Diabetas – ne kliūtis atostogauti

Cukrinis diabetas yra vienas aktualiausių šių dienų visuomenės sveikatos sutrikimų. Sergamumas cukriniu diabetu visame pasaulyje nepaliaujamai didėja ir įgauna epidemijos pobūdį. Ypač daug dėmesio skiriama sergančiųjų cukriniu diabetu mokymui, kaip valdyti šią ligą, kaip pasielgti tam tikromis aplinkybėmis. Ir, tik pažinus savo ligą, išmokstama ją valdyti, o kartu išsaugoma gera savijauta, nuotaika ir darbingumas.
 

Žmogaus, sergančio diabetu, dienos režimas ir elgsena keičiasi atostogų ar išvykų metu. Būna sunku laikytis įprastos dienotvarkės. Svarbu tai, kad šiuo laikotarpiu žmogus jaustųsi pakankamai smagiai. Tai reiškia, kad gali tekti susitaikyti ir su truputį didesniu gliukozės kiekiu kraujyje, bet ne su tokiu, kuris neigiamai veiktų jūsų savijautą. Yra geras posakis, kad geriau 15 „blogų“ ir 350 „gerų“ dienų be blogos savijautos, negu 75 „pusiau blogos“ ir 290 „geros“ dienos ir bloga savijauta. Tam tikrais atvejais (sportuojant, daug vaikštant, ypač išvykų metu, ir t.t.) yra kur kas svarbiau išvengti hipoglikemijos (mažo gliukozės kiekio kraujyje) nei išlaikyti puikų kraujo gliukozės kiekį. Tikslinga stengtis kiek įmanoma laikytis mitybos režimo ir, svarbiausia, neužmiršti medikamentų, kuriuos vartojate normaliam gliukozės koncentracijai palaikyti. Tai ypač aktualu pacientams, kurie gydosi insulinu.
Pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiriama insulino analogams, kurie turi daugiau privalumų nei biosintetiniai žmogaus insulinai: saugesni (mažiau hipoglikemijų), veiksmingesni (geresni gliukozės kiekio kraujyje nevalgius, po valgio bei glikuoto hemoglobino rodikliai) ir patogesni (švirkštimo laikas, injekcijų skaičius, injektorius). Mišraus veikimo insulino analogai yra kombinuoti iš 25, 30 ar 50 proc. greitai veikiančio insulino, kuris atspindi pirmą insulino sekrecijos fazę ir koreguoja glikemiją po valgio, bei 75, 70 ar 50 proc. ilgai veikiančios insulino dalies, atspindinčios antrąją insulino sekrecijos fazę, užtikrinančios bazinį insulino poreikį, todėl, vartojant šiuos insulinus, galima artimai imituoti fiziologinę insulino sekreciją. Šiuos insulinus galima leisti prieš pat valgį, valgant ar po valgio.
Vartojant mišraus veikimo insulino analogus, mažėja hipoglikeminių būsenų rizika, efektyviau koreguojama glikemija po valgio, ligoniai tampa mažiau priklausomi nuo užkandžių tarp valgių, mažiau auga svoris.
Labai patogūs insulino injektoriai, todėl žmonės gali nevaržomai susišvirkšti insulino bet kur ir bet kada (darbe, kelionėje, pobūvyje), taigi visai neapribojama žmogaus laisvė.
Vykdami atostogų į tolimesnius ir karštus kraštus, pasiimkite pakankamą kiekį vaistų atsargų, o skrisdami lėktuvu medikamentus, ypač insuliną, laikykite rankiniame bagaže, nes kito bagažo laikymo temperatūra gali būti žemesnė nei 0oC. Nelaikykite insulino tiesioginiuose saulės spinduliuose, kad jis neperkaistų, ypač jei vykstate ten kur karšta. Vykdami atostogauti nepamirškite pasiimti sergančioje diabetu kortelę. Rekomenduojame pasiimti didesnį kiekį nei kasdien namuose naudojate savikontrolės juostelių, juk daugiau sportuosite, keisis mityba, reikės ir dažniau pasitikrinti cukraus kiekį kraujyje.
Atostogaudami nepamirškite pasiimti su savimi ir gliukozės tablečių hipoglikemijos atveju. Rekomenduojama turėti ir gliukagono, kuris naudojamas esant sunkiai hipoglikemijai, ir svarbu kad juo mokėtų naudotis jūsų keliones draugai. Svečioje šalyje venkite neįprasto maisto, jeigu jūsų gliukozės kiekis kraujyje sunkiai kontroliuojamas. Labai svarbus ir fizinis aktyvumas, nes tiek per mažas, tiek per didelis gali paveikti jūsų glikemiją. Ypač stebėkite save dėl hipoglikemijos, nes karštas oras gali paskatinti insulino pasisavinimą, o dėl sumažėjusio apetito galite suvartoti nepakankamai angliavandenių.
Nepaisant visų atostogų metu patiriamų malonumų, svarbu neužmiršti, kas yra gera cukrinio diabeto kontrolė. Taigi gliukozės kiekis kraujyje nevalgius turėtų būti 4,4–6,7 mmol/l, po valgio (2 val. nuo valgio pradžios) – mažiau nei 8,9 mmol/l, glikuotas hemoglobinas (HbA1C) Ј 7,0 proc.
Stenkitės labiau pažinti savo ligą ir kuo sėkmingiau ją valdyti įvairiose situacijose.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai