Užkietėjo viduriai? Nekentėk, rask sprendimą

Vidurių užkietėjimas – ne juokai ir gali būti rimtos ligos simptomas. Ypač pavojinga, kai tuštinimosi režimas pasikeičia staiga, be aiškių priežasčių. Maitinatės taip pat, į jokias keliones nevykote, tačiau vietoje įprasto tuštinimosi kasdien pradedate tai daryti kartą per savaitę. Kuo tai pavojinga? Užkietėję viduriai provokuoja tiesiosios arnos ligas, blogina savijautą, nuotaiką, mažina darbingumą.

Konsultuoja Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų gydytoja gastroenterologė Asta Dukštaitė.

 

Išsivysčiusių šalių liga

 

Vidurių užkietėjimas – tai patologinė būklė, kai žmogus tuštinasi rečiau nei 3 kartus per savaitę. Kartu su retu tuštinimusi pacientas dar skundžiasi kietomis sausomis išmatomis, jam sunku tuštintis, tenka stangintis, sunkiais atvejais pasituštinti pavyksta tik padedant rankomis. Kartu su vidurių užkietėjimu dažnai pasireiškia ir pilvo skausmas, pūtimas, vargina nevisiško pasituštinimo jausmas.

Statistikos duomenimis, apie 20 proc. žmonių skundžiasi vidurių užkietėjimu, ir dažniausiai jie yra išsivysčiusių šalių gyventojai. Ypač šis negalavimas paplitęs tarp vyresnio amžiaus žmonių – 2/3 vyresnių kaip 70 metų žmonių vargina vidurių užkietėjimas.

 

Priežastys – ligos, vaistai

 

Tiriant žmogų, kuris skundžiasi vidurių užkietėjimu, visų pirma reikia išsiaiškinti, ar jis neserga tam tikromis lėtinėmis ligomis, pvz., cukriniu diabetu, skydliaukės funkcijos sulėtėjimu, kalcio apykaitos sutrikimo ligomis, Parkinsono liga. Taip pat ar nėra hemorojaus, išangės įplėšos, ar sirgo insultu. Šių ligų simptomas gali būti vidurių užkietėjimas.

Be to, vidurių užkietėjimą provokuoja vaistai, kurie lėtina žarnų motoriką. Dažnai taip veikia nervų sistemą veikiantys medikamentai, t.y. antidepresantai, vaistai nuo Parkinsono ligos, taip pat opiatų grupės vaistai nuo skausmo, kai kurie kraujo spaudimą ar skrandžio rūgštingumą mažinantys medikamentai, geležies preparatai.

 

Dažniausias – idiopatinis vidurių užkietėjimas

 

Į gydytoją kreiptis būtina, kai tuštinimosi pobūdis pasikeitė staiga, kai išmatose aptinkama kraujo, esant stipriems pilvo skausmams, mažakraujystei, staigiam svorio kritimui. Tačiau norėčiau nuraminti, kad 90 proc. atvejų vidurių užkietėjimas būna idiopatinis, t.y. kai atmetamos aukščiau minėtos priežastys, nerandama vėžio.

Dažnai viduriai užkietėja dėl storosios žarnos sienelių nervinių rezginių veiklos sutrikimo (sutrinka tranzitas storąja žarna) ar dėl išeinamosios angos rauko raumenų koordinuotos veiklos sutrikimo. Minėtus sutrikimus neretai sukelia psichosocialinis stresas. Taip pat vidurių užkietėjimo priežastis būna pakitusi žmogaus mityba, kai vartojama mažai skaidulinių medžiagų. Labai dažnai priežastys būna mišrios.

Viena iš dažnų vidurių užkietėjimo priežasčių – dirgliosios žarnos sindromas. Tokiu atveju vidurių užkietėjimas kaitaliojasi su normalaus arba dažno tuštinimosi epizodais.

 

Peržvelgti mitybos įpročius

 

Siekdami išvengti vidurių užkietėjimo, pirmiausia turėtume koreguoti mitybą, valgyti daug skaidulų turintį maistą (vaisių, daržovių). Vaisių (obuolių, persikų, kt.) per dieną turėtume suvalgyti ne mažiau nei 300 g, daržovių – iki 500 g, 2/3 jų turėtų būti termiškai neapdorotos. Jeigu to ne pakanka, galima papildomai vartoti maistinių skaidulų – kviečių ar rugių sėlenų, linų sėklų. Jų reikėtų berti į patiekalus, iki 25–30 g per dieną (pradėti nuo 10–15 g ir palaipsniui didinti). Valgyti rupaus malimo duoną, atsisakyti labai riebaus, sūdyto, rūkyto maisto, sausainių, pyragaičių, gazuotų gėrimų.

Nepamiršti skysčių – jų, kaip žinoma, per dieną reikia išgerti 1,5–2 l ir, be abejo, judėti. Ypač sėdimą darbą dirbantiems žmonėms. Žarnyno veiklai sureguliuoti labai tinka vaikščiojimas ir plaukimas.

 

Kai paprastos priemonės nepadeda

 

Kai šios priemonės nepadeda, rekomenduojami medikamentai, kurių yra keletą grupių ir vartojimo formų, tačiau dėl jų vartojimo reikėtų pasitarti su gydytoju. Pvz., vienas jų Forlax 10 g, kuris priskiriamas osmosinių (pritraukiančių vandenį) preparatų grupei. Preparatas sulaiko vandenį, kuriame yra ištirpinamas, nuneša šį vandenį į žarnyną ir taip padidina storųjų žarnų turinio apimtį, formuoja fiziologinį norą tuštintis ir taip palengvina šį procesą. Preparatas neįsiurbiamas iš žarnyno ir neveikia natūralios žarnyno mikrofloros. Jo vartojant nedirginama žarnyno gleivinė, ir, kas itin svarbu, prie jo nepriprantama.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai