Skalbia baltai, bet ar...

Vasarą Baltijos bangose atsigaivinti panorę poilsiautojai patyrė nemalonių staigmenų: “žydintis” vanduo baidė ketinančius pasipliuškenti. Ne vienas iš atkaklesnių patyrė alergijos požymių - atsirado odos išbėrimų... Stebėtis nereikėtų - vanduo “žydi” kasmet, tačiau retas susimąsto, kad vandens “žydėjimas” priklauso ir nuo mūsų visų - nuo to, kaip mes skalbiame.
Dauguma skalbimo miltelių detergentų gamtoje suskyla (yra biologiškai skaidomi). Tačiau net geriausi nuotėkų valymo įrenginiai negali pašalinti iš vandens visų fosfatų. O jeigu tokių įrenginių visai nėra?
 

Skalbkime be fosfatų!


Ekologiškuose skalbimo milteliuose fosfatai yra pakeisti kitomis vandenį minkštinančiomis medžiagomis, pavyzdžiui, ceolitu arba natrio druska (natrio EDTA).
Kai kuriose valstybėse - Šveicarijoje, Norvegijoje, Suomijoje, Švedijoje, Japonijoje ir kt. - fosfatų koncentracija skalbimo priemonėse yra ribojama įstatymais. Ekologiškos skalbimo priemonės reklamuojamos, joms skirtos specialios lentynos parduotuvėse. Pirkėjai žino, kad žala gamtai galų gale bus kompensuojama mokesčių mokėtojų, reiškia - visų mūsų pinigais.
Rinkdamiesi skalbiklius, atidžiai perskaitykite ant pakuotės išspausdintą informaciją apie jų sudėtį.
Dr. Laima GALKUTĖ, Regioninio aplinkos centro Centrinei ir Rytų Europai biuras Lietuvoje
[klausimas]Kokius skalbimo miltelius pasirinkti?[/klausimas]
Visuomenės sveikatos programų ir analizės skyriaus vedėja Ingrida SKRIDAILIENĖ
Kauno visuomenės sveikatos centras
Renkantis skalbimo miltelius, reikia kruopščiai perskaityti jų sudėtį. Kuo mažiau putojimą sukeliančių cheminių medžiagų, kuo mažiau kvepiančiųjų komponentų, tuo saugesni sveikatai yra skalbimo milteliai. Lietuvos alergologų nuomone, geriausia naudoti lietuviškus skalbimo miltelius (juose nėra chloro) arba, pavyzdžiui, “Ringuvos” muilo lakštelius. Ūkinis muilas - geriausia vaikiškų drabužių ir patalynės skalbimo priemonė, nes jo sudėtis - riebalų rūgščių natrio druska. Jame nėra alergiją sukeliančių medžiagų ir cheminių priedų.
Dr. Laima GALKUTĖ, Regioninio aplinkos centro Centrinei ir Rytų Europai biuras Lietuvoje
Mūsų parduotuvėse yra skalbimo miltelių be fosfatų: “Biotex”, “Dato supra”, “Jelp color”, “Mini Risk”, “Neutral”, “Regent”, “Viksan”. Šiuose milteliuose fosfatai pakeisti zeolitu. Kainos taip pat įvairios. Užsieniečiai, įpratę už ekologiškas prekes mokėti brangiau, stebisi: kai kurie ekologiški skalbimo milteliai Lietuvoje net pigesni už išreklamuotus “fosfatinius”. Iš tiesų už reklamą taip pat galiausiai sumoka pirkėjas.
 

Pasiklydę skalbimo miltelių karalystėje


Televizijoje klesti skalbimo priemonių reklama, parduotuvėse - didžiulis šių prekių pasirinkimas. Ką gi daryti pasiklydus švarumą žadančioje karalystėje? Kaip atskirti, kuri prekė pati geriausia ir saugiausia sveikatai?


 

Skalbimo miltelių sudėtis


Skalbimo produktai skirstomi į kelias grupes: birius, skystus ir pastas. Dažniausiai naudojama biri skalbimo priemonė - skalbimo milteliai. Jų sudėtyje yra net apie 10 skirtingų cheminių medžiagų.
Sintetinis detergentas. Daugumos šiuolaikinių valymo ir skalbimo miltelių pagrindas yra sintetinis detergentas. Tai veiklioji medžiaga, kuri išplauna nešvarumus. Skalbimo milteliuose jų yra iki 15-20 proc.
Fosfatai. Kita sudedamoji miltelių dalis dažniausiai yra fosfatai, jie minkština vandenį. Kai kuriuose skalbimo milteliuose fosfatai sudaro apie 20 proc.
Paviršinio veikimo medžiagos. Medžiagos, sukeliančios putojimą, sudaro apie 10 proc. skalbimo miltelių. Žmonėms patinka, kai skalbiant gerai putoja. Deja, skalbimo kokybei putos įtakos neturi. Tai - tik psichologinė apgaulė.
Balikliai. Skalbimo milteliuose yra baliklių, kurie padeda išskalbti įvairias dėmes, pavyzdžiui, vyno, arbatos, kavos. Balikliai gali būti pagaminti vandenilio peroksido arba chloro pagrindu. Skalbiant aukštoje temperatūroje baliklių veiksmingumas didesnis.
Soda. Jos taip pat galime rasti skalbimo priemonėse. Kaip valiklis, ji naudojama ilgiau nei 50 metų. Ji minkština vandenį ir padeda geriau išskalbti.
Natrio sulfatas (arba natrio chloridas). Balastinė medžiaga (35-45 proc.) suaugusiųjų drabužiams ir patalynei skalbti skirtuose milteliuose dažniausiai yra natrio sulfato, o vaikiškuose milteliuose - natrio chlorido (paprasčiausia valgomoji druska).
Fermentai. Fermentai (enzimai), skaidantys riebalus, taip pat yra sudedamoji skalbimo miltelių dalis. Tai proteazė, lipazė, amilazė ir kt. Jie naudojami skalbimo priemonėse jau 25 metai.
 

Skalbimo milteliuose slypinti alergija


Išvardintos skalbimo milteliuose esančios medžiagos išbalina skalbinius. Tačiau yra neigiamų skalbimo miltelių savybių - jų sudėtyje yra organizmui svetimų medžiagų, todėl jie dirgina žmogaus odą. Tokios medžiagos, kurios sukelia alergines reakcijas, vadinamos alergenais.
Alergija cheminėms medžiagoms - tai yra cheminių medžiagų (alergenų) sukelta reakcija toms medžiagoms jautriems žmonėms. Šiai reakcijai sukelti užtenka labai mažų alergeno kiekių. Dažniausiai alergija cheminėms medžiagoms pasireiškia alerginiu kontaktiniu dermatitu - kontakto su alergenu vietoje oda parausta, paburksta, gali atsirasti bėrimas, tą vietą niežti. Blogai išskalauto drabužio ir odos kontakto vietoje atsiranda šių alerginių odos pakitimų.
Drabužių skalbimas vis dar išlieka moters namų ūkio darbų dalimi – kaip ir kambarių tvarkymas, dulkių šluostymas, stovėjimas prie puodų ir t.t. Nors vis daugiau vyrų savo iniciatyva ar priversti imasi šių darbų, vis tik vėliau paaiškėja, kad mieliau juos perleistų kitiems. O ir šiuolaikinė dirbanti moteris neturi laiko tiems “mažiems malonumams”: užsiėmusių žmonių šaldytuvas dažniausiai būna tuščias, o skalbiniai greitai atsiduria skalbyklose. Tačiau į jas nešame ne visus skalbinius, kartais ir finansinė padėtis neleidžia to daryti, tuomet tenka pasikliauti savo rankomis ir skalbimo miltelių kokybe. O jų yra labai įvairių, besiskiriančių gamintoju, sudėtimi, skalbimo savybėmis. Tad kokius skalbimo miltelius pasirinkti? Tai ir bandysime išsiaiškinti mūsų surengtoje degustacijoje.
Vertinimo komisijos paprašėme įvertinti skalbimo miltelių išvaizdą ir savybes skalbiant, kaip skalbimo milteliai veikia rankų odą, kokia skalbinių būklė po skalbimo, ar skalbiniai kvepia, ar išsamus ir aiškus miltelių aprašymas ant pakuotės ir kt. Kiekvienas komisijos dalyvis keletą mėnesių savarankiškai testavo skalbimo miltelius ir lygino duomenis. Visų dalyvių padarytos išvados buvo susumuotos ir dabar pateikiamos žurnalo skaitytojų dėmesiui.
Iš automatinėms skalbimo mašinoms ir rankoms bei paprastoms skalbimo mašinoms skirtų miltelių geriausiais išrinkti “Persil” ir “Viksan” produktai. Jie ne tik gerai skalbia skalbinius, bet ir mažiau kenkia aplinkai, nes jų sudėtyje nėra fosfatų.
Skalbimo miltelius vertino prof. Dalia Brazauskienė, vyr. inspektorius technologas Tautvydas Mikalonis, dr. Ona Ragažinskienė, atsakingasis redaktorius Giedrius Židonis bei redakcijos atstovai. Žmonės, dalyvavę vertinant produktus, neatstovavo įstaigoms, kuriose jie dirba.
Skalbimo miltelius pirkome dideliuose Vilniaus bei Kauno prekybos centruose kartu su kitais pirkėjais. Taigi kas pateko į redakciją, galėjo patekti ir mums. Mūsų tyrimas – tai siekimas atkreipti pirkėjų dėmesį į tai, ką mes perkame ir ką naudojame savo buityje. Galutinis sprendimas – pirkti ar nepirkti – visada priklauso tik nuo pirkėjo.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai