Šviesos terapija

Iki elektros lemputės išradimo žmogaus budrumą ir miego ritmą lėmė gamtos cikliškumas. Paros ritmas - 24 valandų ciklas, kurį sukuria Žemės sukimasis apie Saulę, valdė biologinį žmogaus laikrodį. Atsiradus dirbtiniam apšvietimui, žmogus pailgino aktyvųjį paros periodą: dirba pamainomis ir naktimis, keliauja laiko juostomis. Dėl darbo nereguliariu grafiku sutrinka organizmo paros ritmas ir tai neigiamai veikia mūsų organizmą.
 

Šviesos trūkumas ir žiemos depresija


Gaivinamasis saulės šviesos poveikis pastebėtas jau labai seniai: Arateusas 100-aisiais mūsų eros metais siūlė letargo kankinamiems žmonėms gulėti prieš saulę. Prancūzų psichiatras Eskvirolis 1825 m. vienam savo pacientui patarė žiemos pradžią praleisti šalies pietuose ir šio nuotaika pasitaisė. 1894 m. F.Cook’as aprašė Arktikoje plaukiojusią laivo įgulą, kurios narius dėl saulės trūkumo apėmė kūno ir sielos sutrikimai.
Pirmieji moksliniai darbai apie žiemos depresiją ir jos gydymą šviesa pasirodė paskutiniame XX a. dešimtmetyje. JAV Nacionaliniame psichikos sveikatos institute labai sėkmingai buvo pritaikyta šviesos terapija inžinierei, kuri kasmet ją apimančius depresijos epizodus siejo su tamsiomis ir trumpomis žiemos dienomis.
1984 m. gydytojai N.Rosenthal’is, A.Lewy, F.Godwin spaudoje paskelbė savo pirmojo tyrimo rezultatus. Jame dalyvavo žiemos melancholija sergantys žmonės, kurie taip pat sėkmingai gydyti dienos šviesos intensyvumą atitinkančia dirbtine šviesa.


 

Simptomai ir paplitimas


Žiemos depresija (žiemos melancholija, sezoninis afektinis sutrikimas, sezoninė depresija) prasideda spalio - gruodžio mėnesiais, intensyviausia būna žiemą ir praeina balandį - gegužę. Vasarą ja sergančių žmonių nuotaika būna normali ar net puiki.
Jai būdingiausi simptomai yra mieguistumas, prasta miego kokybė, nuovargio jausmas, padidėjęs apetitas (ypač saldumynams) ir įvairūs skausmai. Būdingi ir kiti depresijos simptomai - prislėgta nuotaika, energijos trūkumas, darbingumo sumažėjimas, sunkumas koncentruoti dėmesį ir priimti sprendimus, beviltiškumo ir nevertingumo jausmas, sumažėjęs seksualinis potraukis bei pasitenkinimas gyvenimu.
Tyrėjai pastebėjo, kad į gydytojus tokie žmonės kreipiasi tik praėjus 5-10 metų po pirmojo depresijos epizodo. Tiek laiko prireikia, kad žmogus įsitikintų negalavimo sezoniškumu ir pastovumu. Manoma, kad 60 proc. sergančiųjų yra moterys, tačiau tarp besikreipiančiųjų į gydytojus jų yra 80 proc. Vyrai savo sveikata rūpinasi mažiau.…
Pastebėtas žiemos depresijos paplitimo dėsningumas - tolstant nuo pusiaujo, sergamumas didesnis, taigi jo paplitimas priklauso nuo platumos. Tačiau įdomu tai, kad Islandijoje sergančių gyventojų yra kelis kartus mažiau nei piečiau esančiame Niujorke. Bendras ligos paplitimas - nuo 2 iki 10 proc., o lengvesnėmis jos formomis serga net 20 proc. šiaurinių regionų gyventojų.
Yra keletas teorijų, aiškinančių šviesos trūkumo įtaką depresijos atsiradimui. Pirmoji ir populiariausioji siejo tai su miego hormonu melatoninu, kurio kiekį reguliuoja į akis patenkančios šviesos kiekis. Tačiau melatonino teorija, kaip ir cirkadinių ritmų sutrikimo teorija, moksliškai jau paneigta. Šiuo metu ligos kilmė siejama su “nuotaikos hormonu” serotoninu. Šio hormono koncentracija smegenyse tai pat priklauso nuo šviesos kiekio ir pastebėta, kad serotonino kiekis nuo rugsėjo iki sausio mėnesio labai sumažėja - tai sutampa su trumpiausiomis metų dienomis.
Štai dėl ko dienos šviesos intensyvumo lempomis taip veiksmingai gydomos sezoninės depresijos.
 

Šviesos terapija - efektyviausias žiemos depresijos gydymo būdas


Terapijai visas šviesos spektras nebūtinas, todėl į tam skirtas lempas įmontuojami UV spindulių filtrai, kurie apsaugo odą ir akis nuo kenksmingų spindulių poveikio. Šviesos terapija taikoma ir Lietuvoje - Vilniaus m. psichikos sveikatos centro (Vasaros g. 5) šviesos terapijos kabinete pacientai lankosi nuo 1995 metų. Čia juos atsiunčia gydantys gydytojai (nebūtinai psichiatrai). Šiuo metu specialių šviestuvų galima įsigyti ir “Ogminos” parduotuvėse, kuriose prekiaujama “Philips” technika. Jos kainuoja apie 830 litų, tačiau net jei nutarsite gydytis namuose patys, pasitarkite su gydytoju - jis galės objektyviai įvertinti jūsų būklę ir parinkti tinkamiausią gydymo metodą. Nepamirškite, kad šviesa gydo tik sezonines depresijas - kitos kilmės depresijoms šio gydymo būdo gali neužtekti arba jis gali ir visai netikti.
Keletas patarimų žmonėms, kurių miego ir budrumo ritmas yra sutrikęs:
• Jei pabundate vidurnaktį - nedekite ryškios šviesos. Nuo jos smegenyse išsiskirs mažiau melatonino ir užmigti bus sunkiau. Jei naktį keliatės į tualetą, geriau palikite neryškią švieselę koridoriuje.
• Užtraukite naktines užuolaidas, kad ankstyvo ryto šviesa jūsų nežadintų - tai ypač aktualu tiems, kurie anksti pabunda ir nebegali užmigti.
• Ryškus apšvietimas ryte padės pabusti tiems, kurie sunkiai keliasi.
• Jei ruošiatės keliauti į kitą laiko juostą, kelias savaites prieš kelionę miegokite ilgiau ir pradėkite kelionę pailsėję - bus lengviau prisitaikyti prie laiko skirtumų.
• Stenkitės prisitaikyti prie pasikeitusio laiko - nevaikščiokite naktį po miestą - būkite aktyvūs dieną, o naktį miegokite.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai