Fermentų terapija sergant cistine fibroze

Virškinimas yra labai sudėtingas fiziologinis, biocheminis ir netgi psichologinis procesas, kuris, manoma, tam tikra prasme prasideda vos išvydus paruoštą maistą. Kad virškinimas vyktų normaliai, yra būtinos specialios veikliosios medžiagos, suskaidančios ir perdirbančios maisto sudedamąsias dalis (baltymus, riebalus ir angliavandenius) iki paprastų molekulių, kurias organizmas jau gali pasisavinti ir panaudoti. Šios medžiagos vadinamos virškinimo fermentais. Sveikame organizme svarbiausias virškinimo fermentus gaminantis organas yra kasa. Kai kurių ligų metu vystosi kasos nepakankamumas ir su tuo susijusi sumažėjusi virškinimo fermentų gamyba, sukelianti vadinamąjį malabsorbcijos, arba nepakankamo maisto medžiagų pasisavinimo, sindromą. Jam yra būdingi dispepsijos požymiai: sunkumo pojūtis epigastriume, vidurių pūtimas, vidurių užkietėjimas ar viduriavimas ir kt. Vaikų amžiuje pati dažniausia kasos nepakankamumo priežastis yra įgimta liga, vadinama cistine fibroze (CF).
 

CF - yra paveldima liga, ji pažeidžia visų gleives gaminančių liaukų veiklą. Liaukų sekretas (gleivės) tampa tąsus, lipnus, klampus, primenantis tirštus klijus; jis lengvai užkemša įvairius, ypač mažesnio skersmens, latakus įvairiuose organuose, dažniausiai plaučiuose ir kasoje.
Kasos latakėlių užsikišimas nulemia svarbiausių virškinimo fermentų trūkumą žarnyne, o tuo pačiu labai sutrikdo įvairių maisto medžiagų (ypač riebalų) pasisavinimą: tokie vaikai dažniausiai turi neblogą apetitą, tačiau jų svoris auga labai vangiai, o kai kuriais atvejais net krenta.
Dėl šios priežasties vaikų, sergančių CF, išmatos būna labai specifiško, nemalonaus ir sunkiai išsivėdinančio kvapo, gausios, pilnos nesuvirškinto maisto dalelių. Kartais tėvai sako, kad jos plaukia unitaze, o vandenyje apie jas gali būti skystų riebalų sluoksnis. Tokių vaikų vidurių užkietėjimo periodus gali keisti viduriavimai ir pan.
Dėl labai sutrikusios maisto medžiagų rezorbcijos (pasisavinimo) šiems vaikams nuolat trūksta įvairių, ypač riebaluose tirpstančių, vitaminų. Suprantama, kad tokiais atvejais ryškėja CF sergančių vaikų fizinio vystymosi atsilikimas - jiems dažniausiai labai trūksta svorio.
Kaip minėta, CF atvejais dėl labai tirštų gleivių labiausiai pažeidžiamos kvėpavimo ir virškinamoji sistemos, todėl pagrindiniai gydymo tikslai yra: 1) sumažinti gleivių tirštumą; 2) slopinti neišvengiamą tokiais atvejais kvėpavimo takų ir plaučių infekciją (bronchitai ir plaučių uždegimai); 3) skirti kasos fermentų, padedančių virškinti maistą.
Pastarasis uždavinys - vadinamoji virškinimo fermentų “substitucinė” (pakeičiamoji) terapija yra labai svarbi. Net patys naujausi antibiotikai (skiriami plaučių infekcijai slopinti) ar mukolitikai (gleives skystinantys preparatai) nebus veiksmingi, jei vaiko organizmas badaus ir nesivystys dėl fermentų stygiaus. Taigi virškinimo fermentai yra gyvybiškai svarbūs gydant CF.
Pagrindinė šių vaistų skyrimo problema ilgą laiką buvo ta, kad labai didelė fermentų dalis suirdavo skrandyje, nepasiekusi žarnyno. Tik atradus būdą, apsaugantį juos nuo pragaištingo skrandžio rūgščių poveikio, buvo pagaminti labai veiksmingi preparatai.
Šiuo metu Lietuvoje yra gana didelis virškinimo fermentų pasirinkimas, tačiau ne visi iš jų yra vienodai veiksmingi ir patikimi. Daugelio mokslinių tyrimų, atliktų įvairiose šalyse, rezultatai ir mūsų klinikinė patirtis rodo, jog svarbiausi faktoriai, lemiantys fermentinių preparatų veiksmingumą, yra susiję su jų gebėjimu greitai susimaišyti su maistu ir atsparumu skrandžio rūgštims. Tyrimai parodė, kad didelės, net ir skrandžio sultims atsparios tabletės, dražetės ar kapsulės negali gerai susimaišyti su skrandžio turiniu, todėl ilgai išlieka skrandyje ir yra per ilgai veikiamos labai stiprios skrandžio rūgšties, kuri greitai suardo didžiąją jų dalį. Dėl šios priežasties fermentai, patekę į žarnyną, pradeda veikti ir per vėlai, ir ne iki galo.
Virškinimo fermento pasirinkimą lemia keli faktoriai. Svarbiausias iš jų yra tas, kad veikliosios vaisto medžiagos - svarbiausi virškinimo fermentai (lipazė, amilazė ir proteazė) - turi būti išskaidytos į labai mažo skersmens granules (mini mikrosferas), kurios turi būti padengtos specialiu apvalkalėliu, visiškai apsaugančiu jas nuo skrandžio rūgščių poveikio. Mažutės mini mikrosferos per kelias minutes labai lengvai ir tolygiai susimaišo su skrandžio turiniu, tačiau (o tai ir yra svarbiausia!) neištirpsta jame tol, kol maistas patenka toliau į žarnyną, kur jau vyrauja šarminė reakcija. Tik čia virškinimo fermentai pradeda efektyviai veikti.
Mokslinių tyrimų, atliktų įvairių šalių mokslininkų, duomenimis, šiomis savybėmis pasižymintys fermentiniai preparatai (pvz., Kreon) yra net 25 proc. veiksmingesni už kitus šios rūšies vaistus, nes mini mikrosferų dydis ir struktūra užtikrina, kad veikliosios medžiagos laiku patektų į dvylikapirštę žarną ir vyktų optimalus virškinimas.
Kaip rodo mūsų ir kitų šalių CF centrų patirtis, tik tokie preparatai yra geriausi gydant CF ir kitas ligas, kuriomis sergant būtina pakeičiamoji fermentų terapija.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai