pastoje, patektų į dantis ir dantenas.
Svarbu, kad valant palei dantenas kraštiniai šepetėlio šereliai užeitų ant dantenų krašto (jau gaminami šepetėliai, kurių kraštiniai šereliai yra guminiai, t.y. saugesni mūsų dantenoms), tada išvalomos apnašos nuo dantų kaklelių.
Nešiojanti breketus, vainikėlius, tiltinius protezus šepetėlis laikomas taip, kad šerelių galai būtų vainikinėje danties dalyje ir su išilgine danties ašimi sudarytų 45 laipsnių kampą.
Geriausia dantis valyti taip:
1. Visus sukąstus dantis valyti sukamaisiais judesiais.
2. Išsižiojus dar kartą iš skruosto pusės nuvalyti krūminius dantis.
3. Traukiamaisiais judesiais nuvalyti kramtomųjų dantų paviršių.
4. Sukamaisiais judesiais nuvalyti liežuvinius ar gomurinius krūminių ir prieš krūminius esančių dantų paviršius.
5. Priekinius dantis iš liežuvio ar gomurio pusės nuvalyti šluojamaisiais judesiais, laikant šepetėlį vertikaliai.
Patartina valyti ir liežuvį (kelis kartus reikia nubraukti nuo liežuvio šaknies galiuko link), nes ant jo taip pat kaupiasi apnašos.
Šepetėlį rekomenduojama keisti kas 2–3 mėn., kai tik pradeda atsilankstyti kraštiniai šepetėlio šereliai (kurie traumuoja dantenas) arba kai iki pusės pabąla mėlyni šereliai indikatoriai (jei tokie yra). Dantys susidėvėjusiu šepetėliu išvalomi nekokybiškai.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai