Nenumokite ranka - pasirūpinkite gyvenimo kokybe

Gera gyvenimo kokybė priklauso nuo daugelio dalykų: dvasinės, socialinės bei fizinės žmogaus gerovės. Tačiau svarbiausia iš jų – fizinė gerovė, t.y. sveikata. Juk tik kai nieko neskauda, nekamuoja nemalonus pojūčiai, būni geros nuotaikos ir gali kalnus nuversti. Tad rūpinkimės savimi, nenumokime ranka net į iš pirmo žvilgsnio nedidelius negalavimus. Ką daryti, kad per dalykinį susitikimą neraižytų pilvo arba teatre jis „neuždainuotų“ garsiau nei operos artistas? Apie pilvo pūtimo (meteorizmo) priežastis bei gydymo galimybes kalbėjomės su Kauno medicinos universiteto doc. gydytoju terapeutu Audriu VISOKINSKU.
 

Natūralus procesas


Dujų atsiradimas žarnyne – normalus ir natūralus fiziologinis procesas. Yra duomenų, kad vidutiniškai per parą pas žmogų žarnyne susiformuoja apie 20 l dujų.
Žarnyne dujų atsiranda dėl dviejų priežasčių: nuryto oro ir paties žarnyno veiklos. Oro dažniausia prisiryja jautrūs, nervingi žmonės, kurie valgo paskubomis, blogai sukramto maistą ir daug kalba valgydami. Suprantama, kad vėliau šis oras turi pasišalinti: arba pro burną, arba pro išeinamąją angą.
Maistas žarnyne yra ne tik virškinamas, bet ir apdorojamas bakterijų. Atsižvelgiant į tai, kokios bakterijos yra žarnyne, gali įsivyrauti rūgimo arba puvimo procesai. Rūgimo procesas – natūralus, puvimo – patologinis. Ir vieno, ir kito proceso metu išsiskiria dujos, tačiau puvimo metu jų gaminasi daug daugiau.
Dujų kiekis žarnyne priklauso ir nuo to, kokius produktus valgėte. Jeigu esate angliarūgštės prisodrintų gėrimų mėgėjas arba prisivalgėte kopūstų su pupelėmis, suprantama, kad dujų susiformuos daugiau. Skirtingiems žmonėms didesnį dujų kiekį gali sukelti skirtingi produktai: vieniems – kriaušės ar vynuogės, kitiems – obuoliai.
 

 

Pilvą pučia dėl...


Meteorizmu gali skųstis žmonės, netoleruojantys pieno produktų, t.y. sergantys įgyta arba įgimta laktazės trūkumo liga. Tokiems žmonėms trūksta piene esančių angliavandenių – laktozės virškinimo fermentų, todėl žarnyne vyksta puvimas, sukeliantis daug dujų.
Pilvo pūtimas kamuoja ir žmones, varginamus vidurių užkietėjimo. Šis negalavimas yra gana paplitęs: daugiau kaip 30 proc. vyresnių nei 60 metų amžiaus moterų ir daugiu kaip 20 proc. vyrų skundžiasi užkietėjusiais viduriais.
Taip pat dujų kiekis gali padidėti, o jų pasišalinimas pasunkėti pavartojus antibiotikų ar kitų vaistų, sergant žarnyno infekcinėmis ligomis, dirgliosios žarnos sindromu, žarnyno nepraeinamumu, vėžiu ar kt. Meteorizmą gali sukelti ir kasos fermentų trūkumas.
 

Pirmosios pagalbos vaistas


Kaip minėjome, dujų gamyba – natūralus procesas, tačiau jeigu dėl to žmogus nuolat jaučia diskomfortą ir įtampą, nereikėtų į tai numoti ranka. Juo labiau kai skauda ar raižo pilvą, kai jis išsipučia taip, kad spaudžia diafragmą ir sunku kvėpuoti. Pastaruoju metu daug kalbama apie gyvenimo kokybės gerinimą. Tad nekentėkime ir nevarkime, pasirūpinkime savimi. Juolab kad yra veiksmingas ir greitai veikiantis vaistas – espumizanas.
„Pacientai dažnai skundžiasi pilvo pūtimu ir nemaloniais pojūčiais. Visuomet kaip pirmos pagalbos priemonę skiriu simetikono. Tuomet ligonis pakankamai greitai pajaučia pagerėjimą, tuo tarpu atliekame kitus tyrimus, norėdami išsiaiškinti, ar meteorizmas nėra rimtos ligos simptomas“, – kalbėjo gydytojas A.Visokinskas.
 

Veikia tikslingai


Žarnyne esančios dujos kaupiasi putų pavidalu. Putos susiformuoja iš daugybės smulkių burbuliukų, o dujos iš jų negali laisvai pasišalinti, todėl ima kauptis, jų kiekis vis didėja, pilvas ima pūstis, atsiranda ir kitų nemalonių pojūčių. Pagelbėti gali vaistas. Espumizanas veikia tikslingai – ardo pačią pilvo pūtimo priežastį – putas. Preparato veiklioji medžiaga (simetikonas), didindama skysčio paviršiaus įtempimą, mažina putų kiekį, skystis atsiskiria nuo dujų, ir jos nesunkiai pasišalina iš organizmo.
Šis vaistas skirtas simptomams gydyti, t.y. išvaduoja nuo vidurių pūtimo, skausmų ir spazmų, tačiau jis negydo ligos, dėl kurios šie simptomai galėjo atsirasti.
Daugelis žmonių vengia bet kokių vaistų, nes mano, kad gydydami vieną, pakenksime kokiam nors kitam organui. Simetikonas šiuo atveju yra saugus, nekenksmingas, kadangi nepatenka į kraują ir nepasiekia kitų organų.
Šis vaistas plačiai vartojamas kūdikių pilvo skausmams mažinti, tinka nėščiosioms, krūtimi maitinančioms moterims. Tai taip pat įrodo, kad vaistas yra saugus.
 

SŽ pataria


Norėdami išvengti vidurių pūtimo:
• mažiau vartokite maisto produktų, skatinančių dujų gamybą (kiekvienam žmogui tai labai individualus sąrašas),
• gerkite daugiau skysčių,
• vengite vidurių užkietėjimo, kurį skatina sėdimas darbas, mažas fizinis krūvis.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai