Kaip padėti pradinukui

Rugsėjis daugeliui tėvelių – nerimastingas mėnuo. Jų vaikams prasideda nauji mokslo metai, laukia naujos žinios, nauji darbai ir nauji įspūdžiai. Ypač šis laikas svarbus tiems, kurių mažieji pirmą kartą peržengia mokyklos slenkstį. Kaip padėti savo pradinukams krimsti mokslus ir ką daryti, kad pirmieji metai mokykloje išugdytų norą kuo daugiau sužinoti?
 

Tik nereikia persistengti


Daugelis pradinių klasių mokytojų pastebi, kad mažylių tėveliai paprastai daro keletą klaidų. Pirmiausia, jie, nerimaudami patys, savo nerimą perduoda vaikui, pasakoja vaikams apie problemas, kurios galbūt jų laukia mokykloje. O tai tikrai nesuteikia vaikui drąsos. Kita svarbi klaida yra ta, kad, norėdami savo vaikui suteikti kiek įmanoma daugiau žinių bei gebėjimų, neretai tėveliai, pasibaigus pamokoms, vežioja jį po įvairiausius būrelius. Tai tik padidina mokslo krūvį ir neretai silpnina jo norą mokytis.
Pradinėse klasėse svarbiausia ne suteikti kuo daugiau žinių, bet įdiegti norą domėtis ir mokytis. Per didelis krūvis dažniausiai šį norą sugriauna.

 

Tėveliai taip pat turi padėti


 

Mokomės skaityti


Pradėję leisti vaiką į mokyklą, kai kurie tėveliai ima manyti, kad dabar jis atiduotas į patikimas rankas. Tačiau pirmuosius mokymosi įgūdžius turi padėti formuoti ir tėveliai namuose. Nepakanka vien gerų mokytojų, nes, nors jie ir puikiai išmano savo darbą, bet tokių pyplių, kaip jūsų, klasėje yra ne vienas. Be to, vaikas gali būti drovus ir bijoti paklausti, jei ko nesupranta. Taigi tėvelių pareiga – ruošti pamokas kartu su mažyliais ir ne tik.
Svarbiausia, ką galite vaikui padėti daryti, – tai išmokti skaityti. Skaitymas su savo vaiku yra labai svarbus. Geriausia skaityti po truputį ir dažnai, todėl pabandykite tam skirti šiek tiek laiko kasdien.
Pagalvokite apie būdus, kaip padaryti, kad šis užsiėmimas būtų vaikui malonus. Jūs galite ne tik skaityti, bet ir aptarti tai, ką perskaitėte.
Paieškokite tokių temų, kurios vaiką sudomintų, – gal apie drakoną, šunelį ar pan.
Pasistenkite skaitymui skirti laiko panašiu metu. Taip vaikas pradės laukti šios įprastos valandėlės. Skaitydami būtinai mintimis būkite kartu su vaiku, tam skirkite pakankamai laiko, būkite kantrūs, dėmesingi ir empatiški, nes vaikas labai jaučia, ar tėveliai tai daro iš pareigos, ar norėdami padėti, jausdami meilę ir rūpestį.


 

Skaičiuokime kartu


Dar viena sritis, kur tėveliams yra didelės galimybės padėti vaikui, – matematika. Pabandykite skaičiavimo pamokėlėms suteikti smagią žaidimų ar dėlionių formą. Taip pat svarbu parodyti, kaip pritaikomos matematikos žinios kasdieniame gyvenime.
Negalima vengti matematikos, jei nepatinka mokykloje. Pabandykite ieškoti naujų būdų, kurie padėtų vaikui mėgautis naujomis žiniomis. Tai galima pabandyti padaryti ir namuose – suskaičiuoti žaislus, knygeles. Paimkite savo vaiką prekybos centrą ir skaičiuokite, ką perkate. Eidami gatve, galite kartu perskaityti namų ir automobilių numerius.
Pasitelkite fantaziją – ir jūsų vaikui bus smagu. Toks darbas su vaiku sustiprina jo žinias, kurias įgijo mokykloje. Jis taip pat suteikia jums galimybę įsitraukti į savo mažylio mokymo procesą.
 

Sukurkime tinkamą aplinką


Be abejo, visiems aišku, kad ir pradinukas turi turėti tinkamą darbo aplinką namuose. Taigi svarbiausia yra:
• paskirti vaikui ramią vietą pamokėlėms ruošti. Turi būti tinkamas stalas, geras šviesos šaltinis ir visos darbui priemonės – rašikliai, pieštukai, liniuotė, žirklės, klijai;
• būtina išjungti televizorių, neklausyti muzikos;
• prieš ruošiant pamokas reikia kartu aptarti visas namų darbus užduotis, paklausti, ką mokėsi mokykloje;
• jei vaikui nesiseka, neleiskite jam baigti darbo, kol visko kartu neišsiaiškinote, – ateikite į pagalbą. Visuomet atliekant vaikui namų darbus, jį paskatinkite: „pažiūrėk, kaip tau sekasi, jau tiek išmokai!, ką dar gali naujo sužinoti? Jau nebe daug liko, žiūrėk, kiek daug padarei, o kiek mažai tau liko... padaryk ir bėgame ką nors smagaus veikti [apdovanojimas]“.
Labai vertinga gali būti vaikų paprašyti papasakoti, ką veikė mokykloje per dieną, ką naujo sužinojo, kas labiausia patiko. Tai gali būti kaip tradicija prie arbatos puodelio – pokalbiai padeda bendrumo jausmui, leidžia vaikui pajusti, kad tėvams iš tiesų tai svarbu, gerina kalbos, bendradarbiavimo igūdžius, be to, tai puikus poilsis po mokyklos. Svarbiausia tėvelių užduotis – neleisti, kad namų darbai taptų sunkiu ir neįdomiu darbu. Pasistenkite, kad tai būtų laikas, kurio jūs kartu laukiate.
 

Įdomus anglų tyrimas


Beje, labai įdomus tyrimas neseniai buvo atliktas Anglijoje. Vienos Anglijos mokyklos mokytojams kilo neįprasta idėja. Norėdami padėti ugdyti mokinių skaitymo įgūdžius, į pagalbą jie pasitelkė... šunis. Vaikai dažnai drovisi garsiai skaityti prieš kitus, bijodami susilaukti patyčių, jei padaro klaidų, tad nedrąsiems mokinukams kudlotas keturkojis ― puikus klausytojas.
Pedagoginis eksperimentas buvo atliktas su keturiais vaikais. Jie du mėnesius kiekvieną savaitę su šunimis skaitydavo po 45 minutes.
Šunys kantriai „klausė“ mažųjų skaitytojų, ir šie galėjo nesibaiminti dėl to, kad pernelyg lėtai skaito.
Mokytojai teigia, kad vaikų pažanga ― neginčytina. „Skaitymas su šunimis suteikia jiems pasitikėjimo savimi. Bet koks būdas skatinti vaikus daugiau skaityti ― teigiamas dalykas“, ― tvirtino mokyklos atstovė. Tačiau, kaip pastebi tyrimo sumanytojai, tai kartu yra ir geraširdžių gyvūnų trūkumas ― jie negali padėti vaikui pasitaisyti.
Tėveliai turi žinoti, kad pati pradžia yra mokymosi pamatas: ką ir kaip jie išmoks daryti per pirmosiose klasėse, taip jie darys ir 10 ir 12 klasėse bei universitete.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai