Apibūdinimas. Neuropatija yra tipiška ŽIV-1 infekcijos komplikacija – ji būna apie 40 % AIDS sergančių pacientų.
Sensorinei ir motorinei polineuropatijai būdingas distalinis simetrinis pažeidimas. Daugiau pažeidžiamas ašinis cilindras negu mielinas. Pažeidimui atsirasti turi reikšmės vitamino B12 deficitas, neurotoksinių vaistų poveikis. Dažniausi simptomai yra sensoriniai: pėdų skausmas, parestezijos. Jėga sumažėja vėliausiai. Achilo ir kelio refleksai gali išnykti. Specifiškai negydant, eiga progresuoja. Skausmas kontroliuojamas pagal bendrus principus.
Uždegiminė demielinizuojanti polineuropatija gali pasireikšti ankstyvojoje ŽIV-1 infekcijos stadijoje ir gali būti ūminės ar lėtinės eigos. Neuropatijos priežastis gali būti ir interkurentinė virusinė infekcija, pvz., sukelta citomegalo viruso. Šiai formai būdinga proksimalus, kartais distalinis silpnumas, kai silpnesni jutiminiai sutrikimai. Tiriant likvorą, nustatomas padidėjęs baltymo kiekis ir limfocitinė pleocitozė. Gydymui taikoma plazmaferezė, imunoglobulino terapija.
Lumbosakralinė poliradikuloneuropatija. Ši forma pasireiškia įsisenėjusioje ŽIV-1 stadijoje ir dažnai yra susijusi su lydinčiomis infekcijomis, pvz., citomegalo viruso sukelta infekcija. Klinikiniai simptomai atsiranda per kelias savaites ir paprastai pasireiškia kojų silpnumu, skausmu, pėdų, tarpvietės srities parestezijomis, kojų arefleksija ir ankstyvu šlapimo susilaikymu. Eiga gali būti ir žaibiška, kai ji įgauna kylantį pobūdį. Tuomet greitai ištinka kvėpavimo nepakankamumas ir mirtis. Tiriant galvos ir nugaros smegenų likvorą, nustatoma mononuklearinė ar polimorfonuklearinė pleocitozė, padidėjęs baltymo, sumažėjęs gliukozės kiekis. Jei tiesioginė ligos priežastis yra citomegalo virusas, paveikus gancikloviras.
Dauginė mononeuropatija. Pažeidimas apima daugelį galvinių ir nugarinių nervų, susilpnėja motorika ar sutrinka jutimai. Tiesioginė priežastis taip pat gali būti susijusi su citomegalo virusu arba su vaskulopatija. Ankstyvoje ŽIV- 1 infekcijos stadijoje sindromas gali apimti tik vieną galūnę ar kitą kūno dalį. Vėliau paprastai procesas išplinta.
Paprastoji mononeuropatija. Pasireiškia ūminėje ŽIV-1 infekcijos stadijoje ir gali savaime pranykti. Jos kilmė, manoma, yra kraujagyslinė.
Autonominė neuropatija. Pasireiškia vėlyvojoje ŽIV-1 infekcijos stadijoje ir gali pasireikšti sinkopėmis, ortostatine hipotenzija, sfinkterių ir seksualinės funkcijų sutrikimais, termoreguliacijos nepakankamumu, diarėja.
Klinikinė neurologija. Antrasis pataisytas ir papildytas leidimas/ Budrys V. – Vilnius: UAB „Vaistų žinios“, 2009. - 990 p.