Biologiškai veiklūs junginiai, kurių reikia vaiko organizmui

Visi norime, kad mūsų mažyliai augtų linksmi, stiprūs ir sveiki. Deja, neretai pasitaiko, kad tėveliai net nepagalvoja, kad vaikams gali trūkti svarbiausių vitaminų ir mineralų. Mat visuomenėje įsigalėjusi nuomonė, kad visus sparčiai augančio mažylio poreikius patenkina kasdienė mityba, o papildai ir vitaminai – tik dar vienas nepageidautinas „E“ šaltinis. Tačiau prieš kelerius metus atlikti tyrimai parodė, kad mūsų vaikų mityba nepatenkina visų organizmo poreikių, bet vos 5 proc. tėvų patvirtino, kad savo mažyliams reguliariai duoda kompleksinių vitaminų ir mineralų preparatų. Kaip yra šiandien – sunku pasakyti, tikėtina, kad situacija nedaug pasikeitusi.

           

Sparčiai besivystančiam vaiko organizmui, be svarbiausių statybinių ir energinių medžiagų, būtini vitaminai, mineralai ir kiti biologiškai veiklūs junginiai. Mažylių sveikata besirūpinantys specialistai teigia, kad tokių medžiagų yra daugiau nei 40 skirtingų rūšių. Jas vaiko organizmas gautų, jei racionas būtų idealiai subalansuotas, visi maisto produktai būtų pačios aukščiausios kokybės, o vaisiai ir daržovės – „ką tik iš lysvės“.

 

Deja, gyvename realiame pasaulyje: mūsų vaikai, kaip ir mes patys, neturi galimybės ištisus metus valgyti šviežių žalumynų, kuriuose gausu jiems taip reikalingų vitaminų ir mineralų. Be to, vaikus auginantys tėvai iš asmeninės patirties puikiai žino, kad dažnai visos jų pastangos nueina vėjais. Retas darželinukas ar pradinukas graužia morkas ir gardžiuojasi daržovių salotomis. Šiems „gurmanams“ neįtinka net paprasčiausios prieskoninės žolelės: krapai, petražolės ar bazilikai. Jaunesnio amžiaus vaikai yra išrankūs maistui: mėgsta vienus patiekalus ir visiškai atsisako kitų. Ūgtelėję ir pradėję lankyti mokyklą, neretai vietoj tinkamo maisto renkasi menkaverčius „gardumynus“ ir greitą maistą. Tačiau net ir tuo atveju, jei mažylio mitybos racionas beveik idealus, jo organizmas gali stokoti tam tikrų biologiškai veiklių junginių. Pavyzdžiui, gėlame mūsų krašto vandenyje ir dirvožemyje beveik nėra jodo. Šio mineralo vaiko organizmas galėtų gauti iš šviežių jūros gėrybių, tik klausimas, ar kam nors teko matyti penkiametį, su malonumu šveičiantį salotas su jūros kopūstais…

 

Tad tvirtinti, kad vaikas visų jam reikalingų medžiagų kasdien gauna su maistu, – per drąsu. Juolab kad vitaminų poreikis natūraliai padidėja, kai ima trūkti saulės šviesos, šilumos, kai patiriami didesni fiziniai ir emociniai krūviai. Vitaminų poreikis padidėja persirgus infekcinėmis ligomis, po traumų ar operacijų. Daugiau vitaminų reikia intensyviai mokantis, sportuojant.

 

Kurių vitaminų ir mineralų reikia labiausiai

 

Vienareikšmiai pasakyti, kurių vitaminų ir mineralų labiausiai reikia sparčiai augančiam vaiko organizmui, labai sunku. Svarbu, kad jis nuolat gautų optimalų kalcio ir vitamino D kiekį, palaikantį normalų dantų, kaulų augimą ir vystymąsi. Vitamino A, palaikančio regėjimo funkcijas ir reikalingo gerai odos bei gleivinių būklei išsaugoti. B grupės vitaminų – vitamino B1 (tiamino), kuris „atsakingas“ už medžiagų apykaitą, nervų sistemos, širdies veiklą, vitamino B2 (riboflavino), reikalingo energijos gavimo reakcijoms spartinti, nervų, kraujo ir kitoms ląstelėms vystytis bei tam tikrų hormonų apykaitai reguliuoti, nikotino rūgšties (vitamino B3 arba niacino), kuris kartu su vitaminu B2 įeina į daugelio fermentų, dalyvaujančių energijos gamybos ir kaupimo procesuose, sudėtį, vitamino B5 (pantoteno rūgšties), būtino normaliam organizmo augimui ir vystymuisi, vitamino B6, kuris svarbus širdies ir kraujagyslių, nervų ir imuninei sistemoms, vitamino B12 (kobalamino), reikalingo visų organizmo ląstelių dalijimosi ir atsinaujinimo procesams (ypač nervų, odos, plaukų ir kraujo ląstelių formavimuisi), taip pat riebalų, angliavandenių ir baltymų apykaitai. Vitamino C, dėl kurio stokos gali nusilpti imuninės sistemos veikla, ląstelių augimas, virškinamosios sistemos darbas. Taip pat jodo, kuris padeda vaikui normaliai augti ir vystytis jo protiniams gabumams.

Ilgalaikė tam tikrų biologiškai veiklių medžiagų stoka gali pridaryti daug žalos vaiko sveikatai. Ypač jei trūksta tokių medžiagų, kurios būtinos svarbiausioms fiziologinėms organizmo funkcijoms palaikyti. Pavyzdžiui, geležies, kuri yra svarbiausia hemoglobino sudedamoji dalis. Hemoglobinas aprūpina visas organizmo ląsteles deguonimi ir iš jų pašalina anglies dvideginį. Sutrikus arba susilpnėjus šioms hemoglobino funkcijoms, sutrinka visų ląstelių gyvybinė veikla ir pasireiškia įvairūs negalavimai: sutrinka širdies ir kraujagyslių sistemos darbas, atsiranda dirglumas, nuovargis, sumažėja dėmesio koncentracija, pablogėja atmintis. Sulėtėja vaiko augimas ir vystymasis, pasireiškia raumenų silpnumas, mėšlungis, blogiau gyja žaizdos, sutrinka regėjimas, virškinimas, plaukų, nagų augimas ir pan.

 

Kad nereikėtų nuolat svarstyti…

 

…ar mano vaikas tikrai gauna visų jo augimui, vystymuisi, sveikatai ir gerai savijautai reikalingus vitaminų ir mineralų, vertėtų kasdienę mažylio mitybą papildyti specialiu vitaminų ir mineralų kompleksu. Renkant maisto papildą savo atžalai, derėtų atsižvelgti ne tik į svarbiausius augančio organizmo, bet ir į individualius vaiko poreikius. Tai yra, ar vaikas sveikas, ar serga lėtine liga, alergija, ar turi antsvorio, ar yra darželinukas, pradinukas, ar paauglys. Kuo mažesnis vaikas, tuo atidžiau reikia rinktis vitaminus, kadangi jo kepenys ir inkstai dar vystosi. Taigi vaikams nesubalansuotas vitaminų kompleksas arba labai didelės jų dozės gali pakenkti. Todėl būtina pasidomėti, kiek vitaminų ir mineralų yra vienoje tabletėje.

 

Racionaliausia vartoti tokius preparatus, kuriuose yra dienos normai artimas vitaminų ir mineralų kiekis. Paprastai ši informacija nurodoma ant etiketės.

 

Šiuo metu vaistinėse galima įsigyti maisto papildą Jamieson Vita Vim Kids, kurį gali vartoti visi trejų metų amžiaus sulaukę vaikai. Tai išties išskirtinis produktas, skirtas mūsų mažiesiems, kurio smagių spalvingų gyvūnėlių (liūto, drambliuko, dramblio ir begemoto) formos tabletėse slypi visa tai, ko taip reikia sparčiai augančiam vaiko organizmui: kalcio, jodo, beta karotino, folio rūgšties, biotino, geležies ir kitų vitaminų ir mineralų. Jamieson Vita Vim Kids pagamintas iš koncentruotų vaisių ir daržovių – pomidorų, morkų, apelsinų, spanguolių ir citrusinių vaisių ekstrakto. Jo sudėtyje nėra švino ir sunkiųjų metalų, aspartamo, dirbtinių dažiklių, skonio stipriklių ir kitų galinčių būti žalingų medžiagų.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai