Vidurių užkietėjimas didina riziką

Storoji žarna baigia virškinimo procesą ir galutinai suformuoja išmatas. Be to, šioje virškinimo trakto dalyje organizmas dar sugeba pasiimti tai, kas jam svarbu – vandenį, taigi, jeigu išmatų turinio slinkimas kiek užtrunka, žmogus skundžiasi vidurių užkietėjimu bei kitais nemaloniais simptomais. Kaip tarpusavyje susiję vidurių užkietėjimas ir storosios žarnos vėžys ir ar visuomet virškinamojo trakto veiklos sutrikimai išduoda storosios žarnos vėžio tikimybę?
 

Ką mes valgom?


Industrijos ir technologijų amžiuje mes vis labiau nutolstame nuo to, ką valgė mūsų protėviai. Maistas, kurį neretai pasirenkame, yra apdorotas daugeliu aukščiausių technologijų. Lėkštėje dažnai atsiduria pusfabrikačiai, o „tikro“, natūralaus maisto valgome ne taip jau dažnai. Net ir vaisių bei daržovių stoką neretai pateisiname žodžiu „sintetiniai“, nepamiršdami suabejoti, ar yra iš jų kokia nauda. O mūsų žarnynas sukurtas virškinti. Tačiau mes pasiūlome jam tai, ką jis gali suskaidyti ir pasisavinti, tačiau neretai pamirštame duoti tai, iš ko žarnynas suformuotų išmatų turinį, t.y. skaidulinių medžiagų.


Kas yra skaidulinės medžiagos ir kodėl jos svarbios?


Skaidulinės medžiagos žarnyne lieka nesuskaidytos ir negali patekti į mūsų kraujotaką, tačiau šios medžiagos užtikrina normalų išmatų tūrį ir vandens kiekį jose, kuris slenka žarna lygiai tiek, kiek reikia, ir, nespėjęs užkietėti, pasišalina. Tai ir yra pagrindinė skaidulinių medžiagų užduotis – apsaugoti nuo vidurių užkietėjimo ir jo keliamo diskomforto. Kai jų negauname (skaidulų gausu vaisiuose, daržovėse, grūduose), išmatų turinys toks menkas, kad jo slinkimas žarna užtrunka ilgesnį laiką ir storojoje žarnoje iš jo „išsunkiamas“ ir pasisavinamas paskutinis dar likęs naudingas dalykas – vanduo.


Kodėl kalbame apie vidurių užkietėjimą?


Lėtinis vidurių užkietėjimas – vienas iš veiksnių, didinančių storosios žarnos vėžio riziką. Taigi, jei vidurių užkietėjimas (nesvarbu, dėl kokios priežasties) pasireiškia ilgą laiką, didėja ir tikimybė susirgti storosios žarnos vėžiu. Ir, atvirkščiai, tai gali būti vienas iš pirmųjų storosios žarnos vėžio simptomų, nes žarnoje esanti kliūtis trukdo normalų turinio slinkimą, ir viduriai užkietėja. Taigi, jei jums kurį laiką (kalbame, žinoma ne apie vienos savaitės laikotarpį) pasireiškia nebūdingas vidurių užkietėjimas (nepakeitus gyvenimo sąlygų, mitybos ypatumų), jeigu išmatos yra susiformavusios ne taip, kaip jums įprasta, pvz., pradėjote tuštintis gabalėliais tarsi avies spiros arba išmatos šalinasi plona juostele (tarsi „pieštukas“), susirūpinkite.


Storosios žarnos vėžys


Sergamumas storosios žarnos vėžiu apytikriai vienodas tiek vyrams, tiek moterims. Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 22,6 nauji storosios žarnos vėžio atvejai 100 000 gyventojų. Storosios žarnos vėžio paplitimas pradeda didėti nuo 45 metų amžiaus ir dvigubėja kas 5 metus.
Rekomendacijose pateikiama nemažai priemonių, pasitarnaujančių storosios žarnos vėžio prevencijai. Viena iš jų – preparatų, kurių sudėtyje yra polietilenglikolio (pvz., Forlax) vartojimas, užtikrinant normalius tuštinimosi įpročius ir neleidžiant užkietėti viduriams.
Vidurių užkietėjimas neretai būna ilgalaikė problema, o laisvinamųjų preparatų veiksmingumas ilgainiui mažėja. Tuo tarpu moksliniais tyrimais įrodyta, kad ilgalaikis Forlax vartojimas nesukelia tiek pripratimo simptomų ir išlieka veiksmingas vartojant ilgą laiką. Be to, paskaičiuota, kad ilgalaikis vidurių užkietėjimo gydymas polietilenglikolio preparatais (pvz., minėtuoju Forlax), įskaitant gydymo efektyvumą ir trukmę, yra maždaug du kartus pigesnis nei kitais preparatais.


Kokios svarbios preparato ypatybės?


Organizme nevyksta preparato nei bakterinis, nei fermentinis skaidymas, todėl žarnyno flora nekinta, nevyksta rūgimo procesas ir nesigamina žarnyno dujos. Preparatas jungiasi tik su išgertais skysčiais, o organizmo skysčiai ir elektrolitai nėra prarandami, jų pusiausvyra nesutrinka net ir po ilgalaikio vaisto vartojimo.


Vis dėlto kada susirūpinti dėl vėžio?


• Pakitus išmatų pobūdžiui, kaip aprašyta aukščiau.
• Pastebėjus kraujo priemaišų išmatose.
• Esant nepaaiškinamam svorio kritimui, pilvo skausmams ir t.t.
• Profilaktiškai, jeigu jūsų šeimoje yra sergančių storosios žarnos vėžiu arba storosios žarnos polipoze.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai