Į „nykštukų namelį“ – įprastu ritmu

Kartais nutinka taip, kad išvykus iš namų – atostogauti, į kelionę, pakeitus aplinką, maistą ir panašiai – užkietėja viduriai. Tai nemalonus pojūtis, nes susilaiko išmatos, pučia, maudžia pilvą, gali sutrikti virškinimas, žinoma, tada pasikeičia ir nuotaika. Ką daryti ir kaip išvengti šio sutrikimo neįprastomis sąlygomis?
 

Koks maistas šiuo požiūriu „pavojingiausias“?


Ruošdamiesi kelionei dažniausiai renkamės maistą, kuris greitai nesugestų, būtų sausas. Tai įvairios bandelės, sausainiai, bulvių traškučiai, sausa dešra ir pan. Kelionės metu dažnai geriama kava, stipri arbata, o visa tai yra puikios sąlygos vidurių užkietėjimui.
Vidurius taip pat kietina daug kalcio turintys pieno produktai, šokoladas, ledai, miltiniai patiekalai (pvz., makaronai), kai kurie vaisiai (greipfrutai, kriaušės, bananai, mėlynės) ar daržovės (pvz., kukurūzai), aštrūs prieskoniai, alkoholis.
 

 

Jei norite išvengti vidurių užkietėjimo


Vidurių užkietėjimo galima išvengti daug judant, valgant natūralų, daug skaidulinių medžiagų turintį maistą, maitinantis reguliariai ir įvairiai.
Jūsų maisto racione turi būti daug skaidulinių medžiagų. Valgykite kuo daugiau neapdorotų grūdinių produktų, javainių ir daržovių, linų sėmenis. Linų sėmenys turi daug skaidulinių medžiagų, juose yra ir koloidinių medžiagų – gleivių. Šios medžiagos sujungia vandenį žarnose ir padidina žarnų turinio kiekį, dėl to veikiami tempimo receptoriai ir skatinami žarnyno judesiai. Taip pat linų sėmenys minkština išmatas, lengvina tuštinimąsi.
* Būtina vartoti pakankamai skysčių – per parą išgerkite ne mažiau nei 1,5–2 litrus.
* Gerkite šiltus ir karštus skysčius rytais ar pusę valandos prieš įprastinį tuštinimąsi.
* Kuo mažiau vartokite kavos, įvairių saldumynų (šokolado), alkoholio (alaus ir vyno).
* Valgykite lėtai, neskubėdami, daug kramtykite. Kuo geriau maistas apdorojamas burnoje ir skrandyje, tuo mažiau darbo lieka žarnynui.
Stenkitės kuo mažiau sėdėti, daugiau judėkite. Naudinga lengva fizinė mankšta (vaikščiojimas, joga, plaukimas). Atsipalaidavimas ir įtampą malšinantys užsiėmimai padeda nepasiduoti stresui, kuris gali sutrikdyti virškinimo procesą. Stresui neutralizuoti labai tinka meditacija ir kvėpavimo pratimai.
Laikykitės tuštinimosi ritmo. Tuštintis reikia kasdien, tuo pačiu metu. Nesulaikyti noro tuštintis.
 

O jeigu jau taip atsitiko


Puikiai tinka slyvos, figos, abrikosai, datulės (šviežios ar džiovintos) – tai natūralios priemonės vidurių užkietėjimui gydyti.
Virškinimą gerina ir slyvų, šeivamedžių bei raugintų kopūstų sultys. Slyvų, abrikosų, vynuogių, morkų sultys laisvina vidurius.
Nuo vidurių užkietėjimo tinka gysločių, šaltekšnių, pelkinių pūkelių, kmynų arbata. Šių augalų vidurius laisvinančios savybės pastebėtos jau nuo seno ir patvirtintos bei panaudojamos šiandien. Yra augalinių preparatų, kurių veiklioji medžiaga gaunama iš tam tinkamų šių augalų dalių.
Gali padėti gydomoji mankšta, pilvo masažas. Masažuojamieji sukamieji judesiai atliekami pagal laikrodžio rodyklę.
Dieną po kelis kartus treniruokite pilvo raumenis: įtraukite pilvą, sulaikykite 10 sekundžių ir atpalaiduokite. Pratimą darykite 5 minutes. Jis pagerina kraujo cirkuliaciją ir suaktyvina žarnyno motorinę funkciją.
Pasiimkite į kelionę vaistų. Jeigu nepadeda išvardintos priemonės, tada galima vartoti vaistų. Pagal veikimo mechanizmą jų yra labai įvairių: didinantys išmatų kiekį, minkštinantys išmatas, stimuliuojantys tuštinimąsi, skatinantys žarnų motoriką ir kt. Yra tam skirtų augalinių preparatų, nuo kurių, matyt, ir būtų naudinga pradėti.
 

Priežastys, kurios skatina vidurių užkietėjimą:


▪ kai kurie maisto produktai;
▪ mitybos pasikeitimas (nereguliari ir nevisavertė, nesveika mityba);
▪ gyvenamosios vietos pakeitimas (pvz., išvykimas atostogauti);
▪ stresas;
▪ kai kurie medikamentai (pvz., vaistai nuo kosulio, analgetikai, kraujospūdį mažinantys, opaligei gydyti skirti vaistai);
▪ judėjimo stoka (ilgas sėdėjimas, mažas fizinis aktyvumas);
▪ antsvoris;
▪ nepakankamas skysčių ir daržovių vartojimas;
▪ psichologinės problemos (neišspręsti vidiniai konfliktai);

Susiję straipsniai

Mūsų draugai