Neregistruotas
Pranešimai: 92177

2015-10-21 09:10

Manau pats laikas plačiau ir išsamiau susipažinti su nerimo sutrikimu(vegetodistonija) ir nustoti mistifikuoti panikos priepuolius, suteikiant jie nepaaiškinamos , mirtinos ligos aureolę. Panika kyla, kai mes nebemokame kontroliuoti savo baimės jausmo, šiuo atveju mūsų gyvenimą ir elgseną kontroliuoja baimė(eiti, važiuoti, susirgti, likti vienam namuose, išprotėti ir t.t.) Daugeliui žmonių , nerimaujant, jaudinantis stipriau plaka širdis, tirpsta kojos, jaučiamas oro trūkumas ir t.t., bet jie to nesureikšmina arba nekreipia į tai dėmesio, o „panikieriai“ tai suvokia kaip artėjančią katastrofą , po kurios juos (įsivaizduoja )ištiks mirtis.( Pvz, prasidėjęs galvos svaigimas, suvokiamas, kaip artėjantis sąmonės netekimas, po ko seks mirtis, sunkumo kvėpuojant pojūtis panikieriams suvokiamas, kaip uždusimas, ko pasėkoje –mirtis).Panikieriai, vos tik išlipę ryte iš lovos , užsiima „kasdieniniu savo darbu“- savęs stebėjimu(ar kur neduria, ar netirpsta rankos, ar nesidaužo širdis, ar nesvaigsta galva...) ir ką jie beveiktų (o ką nors veikti stengiasi kuo mažiau, manydami, kad kuo mažiau judės ar niekur neišeis iš namų (saugos zona), tuo didesnė tikimybė išvengti panikos priepuolių)visą laiką stebi savo kūno pojūčius, ar viskas gerai?.Jie pastebi viską: tikrina pulsą, stebi savo veido spalvą, klausosi širdies plakimo ritmo, atsargiai pasilenkia, kas nesusvaigtų galva, o apie ėjimą toliau, nei keli šimtai metrų, bijo net pagalvoti, iškart nuspręsdami kur galės eiti, o kur ne, o važiavimas pas močiutę į kaimą prilysta skrydžiui į kosmosą. Vien pagalvojus, kad reikės važiuoti, ar kur eiti, tą pačią sekundę pradeda kilti panikos ataka, o jei dar pridėjus tai, kad panikos priepuolis gali prasidėti „iš niekur“,( taip mąsto panikieriai)lyg tai be jokios realios priežasties(aš taip šiandien gerai jaučiausi ir staiga....pradėjo kilti panikos priepuolis.). Uždaras ratas sukasi aplink, izoliuodamas panikierius nuo socialinio gyvenimo.
Pabandysiu paaiškinti, ką turi žinoti, ko išmokti, ko negali daryti žmogus, turintis nerimo sutrikimą(vegetodistoniją) arba kalbant paprasčiau, kamuojamas panikos atakų:
1.pirmiausia turi apsilankyti pas bendrosios praktikos gydytoją ir atlikti visus reikalingus tyrimus, kad įsitikinti, kad neturiu jokių fizinių negalavimų ir tik gavus visus tyrimų rezultatus ir gydytojui konstatavus, kad jūsų tyrimo rezultatai yra geri, galima įtarti, kad jus kamuoja nerimo sutrikimas.Tai diagnozuojama, tik visų fizinių ligų atmetimo keliu.
2.Įtarus nerimo sutrikimą, kreiptis arba jus nukreips pas psichologą, psichoterapeutą.
Specialistas privalo:
a)Pirmiausia paaiškinti, kas yra nerimo sutrikimas, kaip veika šis mechanizmas. Paaiškinti kiekvieną jūsų jaučiamą pojūtį. Pvz.kodėl svaigsta galva, kas tuo metu vyksta mūsų organizme,nuraminti, kad tai nesukelia jokio pavojaus jums(tik nemalonu, baugina, bet tikrai neprarasite sąmonės.)
b)kartu dirbant Išmokyti“ipanikierių“, kaip jis turi elgtis kiekvienu konkrečiu atveju, prasidėjus panikos priepuoliui(pvz. ką daryti, jei jaučiamas oro trūkumas, kaip greitai pašalinti šį nemalonų pojūtį.)
c)Paaiškinti, kodėl kyla nerimas, kaip „panikieriai“ sako „ iš niekur“, paaiškinti, kad tai nėra “ iš niekur“, kad čia kaltas mąstymo šablonas. Kas tai yra, kaip tai galima pakeisti, kad ateityje nebebūtų šių nemalonių „siurprizų“.
d)Paaiškinti, apie pasąmonės ir sąmonės santykį ir kaip tai susiję su mąstymo šablonais. Kartu dirbant , išmokti pakeisti senuosius šablonus į naujai sukurtus mąstymo šablonus, kurie neužves nerimo, baimės mechanizmo.
e)Išmokyti pacientą savipagalbos metodų.
f)Išsiaiškinti kartu su pacientu, kur yra nerimo sutrikimą išprovokuojančios priežastys(santykiuose su šeimos nariais ,santykiuose su kolegomis....ir t.t.)
g)Išmokyti pacientą pažiūrėti į stresą keliančias situacijos iš kito taško, kitaip tariant išmokyti neutralizuoti stresą.
Žmogus, turintis nerimo sutrikimą, turėtų :
1.Prisipažinti sau, kad turi problemą ir ieškoti specialistų pagalbos, o ne tik pasikliauti žmonių rašančių savo patarimus forumuose(peržvelgus pasisakymus, matau, kai kurių patarimai ar vaistų reklamavimas(šitie man padėjo....) gali tik pabloginti kito žmogaus ir taip jau nestabilią būklę. Jei tie vaistai tiko vienam, tai nereiškia , kad ir jums padės. Pagrindinė taisyklė- nepakenk sau.
a)Nebijoti bendrauti su specialistu , išsakyti visus savo nuogąstavimus ir „kvailus klausimus“-taip galvoja panikieriai ir gauti aiškius atsakymus. Pvz, kaip sustabdyti galvoje dūzgiantį minčių srautą (nes atrodo, kad tuoj sprogs galva arba išprotėsi).Geras specialistas, puikiai suvokiantis nerimo sutrikimo mechanizmą, duos aiškų ir labai konkretų atsakymą, kuriuo pasinaudoję ,išmoksite sustabdyti bėgančias mintis. Tiesiog ieškokite tokio specialisto su kuriuo jaustumėte gerą kontaktą ir kuris labai aiškiai ir tiksliai patartų konkrečiu atveju.
2.Suvokti, kad jei jūs nedirbsite kartu su specialistu, o tik būsite pasyvus klausytojas, šios problemos neįveiksite. Tai yra kasdieninis darbas su savimi, paskirtų užduočių vykdymas, reikalaujantis kantrybės, nes nelengva atsikratyti nerealios baimės, kuri jau tapo kasdieniniu jūsų palydovu. Bijoti, jau tapo jūsų įpročiu.
3.Naiviai nesitikėti, kad perskaityta knyga(turiu omeny apie nerimo sutrikimą) jums padės, tai yra puiku, kad jūs domitės, net užsirašote tikrai protingas mintis, bet esmė ta, kad realybėje net nebandote vadovautis patarimais, o elgiatės ir mąstote taip(nieko nekeičiate), kad nesąmoningai (patys to nenorėdami , pagal senai sukurtą šabloną)sukeliate sau nerimą, kurį auginate savo vis didinančiomis pačią baimę mintimis, ko pasėkoje pasiekiate kulminaciją-panikos priepuolį.
4.Neturėtų ieškoti ekstrasensų, būrėjų, raganautojų , kosmoso energijos tiekėjų pagalbos - naivu, galiu tik paklausti; ar sugedus jūsų mašinai, vežtumėte ją ekstrasensui? atsakymą žinau- Ne, tai kodėl taip neatsakingai elgiamės su savo sveikata?.Tai -pats brangiausias turtas, kurį turime.
5.Nepiktnaudžiauti vaistažolėmis, žoliniais preparatais, tuo momentu jie padeda, bet daugiau veikia kaip placebo efektas(svarbu žinoti, kad turiu ir galiu išgerti, tai ramina).Ir jei, kur išėjus ar išvykus, netyčia pamiršime savo „arsenalą“, tai pastebėjus, iškart ištiks panikos priepuolis, šiuo atveju nesuveiks placebo efektas.
6.Dar viena panikierių daroma klaida-tai baimė kalbėti apie savo problemą. Jie mano, kad savo problemą išspręs, parašydami el.laiškutį su klausimu“ kaip man įveikti panikos priepuolius „ ir tikėdamiesi, kad gaus kelių sakinių atsakymą su problemą galėsiančiu pašalinti paaiškinimu. O trumpas atsakymas gali būti tik toks- nustoti bijotų pojūčių , nustoti save stebėti , eiti visur ir daryti , ką žmogus nori. O kaip tai padaryti? –tą galima išmokti žingsnis po žingsnio dirbant su specialistu. Kiekvienas žmogus yra individualus, tai ir nerimo sutrikimas pasireiškia individualiai, yra bendrieji bruožai, bet priežastys, sukėlusios šį sutrikimą yra individualios, todėl specialistas pritaikys būtent jums reikalingą sveikimo programą. Be to iš el.laiškelio nieko nežinant apie jūsų ligos eigą, duoti patarimą, tai, kaip burti iš kavos tirščių.
7.Nereikia Savęs apgaudinėti, kad tai gal praeis savaime. Galiu pasakyti vienareikšmiškai,- nepraeis. Bėgant laikui, pojūčiai tik stiprės( jei jūs nieko nedarysite) ir tai kuo toliau, tuo labiau spaus jus į „kampą“.
Sąmoningai nutylėjau apie raminamuosius ir antidepresantus. Mano nuomone, šie vaistai negydo nerimo sutrikimo, o tik maskuoja simptomus, juos nustojus vartoti, nerimo sutrikimas grįžta, tik dar aštresne forma, jie nepašalina nerimo sutrikimą sukėlusios priežasties. Bet ,ar juos vartoti ar ne , tai kiekvieno žmogaus apsisprendimo reikalas. Pabaigsiu tuo, kuo ir pradėjau- nerimo sutrikimas yra įveikiamas, tai nėra kažkuo ypatinga liga, bet žinių trūkumas leidžia įsivaizduoti, kad čia kažkas baisaus ir jau visam gyvenimui, teks šitaip kentėti, anaiptol, tai visai nesudėtinga liga, kurią galima įveikti ir pakankamai greitai, jei tikrai norėsite, išmoksite savipagalbos metodų, juos naudosime, išmoksime adekvačiai reaguoti į mus supančią aplinką, nustosime „maitinti „ savo baimę savo susikurtais mąstymo šablonais. Tą gali padaryti bet kuris iš jūsų, jei nelauksite stebuklo(kad kažkas pasakys stebuklingus žodžius, duos stebuklingų vaistų, ar stebuklingą patarimą....)Jūs turite kartu su specialistu dirbti ir tas stebuklas ateis, bet jį sukursite jūs savo pastangomis.
Turite klausimų , norite išsamesnės informacijos , susiekite el.paštu: stop.panikai
Sėkmės.


Neregistruotas
Pranešimai: 92177

Panikos priepuoliai

2015-10-21 09:10

Panikos priepuoliai

Grįžti į

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: 0 ir 0 svečių