Nepakeliamam šono skausmui užklupus

Dauguma žmonių apie susidariusius akmenis tulžies pūslėje nė neįtaria ir apie tai sužino atsitiktinai. Dažniausiai, kai, prasidėjus komplikacijai – cholecistitui (tulžies pūslės uždegimui), pajunta nepakeliamą skausmą bei kitus simptomus. Daugelis nesupranta jų priežasčių ir nežino, ką daryti, kaip sau padėti. Apie tai, ką apie tai vertėtų žinoti kiekvienam, papasakojo Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų gydytoja Ilona TREČIOKAITĖ.
 

Kad galėjo prasidėti cholecistito priepuolis, rodo stiprus dešiniojo šono skausmas, kuris gali plisti į dešinį petį, mentį. Skausmas stiprėja giliai įkvepiant ar spaudžiant pilvą. Dažnai būna pykinimas, daug kartų pasikartojantis vėmimas, po kurio nebūna palengvėjimo. Pakyla temperatūra (iki 39–40oC), pagelsta akių baltymai (skleros) ir oda.
Ligą paprasta diagnozuoti, kada uždegimas pasireiškia tokiais tipiniais simptomais. Tačiau jie būdingi ne visiems. Retkarčiais, o ypač vyresniems ar sergantiesiems cukriniu diabetu, cholecistitas gali pasireikšti vieninteliu simptomu – temperatūros padidėjimu. Tuomet diagnozuoti sunkiau.
Sergantis lėtiniu cholecistitu žmogus skundžiasi pilvo pūtimu, dešiniojo šono skausmais ar maudimu.
 

 

Pirmoji pagalba užklupus skausmui


Dažniausios cholecistito priežastys
• sutrikęs tulžies nutekėjimas dėl akmens, užkimšusio tulžies nutekamąjį lataką
• tulžies pūslėje besidauginančios bakterijos
• tulžies pūslės sienų kraujotakos sutrikimai
Prasidėjus ūminio cholecistito priepuoliui, pirmiausia rekomenduojama išgerti spazmus šalinančių vaistų (drotaverino, papaverino) ir skausmą malšinančių preparatų (analgetikų). Jie sumažins nepakeliamą pilvo skausmą ir leis lengviau atsikvėpti.
Jokiu būdu negalima ant skaudamo šono dėti ledo ar šildyti tos vietos, nes būklė tik dar labiau komplikuosis.
Prasidėjus minėtiesiems simptomams, reikia nedelsiant kreiptis į artimiausią gydymo įstaigą. Negydomas uždegimas gali sukelti sunkias komplikacijas: infekcijos išplitimą po visą organizmą (sepsį), antrinį kasos uždegimą ar kitas sunkias ir net mirtinas komplikacijas.
 

Lėtinio cholecistito gydymas


Jei paūmėjimai dažnai kartojasi, geriausia išeitis – tulžies pūslės šalinimas. Tačiau operacija ne visada reikalinga.
Viena iš lėtinio cholecistito gydymo alternatyvų – tulžies išsi-skyrimą gerinantys vaistai (Rowach, Cholo ir kt.) ar arbatos.
Šių preparatų veiksmingumą patvirtino klinikiniai tyrimai. Lengvindami tulžies išsiskyrimą, jie gerina jos nutekėjimą, kartu iš pūslės pašalindami bakterijas bei bilirubino ir cholesterolio sankaupas. Taip slopinamas akmenų augimas bei skatinamas susidariusių mažėjimas. Jiems veikiant mažinama blogojo cholesterolio koncentracija kraujyje bei gerinama medžiagų apykaita kepenyse.
Įdomus faktas, jog, padidėjus tulžies išsiskyrimui, susidaro daugiau insulino – tai palanku sergantiesiems cukriniu diabetu.
 

Tulžies pūslės akmenų galima išvengti


Tinka visos priemonės, slopinančios akmenų formavimąsi.
Dieta
• Vengti riebaus, aštraus, daug cholesterolio turinčio maisto.
• valgyti 5–6 kartus per dieną
• valgyti mažomis porcijomis, gerai sukramtant ir neskubant
• tarp skirtingų patiekalų daryti penkiolikos minučių pertraukas
• maitintis reguliariai ir geriausia tuo pačiu metu kiekvieną dieną
• maisto pagrindą turėtų sudaryti žuvis, košės, daržovės ir vaisiai
• paskutinį kartą pavalgyti reikėtų iki 20 val.
• Vengti netinkamų dietų ir badavimo, nes dėl jo tulžis sutirštėja, tada tulžies pūslė netenka darbo, joje pradeda formuotis akmenys.
• Valgyti daržovių, vaisių bei kitų daug ląstelienos turinčių produktų.
Kūno masės mažinimas
Tik jokiu būdu ne staigus, nes tulžies pūslėje gali susidaryti sankaupų, kurios skatina akmenų formavimąsi.
Fiziniai pratimai. Ypač tokie, kurie padeda stiprinti pilvo raumenis.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai