Neregistruotas
Pranešimai: 92177

2015-03-03 16:03

Nerimo kontrolės centras – labai mažytė dalis smegenyse, kuri kontroliuoja emocijas, nerimo lygį ir yra, kaip “nerimo termostatas.Ši dalis pasako, kaip kūnas turi reaguoti į nerimo situaciją. Ši dalelė, gaunanti iš kūno signalus per sensorinius organus (nosį, akis, odą, ausis, burną) yra emocinio mokymosi centras mūsų smegenyse. Ji atsimena, kur, kokiose situacijose jūs anksčiau jautėte nerimą ir priverčia, jausti nerimą vėl ir vėl, patekus į tas pačias vietas ar situacijas. Jei kamuoja nerimo sutrikimas, tai jūsų organizme laikas nuo laiko padidėja
adrenalino kiekis, sukeliantis tam tikrus pojūčius. Nerimo kontrolės centras siunčia signalą:
“kas bus, jei aš prarasiu sąmonę ir išgriūsiu minios akivaizdoje”
“kas bus, jei aš nualpsiu parduotuvėje”
“kas bus, jei vairuojant mašiną, mane ištiks panikos priepuolis” ir t.t.
Bet kas gali sukelti nerimą: garsi muzika, šaltis, pasakytas žodis, vieta ir kt. Didėjantis nerimas iššaukia simptomus: pradeda svaigti galva, daužosi širdis, tirpsta galūnės, darosi sunku kvėpuoti ir t.t. Jūs reaguojate – išsigąstate, pradedate mąstyti kas darosi, gal insultas, infarktas? Didėjanti baimė didina adrenalino kiekį organizme ir jūsų smegenis pasiekia pavojaus signalas, smegenys reaguoja siųsdamos kūnui pavojaus signalus. Visos neigiamos būsenos dar labiau sustiprėja ir prasideda panikos priepuolis, kuris gali tęstis kelias minutes ar kelias valandas. Priepuoliui praėjus, jūs jaučiatės išsekęs ir su baime laukiate galimo priepuolio pasikartojimo. Kadangi bijote priepuolio pasikartojimo, stiprėja baimės jausmas, kuris ir vėl iššaukia simptomus.
Simptomams stiprėjant (jūs bijote dar labiau), prasideda naujas panikos priepuolis. Taip susidaro “uždaras nerimo ratas”, o mes sukatės šiame rate, nežinodami kaip iš jo išeiti. Vienintelė išeitis nutraukti šį “uždarą nerimo ratą”. Kaip tai padaryti? Visų pirma reikia nustoti “maitinti” savo baimę, t.y nustoti bijoti beprasidedančių simptomų. Bet realybė yra ta, kad panikos priepuolio simptomams įsibėgėjus, tai padaryti labai sunku, bet įmanoma.Jūs paklausite, o ką konkrečiai daryti?. Atsakysiu, kad jokių stebuklų nėra, tiesiog reikia išmokti valdyti savo mintis (žmogaus, turinčio nerimo sutrikimą, mintys nėra adekvačios situacijai). Kad žmogų išmokinti valdyti savo mintis, turime jam padėti suvokti:
1.Kad nerimo sutrikimas-tai ne psichikos liga, tai tik baimės jausmas, peržengęs natūralias savo ribas t.y perdėtas reagavimas į natūralias situacijas, suteikiant situacijai, vietai ar veiksmui įsivaizduojamą grėsmę savo sveikatai ar gyvybei.
2.Kad panikos priepuolio metu kylantys nemalonūs pojūčiai, niekaip neįtakoja mūsų fizinės sveikatos. Žmogui, turinčiam nerimo sutrikimą (vegetodistoniją) paaiškinti, kas tuo metu vyksta jo organizme ir kodėl kūne kylantys pojūčiai ( kokie jie bebūtų baisūs) nieko pavojingo mums nepadarys. Kai žmogus sužino, kas tuo metu vyksta jo organizme ir kad tai neturės jokių fizinių pasėkmių, jis jaučiasi ramiau, o tai labai svarbu, kad nedidėtų baimė, sukeliantį panikos priepuolį.
a)išsamiai paaiškinti kiekvieną atsirandantį pojūtį: kodėl jaučiame galvos svaigimą, oro trūkumą, duriantį skausmą širdies plote, rankų, kojų tirpimą, oro trūkumą, pykinimą ir t.t, ir kas tuo metu vyksta mūsų organizme.
b)reika paaiškinti, kodėl prasideda nerimas, kaip mūsų mintys sąlygoja nerimo kilimą, kaip žmogus turi reaguoti į tam tikrus organizmo pojūčius, nes nuo jo reakcijos priklausys (nekreips dėmesio ar išsigąs), ar kils baimė ar ne, nes, kaip jau minėjau, viena neigiama mintys, patraukia visą neigiamų minčių grandinę.
3.Paaiškinti, kodėl ”kaip iš niekur“kyla nerimas( tuo metu atrodė mes jautėmės gerai, nebuvo jokių stresinių situacijų).
4.Sekantis žingsnis - išmokinti tam tikrų savipagalbos metodų, kurių pagalba galime sustabdyti beprasidedanį nerimą, nes jo nesustabdžius pradžioje, baimė įgauna pagreitį ir užsuka nerimo mechanizmą.Baimė – nerimo sutrikimo “variklis”.
4.Išmokus tam tikrų savipagalbos metodų, pradėti lankytis tose vietose ar nevengti tų situacijų, kurių bijojome ar iš kur pabėgdavome. Išmoktais metodais, sustabdome kylančią baimę t.y. išmokstame nesukelti netinkamomis mintimis baimę, kuri iššaukia nerimą, sukeliantį labai nemalonius pojūčius mūsų kūne.
Tai kaip matote nėra jokių stebuklų, tik reikia gerai suvokti, kaip veikia nerimo sutrikimo mechanizmas ir išmokti valdyti savo reakcijas į tam tikrus reiškinius, situacijas t.y. išmokti adekvačiai reaguoti į realias situacijas.Jei norite plačiau sužinoti apie savipagalbos metodo esmę, parašykite į el.paštą: stop.panikai@gmail.com


Neregistruotas
Pranešimai: 92177

panikos priepuolis

2015-03-03 16:03

panikos priepuolis

Grįžti į

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: 0 ir 0 svečių