Akmenys tulžies pūslėje. Ką daryti?

Skamba keistai –pūslės akmenys. Kada, iš kur, kodėl ir svarbiausia – kaip jų atsikratyti? Iš tiesų procedūros nėra tokios sudėtingos ar baisios kaip atrodytų, todėl, pajutę nemalonius simptomus, skausmą, nebijodami iškart kreipkitės į gydytoją. Apie tulžies pūslės akmenligę bei jos gydymą kalbamės su Kauno medicinos universiteto Gastroenterologijos klinikos vadovu prof. Limu KUPČINSKU.
 

Kas yra tulžis ir kam ji reikalinga?


Prieš gilinantis į ligą, jos priežastis bei gydymą derėtų susipažinti ir su pačiu organu bei jo veikla.
Taigi viena iš pagrindinių kepenų funkcijų yra gaminti tulžį, reikalingą virškinimui plonojoje žarnoje. Kepenyse gaminama tulžis vėliau kaip rezervuare yra kaupiama tulžies pūslėje.
Po valgio, kai maistas iš skrandžio patenka į dvylikapirštę ir plonąsias žarnas, tulžies pūslė refleksiškai susitraukia, ir tulžis patenka į dvylikapirštę žarną, kur susimaišo su iš skrandžio atėjusiu maistu bei toliau dalyvauja virškinimo ir riebalų emulgavimo procese.

 

 

Akmenys tulžies pūslėje


Minėtoji tulžies pūslės akmenligė – tai akmenų susidarymas tulžies pūslėje.
Daugiausia šie procesai pradeda atsiranda dėl genetinių veiksnių, tačiau, pvz., nutukimas taip pat yra vienas iš predisponuojančių veiksnių.
Kaip susiformuoja akmenys? Sutrikus tulžies savybėms, lemiančioms akmenų formavimąsi (litogeniškumui) ir tulžiai užsilaikant pūslėje, iškrinta cholesterolio kristalai, kurie, susijungę su kalcio ir kitomis druskomis bei baltymais, suformuoja akmenis.
Yra dvi galimybės. Pirmoji yra ta, kad nemažai daliai žmonių tie akmenys gali nesukelti visiškai jokių simptomų ir žmogus gali net nežinoti, kad jų yra. Antrasis variantas kiek nemalonesnis. Akmenims dirginant sienelę bei patekus infekcijai, kyla tulžies pūslės uždegimas, vadinamas cholecistitu arba kalkulioziniu cholecistitu. Taip pat akmenys, migruodami per tulžies pūslės lataką, gali įstrigti jame arba tulžies pūslės kaklelyje. Šiuo atveju žmogus pajunta labai stiprius skausmus po dešiniuoju šonkaulių lanku.
Kas vyksta po to? Tulžies latake ilgesniam laikui įstrigus akmeniui, tulžis nebenuteka iš kepenų, todėl tulžį sudarančios medžiagos gali patekti į kraują – taip atsiranda visiems puikiai žinoma liga gelta.
 

Drumzlės arba smėlis


Be akmenų, tulžies pūslėje gali būti ir kitų pašalinių objektų. Atliekant tyrimą ultragarsu kartais matomos drumzlės, arba smėlis. Nors jos nebūtinai nulemia akmenų atsiradimą, kartais būtent tai ir būna įspėjimas apie galimus nemalonumus.
Deja, jokių priemonių drumzlėms gydyti nėra – įtakos turi tik visavertė mityba. Jeigu mityba išderinta, valgoma daug riebių produktų, gausiai rūkoma ir vartojamas alkoholis, tikimybė, kad iš drumzlių tulžies akmenys vis dėlto išsivystys, padidėja.
 

Gydymas – nieko sudėtingo


Yra kelios akmenų pašalinimo galimybės. Pirmiausia, tulžies latake įstrigusį akmenį galima ištraukti endoskopinės procedūros metu. Pacientą zondavus pro burną ir skrandį, zondas įkišamas į tulžies latakus ir taip specialia kilpele pašalinami įstrigę tulžies akmenys.
Jeigu akmenys yra pačioje tulžies pūslėje, juos tenka šalinti chirurginiu būdu, atliekant tulžies pūslės pašalinimo laparaskopinę operaciją. Tokios operacijos metu pro skylutes pilvo ertmėje įkišami du specialūs chirurginiai prietaisai, kuriais manipuliuojant tulžies pūslė operuojama. Ši operacija nesudėtinga ir mažai traumuojanti.
Pašalinus pūslę, organizmas prisitaiko gyventi be jos ir sveikai reguliariai maitinantis žmonėms nekyla jokių problemų.
Be šių dviejų būdų, yra ir trečiasis – akmenų tirpinimas vaistais. Šiuose vaistuose yra ursodezoksicholio rūgšties. Tai – meškų tulžies rūgštis. Taip ji vadinama dėl to, kad jų pagrindinę tulžies dalį sudaro būtent ji, nes meškos neserga akmenlige. Šis gydymo būdas yra atėjęs iš senovės kinų liaudies medicinos.
Ursodezoksicholio rūgšties preparatai iš tiesų skatina tirpimą ir yra vartojami kepenų ligoms gydyti, tačiau turi ir savų minusų – yra brangūs, be to, gydymas užtrunka net pusantrų metų, jokiais būdais jo nenutraukiant, kadangi kitaip akmenys atsinaujins.
Tiems, kuriems yra akmenų pūslėje, tačiau jokių simptomų nejaučia, operuoti, tol kol jų nėra, nerekomenduojama. Tačiau, tik jiems pasirodžius, būtina kreiptis į gydytoją.
 

SŽ atsako


 

Kada galima išvengti operacijos?


Kai akmenys lokalizuoti tulžies pūslėje, yra cholesteroliniai, lengvai plaukiojantys, nekalcifikuoti arba yra nuosėdų tulžies pūslėje, jų galima neoperuoti. Tuomet, paskyrus gydytojui, reikia vartoti ursodezoksicholio rūgšties preparatų (pvz., Ursofalk). Jie tirpina tulžies akmenis. Svarbu, kad būtų nesutrikusi tulžies pūslės motorika. Be to, akmenų neturi būti daugiau kaip 2–4, jų skersmuo – ne didesnis kaip 2 cm,
Šių vaistų veiklioji medžiaga mažina cholesterolio sintezę kepenyse ir didina bendrą tulžies druskų kiekį tulžyje, mažindami cholesterolio kiekį kraujyje.
Gydymo ursodezoksicholio rūgšties preparatais kursas – nuo 3–6 mėnesių iki 2 metų. Jeigu tinkamai gydant per metus akmenų dydis nemažėja, toliau šių preparatų reikia nebevartoti. Akmenims ištirpus, dar 3–6 mėnesius gydoma mažesnėmis šių preparatų dozėmis.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai