Jei myliu ir noriu, vadinasi, galiu

Apie seksualumą dabar kalba visi, kas tik turi tam ūpo. Tačiau ar daugelis paklausti galėtume apibūdinti, kas tai yra? Greičiausiai arba pritiltume pasimetę, arba bandytume suktis kiekvienas savais žodžiais. Dar daugiau keblumų, matyt, kiltų, bandant diskutuoti apie tai, kas yra „normalu“, kas ne šioje mūsų gyvenimo srityje. O kadangi sritis įdomi, manome, daugeliui, nutarėme pakalbinti specialistą. Į mūsų klausimus atsako seksualinės medicinos gydytojas urologas Robertas Adomaitis.
 

Kaip apibūdintumėte, seksualumas – tai...?


Seksualumo sąvoka apima viską, kas yra susiję su lytiškumu, t .y. kaip žmogus suvokia savo lytį, seksualinį potraukį, kaip jį išreiškia (apranga, dėmesiu, bendravimu siekiant pritraukti partnerio dėmesį ir pan.). Žmogaus seksualumas realizuojasi per ypatingą bendravimą su potencialiu ar esamu partneriu (bendravimo aspektas), palikuonių atsiradimą (reprodukcinis aspektas) ir potyrius lytinių santykių metu (rekreacinis aspektas).
Seksualumas yra labai individualus. Jis iš esmės atspindi asmens psichologinę brandą, poreikių suvokimą ir empatiją. Žmogus yra socialinė būtybė, kuriai seksualinis aktyvumas iš tiesų reiškia labai daug. Seksualiniai sutrikimai yra ne mažiau žalingi nei kitų biologinių poreikių netenkinimas.
 

Nuo ko priklauso seksualumas? Tai genetika, fiziologija ar dar kas?


Seksualinis potraukis yra įgimtas instinkto lygio fenomenas. Mokslinių tyrinėjimų metu buvo surinkta duomenų, kad lytinė orientacija gali būti nulemta tiek įgimtų veiksnių, tiek įgyta (išmokta), tačiau nėra paveldima.
Seksualumo aspektai – lyties socialinis vaidmuo, seksualinė elgsena, savo kūno suvokimas – formuojasi jau ankstyvoje vaikystėje, nesąmoningai mėgdžiojant tėvus ar sąmoningai kopijuojant aplinkinius. Žinoma, šiam „mokymosi“ procesui daro įtaką lytinių ir kitų hormonų pusiausvyra, kuri ryškiausiai kinta lytinio brendimo metu.
Ar galima paveikti kito asmens seksualinį potraukį? Jei taip, tai kokiomis priemonėmis?
Tam tikra prasme – taip. Kaip rodo didesnės auditorijos apklausų rezultatai, tam tikrus išorės požymius (pavyzdžiui, plaukų, akių spalvą, kojų ilgį, krūtinės dydį, klubų formą, pečių apimtį), elgesį (manieras, eiseną) tiek moterys, tiek vyrai įvardija kaip seksualius. Kita vertus, neretai gyvenime sukaupta emocinė patirtis mūsų dėmesį nesąmoningai nukreipia į žmogų, kuris išore, elgesiu, bendravimu panašus į mums artimą žmogų – tėvą, mamą ar kitą.
Kartais apie ką nors sakoma „hiperseksualus“, „frigidiška“... kur ta riba „iki“ ir „už“?
Jūsų pavartoti epitetai dažnai yra kito asmens vertinimas, kuris gali nuskambėti įžeidžiamai. Kiekvienoje poroje viskas vyksta skirtingai. Jei abiem partneriams tinka lytinių santykių dažnis ir kokybė – tai negali būti vadinama sutrikimu. Visada gyvenime reikėtų laikytis taisyklės: „normalūs lytiniai santykiai tenkina abu partnerius“.
Kaip seksualumas yra siejamas su sveikata?
Įvairios fizinės ar psichinės ligos, vartojami vaistai neretai pakeičia ar visiškai sutrikdo žmogaus lytinę funkciją. Ir, atvirkščiai: nepatenkinama lytinė funkcija taip pat stipriai veikia žmogų, ir gali atsirasti įvairių nusiskundimų fizine sveikata ar emocine būsena.
Klinikinėje praktikoje pastebėta, kad neretai pacientams yra sudėtinga tiksliai žodžiais įvardinti savo seksualinius poreikius bei potyrius. Negalėdami išreikšti savo būsenos, žmonės priežasčių pradeda ieškoti fizinėje sveikatoje, pasineria į klajones po įvairių specialistų kabinetus.
Ar galima teigti: „Seksualus žmogus – sveikas žmogus?
Būsiu atsargus. Taip, fiziškai sveiki žmonės dažniausiai realizuoja savo seksualumą, o tai nulemia didesnį emocinį laisvumą. Sergantys ar fizinę negalią turintys asmenys taip pat visada jaučiasi geriau, jeigu gali bent dalinai realizuoti savo seksualumą.
Kita vertus, abejočiau, kad, tarkim, dažni lytiniai santykiai gali apsaugoti nuo persivalgymo, rūkymo ar kitų dalykų, žalojančių žmogaus sveikatą.
Ar moteriškumas ir seksualumas tarpusavyje yra susiję?
Jei seksualumas daugeliui asocijuojasi su lytine funkcija ir fiziniu seksualumo aspektu, tai moteriškumo supratimas yra labiau individualus. Vienam vyrui tikra moteris tai pirmiausia ledi tarp žmonių, kitam – puiki šeimininkė virtuvėje, trečiam – aistringa meilužė.
Moteriškumas tam tikra prasme siejamas su „moters socialiniu vaidmeniu“. Pavyzdžiui, vyrui, kuris labiausiai vertina moters motinos vaidmenį, moteriškas seksualumas gali asocijuotis su švelnumu, maloniais lėtais judesiais, nuolaidumu.
Realiame gyvenime moteriškumas ir seksualumas dažniausiai glaudžiai persipina, nes moteris, siekdama turėti palikuonių, instinktyviai elgiasi seksualiai, t.y. mėgina surasti ir pritraukti patikusį partnerį.
Kodėl moteris būna frigidiška?
Žodis „frigidiška“ dažniausiai nusako menką seksualinį potraukį. Seksualinis potraukis gali sumažėti dėl fiziologinių pokyčių (pavyzdžiui, maitinant kūdikį krūtimi), patologinių (dėl neigiamos lytinės patirties), lytinių ar kitų hormoninių apykaitos sutrikimų. Lytinį potraukį neretai mažina sunkios fizinės ar psichinės ligos, vartojami vaistai.
Reikėtų nepamiršti, kad gana dažnai moterys vengia (ar atsisako) lytinių santykių dėl rimtų nesutarimų poroje ar fizinio skausmo, kurį jaučia lytinių santykių metu.
Pasaulyje populiarėja biseksualūs santykiai. Roko žvaigždė Madona, dieviškoji Garbo, rašytoja Colette neatsisakydavo lytinių santykių su abiejų lyčių atstovais. Biseksualumas buvo labai paplitęs ir Antikos laikais. Jūsų nuomone, tai lytinis iškrypimas ar ne?
Vykdant studentų apklausą, paaiškėjo, kad iki 5 proc. abiejų lyčių asmenų yra turėję homoseksualių santykių, iki 10 proc. – santykių su abiejų lyčių asmenimis, likusieji išimtinai heteroseksualūs. Kadangi studentai – jauni žmonės, ieškantys savojo „aš“, tikėtina, kad vyresniojo amžiaus ar kitos socialinės padėties grupėse rodikliai būtų mažesni.
Biseksualumas nėra laikomas iškrypimu ar liga. Biseksualumą galima vadinti sutrikimu tik tuo atveju, jei jis kelia asmeninį diskomfortą ar trikdo lytinius santykius su partneriu. Kartais galima įvardinti ir psichologines tokio seksualinio elgesio priežastis.
Kodėl moterys tampa biseksualios? Gal joms trūksta švelnumo?
Yra nuomonė, kad moterys tampa biseksualios dėl nepatenkinto švelnumo poreikio. Ne paslaptis, kad vyrai ne visada būna pakankamai kantrūs, švelnūs ar dėmesingi moters jausmams.
Kartais biseksualumu vadinama ir tai, kai heteroseksuali moteris patiria seksualinį malonumą, būdama kartu su kita moterimi. Jei moteris jaučiasi gerai su kita moterimi, galimai masturbuojasi kartu ar jos padedama, tai dar nebūtinai reiškia, kad ji geidžia tos moters ir yra seksualiai orientuota į moterišką lytį.
Yra toks pajuokavimas: „su vyru moteris jaučiasi moterimi, o su moterimi - žmogumi“. Ką į tai pasakytų seksologai?
Ši posakis ne apie mylėjimąsi, o apie bendravimą. Daugelyje vyraujančių kultūrų tradiciškai moterims priskirdavo daugiau empatijos ir bendravimo sugebėjimų reikalaujantį vaidmenį, o vyrus palikdavo „kietasprandžiais“ medžiotojais, artojais, kariais. Taigi moteris galėjo tikėtis, kad vyras ją greičiausiai suvoks kaip patelę, o kita moteris jo emocinę būklę suvoks geriau negu vyras.
Vis dėlto XX amžiaus paskutiniųjų dešimtmečių populiarioji psichologija jau duoda pirmuosius vaisius, ir tarp išsilavinusių žmonių tikrai daugėja vyrų, kurie, sąmoningai lavindamiesi, tobulina savo gebėjimus suvokti kito žmogaus emocijas ir į jas gyvai reaguoti.
Labai tikiuosi, kad po kelių kartų moteriai šalia jos esantis vyras netrukdys jaustis žmogumi...
 

Ką galėtumėte pasakyti, apibendrindamas mūsų pokalbį?


Savo seksualumą geriausiai realizuosite, jei santykiai stabilūs. Turintys vieną seksualinį partnerį dažniau yra visiškai patenkinti savo seksualine funkcija. Darniuose seksualiniuose santykiuose patiriamas fizinis malonumas, emocinis bendravimas ir palikuonių planavimas turėtų tenkinti abu partnerius.
Sąmoningai rūpindamiesi savo seksualumu, rūpinatės ir savo fizine sveikata. Tiek vyrui, tiek moteriai sveikas gyvenimo būdas padeda iki garbingo amžiaus išlaikyti gerą lytinę funkciją.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

nors
2015-01-03 21:21
vaistą pradėjau vartot dar neseniai, bet man patinka, kad nebereikia planuoti lytinių santykių, o ir vienos tabletės veikimo laiką {daugiau nei 6 val} galiu išnaudot keletą kartų.(super)
Povilas
2015-01-03 21:17
galiu rekomenduot Spedrą - tai naujos kartos viagra, tik su mažiau šalutinių poveikių ir daugiau privalumų.
Nerijus
2015-01-03 15:49
neblogas straipsnis, bet ką daryti, kai iš tikrųjų myliu ir noriu, bet negaliu? Man seniai jau nebepavyksta užbaigti lytinio akto iki galo, nes varpa suminkštėja.

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai