Pavojinga ir dažnai neįvertinta liga – kojų grybelis

Artėja vasara, metas, kada apsiausime basutes ir vaikštinėsime šiltomis miesto gatvėmis, karštu pajūrio smėliu ar basomis braidysime po gaivinantį upių vandenį. Deja, tuo gali džiaugtis ne visi. Pasak Kauno medicinos universiteto Odos ir venerinių ligų klinikos doktorantės dermatovenerologės Vestos KUČINSKIENĖS, pageltę ir pažeisti kojų nagai, niežtinti bei pleiskanojanti pėdų oda vargina daugiau nei 60 proc. vyresnio amžiaus žmonių. Daugelis, neatpažindami kojų grybelio ar tiesiog nežinodami, kaip tinkamai jį gydyti, užkrečia vaikus, anūkus, draugus.
 

Liga plinta greitai


Kojų grybeliu galima užsikrėsti bet kur ir bet kada. Grybelio sporos mūsų tyko visur – baseine, vonioje, kojinėse, avalynėje, prausimosi kempinėje ar net patalynėje. Vieni kojų grybelio nelaiko rimta liga, kiti įsitikinę, kad sergantys grybeliu kenčia tik psichologinį diskomfortą ir baimę parodyti kojas. Taip nėra. Grybeliams pažeidus odą, atsiranda kojų bėrimų, gali prisidėti antrinė infekcija, lėčiau gyja žaizdos. Net jei pažiūrėję į pėdas nematote jokių pastebimų pokyčių, neverta džiūgauti. Praeina ilgas laikas, kol atsiranda pirmieji grybelinės ligos požymiai. Iš pradžių gali atsirasti niežėjimas, odos trūkinėjimas ir pleiskanojimas. Dažniausiai grybelis pažeidžia padus, tarpupirščius, pėdų kraštus. Ir toliau negydant, pažeidžiami kojų nagai. Iš pradžių nebūna jokių ryškesnių nagų pokyčių. Tik po kurio laiko jie praranda blizgesį, atsiranda dėmių, darosi trapūs, įgauna balkšvai geltoną spalvą. Pradžioje pažeidžiami nago kraštai, vėliau pažeidimas platėja ir gilėja, apimdamas vis didesnį nago plokštelės plotą ar pereidamas į kitus nagus. Vienais atvejais nagai storėja ir įgauna geltoną, žalsvą, kartais juosvą spalvą, kitais – išplonėja, pradeda lūžinėti.
Dažniausiai grybelinė infekcija pažeidžia kojų odą tarp ketvirto ir penkto (mažojo) piršto, I ir V nagus. Sergant didžiųjų kojos pirštų nagų grybeliu, pamažu darosi sunku stovėti, vaikščioti. Negydant ar nusilpus organizmo imunitetui, kojų grybelis gali išplisti į plaštakas ar rankų nagus. Rankų pažeidimai taip pat trukdo ne tik dirbti, bet ir gyventi.

 

Svarbiausia – tinkamai prižiūrėti kojas


Oda nuolat atsinaujina. Susikaupęs pėdose negyvų ląstelių perteklius yra puiki terpė daugintis grybams ir kitiems mikroorganizmams. Prakaitas, šiluma ir negyvų ląstelių sluoksnis sukuria idealias sąlygas tarpti kenksmingiems mikroorganizmams. Grybai, apsigyvenę kojų odoje, gali nepastebimai daugintis, ilgą laiką nesukeldami jokių ligos simptomų. Ir tik atsiradus palankioms sąlygoms pažeidžia nagus, tarpupirščių odą, sunkesniais atvejais gali išplisti į rankų pirštus ar kitų sričių odą.
Norint išvengti kojų grybelio, būtina nepriekaištinga kojų higiena. Rekomenduojama kiekvieną vakarą ar suprakaitavus, pavyzdžiui, po ilgesnės kelionės, kojas plauti su muilu ne mažiau kaip dvi tris minutes. Kruopščiai kempine ar pemza nutrinkite suragėjusių ląstelių sluoksnį. Vyresniems nei 40 m. žmonėms suragėjusią kojų odą rekomenduojama tepti drėkinamuoju kremu. Jei oda stipriai suragėjusi, vaistinėse galima nusipirkti specialių keratolizinių tepalų, tačiau prieš tai būtina pasikonsultuoti su gydytoju dermatovenerologu.
Venkite sintetinių kojinių bei avalynės iš dermantino. Stipriai prakaituojant kojoms, galite nusipirkti specialių prakaitavimą mažinančių dezodorantų ar kremų.
Nepamirškite ir nagų. Per daug nesutrumpinkite ir neapvalinkite nagų kampų. Kojų grybelis plinta per kojinėse, batuose, patalynėje likusias sporas. Neįsižeiskite, jei jūsų svečiai atsinešė šlepetes. Tai labai sveikintina. Jie saugo ne tik save, bet ir jus. Duodami savo šlepetes, ne tik rizikuojate užkrėsti savo svečius kojų grybeliu, bet ir patys rizikuojate gauti nekokią atsisveikinimo dovanėlę. Baseine ar pirtyje nuolat dėvėkite šlepetes, vonios kilimėlį, vonią plaukite karštu vandeniu su specialia dezinfekuojamąja priemone.
 

Jeigu grybelio neišvengėte


Norint, kad kojų grybelinė infekcija neišplistų, ją būtina pradėti gydyti iškart, pastebėjus pirmuosius ligos požymius. Jokiu būdu neklausykite draugų ir giminaičių patarimų ar liaudies išminties. Efektyviausias dar labai neprogresavusios grybelinės infekcijos gydymas yra medikamentinis. Neįsisenėjusį pėdų grybelį gydykite tepalais, kurių galite įsigyti artimiausioje vaistinėje. Toks gydymas nebrangus, paprastas ir neturi šalutinio poveikio. Vienas efektyviausių medikamentų nuo kojų grybelio – terbinafinas. Gydymo trukmė priklauso nuo ligos sunkumo, tačiau pėdų grybelinės infekcijos sukelti simptomai pradeda silpnėti jau po kelių dienų. Kremas, švelniai įtrinant 1–2 kartus per dieną, tepamas ant švarios, nusausintos odos. Vaistą vartojant nereguliariai ar gydymą nutraukus prieš laiką, infekcija atsinaujina. Šiuo metu vaistinėse pasirodė medikamentų, kurie sunaikina pėdų grybelį užtepus vieną vienintelį kartą. Labai progresavusi ir užleista nagų grybelinė infekcija gydoma sistemiškai – geriamomis tabletėmis (gydymas nuo 2005 m. jau nekompensuojamas).
 

Jei grybelis įsisenėjęs


Laiku pradėjus gydyti tepalu, nagų grybelio galima atsikratyti per keletą dienų. Tačiau, jei kojų grybelis įsisenėjęs ir stipriai pažeidęs nagus, rekomenduojama pradėti sisteminį gydymą terbinafino tabletėmis (pvz., Terbisil). Toks gydymo būdas brangesnis, tačiau daug efektyvesnis. Iš tablečių išsiskyrusios veikliosios medžiagos patenka į pačius atokiausius nago kampelius ir sunaikina grybelį bei sustabdo jo dauginimąsi. Vaistus paskiria ir gydymo trukmę nustato gydytojas, bet paprastai kojų grybelis minėtuoju Terbisil gydoma 3-4 mėnesius, kol išauga sveikas, nepažeistas nagas. Po to vaisto veikliosios medžiagos – terbinafino koncentracija keratininiame odos sluoksnyje išlieka padidėjusi dar 3 mėnesius, todėl liga po gydymo beveik neatsinaujina. Prieš vartojant vaistą gydytoją būtina informuoti apie kitus vartojamus medikamentus. Terbinafino negalima vartoti žindyvėms ir jeigu yra padidėjęs jautrumas vaisto sudedamosioms dalims. Taip pat juo negalima gydyti jaunesnių kaip 2 metų vaikų. Sisteminis gydymas derinamas su vietiniu, nepamirštant asmens higienos ir kartotinio avalynės dezinfekavimo. Tik gydytojas gali nustatyti grybelio rūšį ir parinkti tinkamiausią vaistą, todėl prieš geriant tabletes būtina apsilankyti pas gydytoją, kad atliktų ne tik mikrobiologinį tyrimą grybelio rūšiai nustatyti, bet ir kitus būtiniausius tyrimus.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai