Gyvensenos svarba vidurių užkietėjimo profilaktikai

Yra daugybė veiksnių, kurie gali sukelti vidurių užkietėjimą, bet net 50 procentų jį nulemia gyvensena (mityba, judėjimas, poilsis, ligų profilaktika). Jei tuštinatės rečiau kaip kas 48 valandas, derėtų susirūpinti vidurių užkietėjimo priežastimis ir imtis priemonių. Vidurių užkietėjimas gali būti hemorojaus, išangės įplėšos, storosios žarnos vėžio, tulžies pūslės akmenligės, žarnų išsiplėtimo priežastis.
 

Mitybos, maisto paruošimo, maitinimosi režimo svarba
Pirmiausia reiktų susirūpinti mityba. Vidurių užkietėjimą nulemia per mažas skysčių vartojimas. Gerkite daugiau skysčių! Turi būti išgeriama mažiausiai 8 stiklinės skysčių per dieną. Rūgščios uogos ar jų sultys, vaisių ir daržovių sultys, jogurtai, šviežias kefyras vidurius laisvina veikdami žarnyno receptorius. Pieno kokteiliai, šaltibarščiai, ledai, vanduo veikia refleksiškai ir pasižymi vidurių laisvinamuoju poveikiu. Žarnyno peristaltiką stiprina medus, morkų sultys, sultinys, saldaus pieno produktus pakeiskite rūgštaus pieno produktais. Vandenį rekomenduojama gerti prieš valgį. Liaudies medicinos žinovai rekomenduoja kas dieną gerti vandens, kuriame prieš tai apie pusę valandos buvo pavirintos džiovintos slyvos ir avižos.
Vidurių užkietėjimą gali padėti įveikti daržovės ir vaisiai, kruopos, kuriose yra daug maistinių skaidulų, riebalų, ypač augaliniai (grietinė, grietinėlė, saulėgrąžų, kukurūzų, alyvų aliejus). Ypač rekomenduojami patiekalai ir produktai: duona su sėlenomis ir/ar skaldytais grūdais, duonos traškučiai; neriebios sriubos, išvirtos mėsos ar žuvies sultinyje, daržovių nuoviras, burokų sriuba, džiovintų vaisių sriuba, grūdų ir daržovių košės, išmirkyti džiovinti vaisiai – juodos slyvos, figos, abrikosai, šviežia varškė ir varškės apkepas, pudingas, varškėčiai, nestipri kava ir arbata.
Vidurių užkietėjimą gali sukelti duona ir duonos gaminiai iš aukščiausios rūšies miltų, ryžiai, manų kruopos, makaronai, bulvių traškučiai, skrudintos bulvytės, svarainiai, šokoladas, stipri kava ir arbata, kakava, konservuoti produktai, rūkyti, marinuoti, kepti patiekalai, svogūnai, česnakas, aštrūs prieskoniai, alkoholiniai gėrimai.
Maisto paruošimas taip pat labai svarbus: maistą rekomenduojama gaminti garuose, vengti kepto maisto, daržovių nesmulkinti, daržoves ir vaisius galima valgyti ir virtas, ir šviežias.
Būtina atkreipti dėmesį ne tik į produktus ir jų paruošimo būdą, bet ir į maitinimosi režimą. Kad žarnynas reguliariai išsituštintų, būtina suplanuoti savo rytą ir pusryčiams bei tualeto reikalams skirti pakankamai laiko. Pusryčių negalima valgyti paskubomis. Dienos metu turite surasti laiko pietų pertraukai. Nustatyta, kad vidurių užkietėjimas dažniau vargina tuos, kurių maitinimasis dienos metu yra atsitiktinis, nereguliarus, nei tuos, kurie valgo „pagal tvarkaraštį“.


Renkantis produktus ir reguliuojant mitybą, galima daug lengviau atkurti žarnyno veiklą bei išvengti vidurių užkietėjimo.
Judėkite kuo daugiau, bet neužmirškite ir poilsio
Įtraukite į savo kasdieninę dienotvarkę sportinę veiklą: pasivaikščiojimus, bėgiojimą, slidinėjimą, šokius, plaukimą. Kiekvieną dieną pakvėpuokite grynu oru. Jei dirbate sėdimą darbą, stenkitės kuo dažniau pajudėti, užsiimkite kvėpavimo gimnastika. Nuolat mankštinkite dubens ir pilvo preso raumenis (darykite atsilenkimus). Ypatingą poveikį vidurių užkietėjimo profilaktikai turi jogos pratimai. Nereiktų persitempti ir imtis didelių sportinių krūvių, pirmiausia reikėtų pasitarti su gydytoju, kad nuodugniai patikrintų jūsų sveikatą. Fizinį krūvį reikėtų tinkamai paskirstyti. Poilsis ir miegas taip pat svarbus, kaip ir valgymo režimas. Jei keliatės vėlai, o naktį dar užkandžiaujate, šiuos įpročius taip pat turėtumėte keisti. Stresas, aplinkos pokyčiai taip pat gali sukelti vidurių užkietėjimą.
Viską išbandžiau, bet niekas nepadėjo…
Pakeitus mitybos įpročius, būtina jų ir laikytis. Judėti patartina daugiau, bet nepersitempiant. Jei viską išbandėte ir tai jokios įtakos vidurių užkietėjimo profilaktikai neturėjo, reiktų pasikonsultuoti su gydytoju dėl gydymo medikamentais. Vaistas turėtų būti laikinas papildomas gydymo būdas, neužmirštant koreguojant mitybos ir judėjimo aktyvumo. Vėliau žarnyno peristaltika palaikoma gyvensenos ir mitybos priemonėmis.
Vidurių užkietėjimas – ne vienintelė problema
Jei dėl vidurių užkietėjimo išsivystė hemorojus ar įplyšo išangė, gali prireikti šias ligas gydyti medikamentais. Pagelbėtų, pvz., augalinis vaistas Hemorol (žvakutės į tiesiąją žarną). Beje, dėl gydymo medikamentais visuomet patartina konsultuotis su gydytoju, ypač jei ligos simptomai nepraeina.
Rekomenduojami receptai
50 g sėlenų užpilti verdančiu vandeniu, brinkinti 4 valandas. 100 g razinų ir 100 g. džiovintų slyvų nuplikyti verdančiu vandeniu, smulkiai sukapoti, sumaišyti su išbrinkintomis sėlenomis. Valgyti 3 kartus per dieną po 2–3 šaukštus. Laikyti šaldytuve.
50 g senos lapų, 50 g medaus, 50g razinų, 50 g džiovintų slyvų, 50 g alyvuogių aliejaus. Slyvas ir razinas nuplikyti verdančiu vandeniu, pamirkyti ir sumalti, po to viską sudėti į indą išmaišyti ir valgyti po 1 arbatinį. šaukštelį vakare.
Pusė stiklinės kefyro, likusi dalis vandens ir valgomasis šaukštas alyvų aliejaus.
Supjaustyti virtą burokėlį, kivį, įberti šiek tiek linų sėmenų, apšlakstyti skystu medumi.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai