Saugokime kepenis, kaip jos saugo mūsų organizmą

Kepenys dar vadinamos žmogaus organizmo laboratorija. Jos nukenksmina įvairias kraujyje cirkuliuojančias kenksmingąsias medžiagas. Tačiau neretai mes nesaugome organo, gelbstinčio organizmą nuo teršalų. Tada susergame įvairiomis kepenų ligomis. Kad nuo jų apsisaugotume, reikia žinoti, kas ir kaip organe vyksta bei kokiomis priemonėmis galima jam padėti, kad ta veikla būtų sklandi.
 

Unikalus organas


Kepenys – stambiausia virškinimo liauka bei didžiausias vidaus organas, užimantis beveik visą ertmę po dešiniuoju šonkaulio lanku. Jos yra pagrindinė organizmo laboratorija, dalyvaujanti baltymų, riebalų, angliavandenių ir kitų medžiagų, pavyzdžiui, bilirubino, apykaitoje.
Pasaulyje nėra tobulesnės sistemos nei žmogaus organizmas. Kyla klausimas: ar jame yra filtrų sistema, valanti organizmą, kad jis galėtų ilgiau išlikti neužterštas ir visavertiškai veiktų? Taip! Vienas svarbiausių ir didžiausių filtrų ir yra kepenys. Jos apvalo iš žarnyno į širdį tekantį kraują, kuriame, be pasisavintų maistingųjų medžiagų, gausu organizmui kenksmingų ar net nuodingų.
Šis „filtras“ unikalus, nes ir užsiteršusį jį dar galima išvalyti ir visiškai arba iš dalies atnaujinti jo sugebėjimą valyti kraują.
 

 

Kepenų pažeidimas gali baigtis mirtimi


Dažniausi kepenų pažeidimai – kepenų uždegimai arba hepatitai.
Kepenų funkciją blogina alkoholis, medikamentai, kai kurios maisto produktų sudedamosios dalys, toksiniai aplinkos veiksniai.
Dėl vidurių užkietėjimo toksinai pro žarnų sieneles pakartotinai įsiurbiami į kraują, kepenys turi papildomai juos perdirbti ir gali neatlaikyti tokio krūvio.
Kepenis neigiamai veikia tuberkuliozei gydyti skirti vaistai. Jų veikla gali sutrikti po tulžies pūslės šalinimo operacijų (retai) ar persirgus ūminiais hepatitais. Svarbų organą dažnai pažeidžia ir organizmo pakitimai, vykstantys sergant onkologinėmis ir autoimuninėmis ligomis.
Nuolat žalojamų kepenų ląstelės gali visiškai sunykti (ši liga vadinama kepenų ciroze), o tai gali baigtis mirtimi.
 

Alkoholis – universaliausias žmogaus organizmo nuodas


Nuodingas alkoholio poveikis kepenims buvo žinomas jau senovės graikams, kinams ir egiptiečiams.
Pasaulyje vis daugiau suvartojama alkoholio, ir jis tapo antrąja po virusinių kepenų pažeidimų lėtinių kepenų ligų priežastimi. 30–50 proc. visų kepenų ligų yra sukeliamos alkoholio.
 

Kepenų apsaugos priemonės


• Atsisakyti alkoholio ar bent riboti jo vartojimą.
• Atsargiai vartoti vaistų, įvertinant galimą jų neigiamą poveikį kepenims.
• Vartoti specialių preparatų, sukurtų specialiai kepenims apsaugoti.
 

Kepenų funkcijos


• filtruoja kraują, atitekantį iš virš­kinamojo trakto. Tai apsaugo nuo toksinių medžiagų ir leidžia išlikti sveikiems.
• saugo energijos išteklius, kurių reikia smegenims ir raumenims.
• dalyvauja reguliuojant cukraus kiekį kraujyje, kontroliuojant cholesterolio ir kai kurių hormonų bei fermentų kiekį.
• dalyvauja medžiagų apykaitoje, perdirba į kraują patekusias chemines medžiagas, nukenksmina pavojingus medžiagų apykaitos produktus.
• gamina ir išskiria tulžį, detoksikuoja ir išskiria su tulžimi įvairius medžiagų apykaitos produktus, toksinus, vaistus.
• reguliuoja cirkuliuojančio kraujo kiekį, dalyvauja kraujo krešėjime. Kepenims nustojus veikti, sutrinka krešėjimas, ir žmogus gali mirtinai nukraujuoti.
• sintetina baltymus.
• sintetina vitaminą A, kaupia vitaminus D, K, PP ir B grupės vitaminus.
• kaupia geležį, kuri dalyvauja hemoglobino gamyboje, ir cianokobalaminą.
• chemiškai apdoroja hormonus.
Kepenų alkoholiniai pažeidimai – tai alkoholinis kepenų suriebėjimas, alkoholinis hepatitas, alkoholinė kepenų cirozė.
Jų eiga bei prognozė labai skirtingos.
Alkoholis, patekęs į organizmą, visų pirma sutinka pasipriešinimą kepenyse. Jis pašalinamas iš organizmo tik tada, kai jį suskaido atitinkami kepenų fermentai. Iš pradžių kepenys sugeba nukenksminti alkoholį, tačiau, ilgiau piktnaudžiaujant, kepenų funkcija sutrinka – ląstelės žūsta, kepenyse daugėja jungiamojo ir riebalinio audinio, sutrinka riebalų, angliavandenių ir baltymų sintezė, ir susergama kepenų ciroze.
Nuolat geriant alkoholį, sumažėja kepenų svoris. Jos darosi grublėtos ir kartais būna tik apie trečdalį normalaus svorio.
Svarbi alkoholinių kepenų pažeidimų ypatybė – tai proceso laikinumas nustojus vartoti alkoholio pradinėse stadijose. Gydymas visiškai neveiksmingas galutinėse ligos stadijose ir jei girtaujama ir toliau.
 

Ir vaistas, ir nuodas


Vaistai ne tik gydo, bet ir turi nepageidaujamą poveikį. Iš dažniau vartojamų vaistų kepenims kenkia paracetamolis, aspirinas.
Dažnai žmogus neįvertina, kad, vartodamas kelių cheminių preparatų vienu metu ir nežinodamas jų tarpusavio sąveikos, nuodija kepenis ir jas pažeidžia.
Pirmiausia ima varginti vėmimas, pykinimas, bendras silpnumas, įvairūs nemalonūs pojūčiai po dešiniuoju šonkaulių lanku. Vėliau išnyksta apetitas, krenta svoris. Atsiranda nepaaiškinamas silpnumas, žmogus jaučiasi be jėgų, neturi noro dirbti ir pan.
 

Ir susirgus galima išgyti


Pagrindinės lėtinio kepenų pažeidimo formos:
- suriebėjimas (steatozė) – jį gali sukelti alkoholis, nutukimas;
- uždegimas (hepatitas) – jį gali sukelti virusai, alkoholis, nepageidaujamas kai kurių vaistų poveikis;
- peraugimas jungiamuoju audiniu (cirozė) – tai galutinė lėtinių kepenų ligų stadija.
Steatozės ir hepatito sukelti pokyčiai kepenyse kartais yra laikini.
Sergant kepenų ciroze, kepenų ląstelės suyra, jų vietoje vystosi jungiamasis audinys, kepenys surandėja, atsinaujinusios ląstelės išsidėsto netvarkingai. Šie pokyčiai sutrikdo kepenų kraujotaką, funkciją, vystosi kepenų cirozės komplikacijos: sutrinka smegenų veikla (encefalopatija), renkasi skystis pilvo ertmėje (ascitas), gali kraujuoti iš virškinamojo trakto.
 

Kepenų ligos labai apgaulingos


Pradinėse stadijose dauguma jaučiasi sveiki, jokių negalavimų nebūna arba jie nedideli (silpnumas, apetito stoka, skausmas ar diskomfortas dešiniajame šone, pykinimas, alkoholio netoleravimas), todėl nesikreipia į gydytojus.
Tik vėlyvose ligos stadijose išryškėja kepenų ligoms būdingi simptomai: pagelsta oda ir gleivinės, padidėja pilvo apimtis, vargina pilvo skausmas, sutrinka virškinimas.
Skundžiasi silpnumu, nemaloniu jutimu skrandžio plote po dešiniuoju šonkaulių lanku, taip pat sunkumo jausmu, pavalgius riebesnio maisto, ir alkoholio netoleravimu. Gali kristi svoris, atsirasti apetito stoka, kartumo jausmas burnoje, pilvo pūtimas ar netgi sąnarių skausmai.
Sėkmingas šių ligų gydymas labai priklauso nuo ankstyvos diagnostikos ir laiku pradėto gydymo.
Išsivysčius kepenų ligų komplikacijoms (cirozei, vėžiui), medikamentinis gydymas dažnai būna neveiksmingas. Gyvybę gali išgelbėti tik sudėtinga ir gyvybei pavojinga kepenų persodinimo operacija.
 

SŽ rekomenduoja


Padėkime atsinaujinti kepenų ląstelėms
Norint išvengti kepenų ligų, re­komenduojama vengti veiks­­­­­nių, ža­­­lo­jančių kepenis.
Patariama atsisakyti alkoholinių gėrimų arba per savaitę nevartoti daugiau nei 70 g gryno etilo alkoholio. Jei gydytojai jau nustatė kepenų pažeidimą, toliau vartoti alkoholio gali būti pražūtinga.
Būtina vengti ir virusinių hepatitų infekcijos rizikos veiksnių: nesaugių lytinių santykių, tatuiruočių, intraveninių narkotikų ir kt.
Nuo įvairių kepenų negalavimų gali pagelbėti vaistai. Rekomenduojama vartoti kepenų ląsteles apsaugančių vaistų, pvz.,
Essentiale forte N. Jo veiklioji medžiaga sojų fosfolipidai – puikiausia gydomoji medžiaga kepenims.
Sergant kepenų ligomis, visada pažeidžiamos jų ląstelės. Dėl to gali sutrikti jų veikla ir sulėtėti kepenų regeneracija (atsinaujinimas). Dėl ypatingos sudėties Essentiale forte N normalizuoja sutrikusią kepenų veiklą, skatina kepenų atsinaujinimą. Apsaugomos ne tik kepenys, bet ir visas organizmas.
Preparato rekomenduojama vartoti ir apsinuodijus – jis padeda nukenksminti nuodingąsias medžiagas, gerina kepenų funkciją ir apsaugo kepenis nuo pažeidimo.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai