Magnetinis rezonansas - nekenksmingas ir patikimas tyrimas

Apie naujausią ir saugiausią radiologijos tyrimo metodą - magnetinį rezonansą, kuriam atlikti nenaudojami rentgeno spinduliai, kalbamės su Medicinos diagnostikos centro gydytoja radiologe Aida STEPONĖNIENE.
 

Magnetinio rezonanso poveikis buvo nustatytas 1946 metais dviejų nepriklausomai dirbusių amerikiečių mokslininkų grupių Stanfordo ir Harvardo universitetuose. O 1952 m. F.Bloch ir E.Purcell gavo Nobelio premiją už pasiekimus šioje srityje. Palyginti neseniai magnetinis rezonansas pradėtas taikyti ir medicinoje. Magnetinis branduolinis rezonansas (MR) - tai diagnostinė procedūra, kurią atliekant atkuriami žmogaus kūno organų atvaizdai.

Šis tyrimas neturi kenksmingo rentgeno ar kitokios jonizuojamosios spinduliuotės poveikio, taigi yra visiškai saugus, o komplikacijos po šio tyrimo itin retos.

Aparatas sudarytas iš didelio magneto ir specialaus stalo, ant kurio guldomas tiriamas pacientas. Stalas juda taip, kad tiriamoji kūno dalis būtų aparato centre. Tyrimo metu žmogaus kūnas veikiamas didelio intensyvumo nekintamu ar kintamu magnetiniu lauku, o poveikio atsakas registruojamas galingu greitaeigiu kompiuteriu.

Tiriant MR metodu, žmogaus kūnas tarsi supjaustomas plonais pjūveliais reikiamoje plokštumoje, todėl galima labai tiksliai vertinti pokyčių vietą, pokyčių išplitimą ir t.t. Gautus vaizdus galima atspausdinti, vertinti, archyvuoti ir teikti diagnostinę išvadą. Tyrimas skirtas galvos, nugaros smegenų, stuburo, vidaus organų patologijai nustatyti. Šis tyrimas ypač reikšmingas tiriant raumenų, sąnarių, sausgyslių, raiščių, nugaros smegenų ir kaulų čiulpų būklę, ko kitais tyrimo metodais kokybiškai atlikti neįmanoma. MR labai informatyvus tiriant ir navikinio proceso lokalizaciją, išplitimą, išsisėjimą.



Atliekant magnetinį rezonansą, net ir nenaudojant kontrastinės medžiagos, kokybiškai ištiriamos kraujagyslės.

Šis tyrimas gali būti taikomas ne tik ligos diagnostikai, bet ir ligos eigai stebėti bei siekiant įvertinti gydymo veiksmingumą.

Kaip ir kiekvienas tyrimo metodas, MR turi tam tikrų specifinių reikalavimų. Pavyzdžiui, problemiška tirti ligonius, kuriuos vargina traukuliai, taip pat ligonius, kuriems sunku ilgą laiką išgulėti ant nugaros, nes tyrimas vidutiniškai trunka apie 45 minutes (nuo 15 iki 60 minučių). O sujudėjus tyrimo vaizdas gali būti neryškus, netikslus.

Tiriant pilvo ir krūtinės ląstos sritis, ligonis turi sugebėti trumpam sulaikyti kvėpavimą.
Šio tyrimo negalima atlikti, jei yra metalinių implantų (širdies stimuliatorius, poodinis širdies defibriliatorius, insulino ar kitų vaistų pompos, metalinės kabutės po operacijos, spiralės gimdoje ir kt. Nemalonių pojūčių gali sukelti net tatuiruotės ir permanentinis makiažas. Šio tyrimo taip pat negalima atlikti pirmąjį nėštumo trimestrą ir tuo atveju, jei ligonis serga uždarų patalpų baime.


 

Kaip pasiruošti magnetinio rezonanso tyrimui



1. Prieš atliekant pilvo srities MR tyrimą rekomenduojama nevalgyti 6 valandas, visais kitais atvejais galite valgyti ir gerti kaip įprasta.
2. Vaistus vartokite kaip įprasta.
3. Pasistenkite apsirengti rūbais, kuriuose nėra metalinių dalių.
4. Informuokite personalą apie bet kokius kūne esančius metalinius implantus.
5. Būtinai nueikite į tualetą, kadangi tyrimas atliekamas gana ilgai ir visą tą laiką reikės gulėti nejudant.
6. Informuokite personalą, jei esate nėščia.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai