Maistas mažam pilvukui

Dar neseniai nesukote sau galvos dėl to, kaip maitinti didžiausią savo brangenybę, – kas gali būti geriau nei mamos pienelis? Tačiau nenumaldomai artėja diena, kai vien jo nepakaks... Ką mažyliui duoti tuomet? Kaip užtikrinti, kad jis gautų visų jam būtinų maisto medžiagų ir užaugtų sveikas? O ką daryti, jei vaikeliui trūksta svorio arba, atvirkščiai, pastebime, kad jis linkęs tukti? Apie sveiką vaikų mitybą kalbiname gydytoją dietologę Eglę Kliukaitę.
 

Koks turėtų būti metukų sulaukusio ir motinos pieno jau nebevalgančio vaikučio racionas?


Antraisiais gyvenimo metais vaikas turėtų valgyti 5–6 kartus per dieną tuo pačiu metu. Rekomenduojama, kad pirmoje dienos pusėje vaikas suvartotų daugiau nei du trečdalius paros raciono kalorijų, o antroje – mažiau nei trečdalį. Valgydinti vaiką reikia kuo įvairesniu maistu, pagal sveikos mitybos piramidę. Maistą komplektuoti galima įvairiai, per dieną rekomenduojama ne daugiau nei
4–5 porcijos: grūdų ir jų produktų bei bulvių. 1 porciją sudaro 1/2–1 riekė smulkintų grūdų duonos; 1/2–1/3 stiklinės paruoštos grūdų košės; 1/4–1/2 bulvės.
2 ar daugiau porcijų daržovių ir vaisių. 1 porciją sudaro, pvz., 1/2–1/4 įvairios virtos ar žalios daržovės, tiek pat vaisiaus, 1/2–1/4 puodelio žalių uogų, vaisių tyrės, ar 1/2 puodelio tirštų šviežiai spaustų vaisių sulčių.
2–3 porcijos pieno produktų, mėsos, paukštienos, žuvies, ankštinių produktų, kiaušinių ar riešutų. 1 porciją sudaro – 3/4 puodelio pieno mišinio (vyresniems kaip 1 m. vaikams; 20 g neriebaus sūrio; varškės; 1/2 – 1/3 puodelio neriebaus jogurto be priedų; 30–60 g liesos mėsos, žuvies ar paukštienos; 1/4 puodelio virtų žirnių, pupelių; virtas kiaušinis; 1–4 arbatiniai šaukšteliai trintų riešutų, sėklų (dedami į paruoštus patiekalus).
Mažiausiai reikėtų valgyti riebalų, aliejų (rekomenduojami šalto spaudimo – 3–5 arbatiniai šaukšteliai, dedami jau į paruoštus patiekalus), cukraus, saldainių, saldintų gėrimų.
Nors mitybos piramidėje nėra minimas geriamasis vanduo, jo per dieną reikėtų išgerti apie 2 litrus, priklauso nuo amžiaus.


Porcijų, išvardintų sveikos mitybos piramidėje, kiekis priklauso nuo vaikučio amžiaus, apskaičiuojamas sveikam, ne mažiau kaip 1 val. per dieną aktyviai žaidžiančiam vaikui, neatsižvelgiant į lytį. Nedaug judančiam vaikui užtenka mažesnio porcijų skaičiaus. Na, pvz., 1–2 m. vaikučiui pusryčiams – 1/2 puodelio jogurto be priedų, 1/2 kriaušės, 1/4 puodelio avižinių dribsnių košės; pietums – 1/2 puodelio šviežių pertrintų daržovių, 30 g virtos paukštienos, 1/4 puodelio virtų makaronų; vakarienei – 1/2 riekės ruginės ar kvietinės duonos, 30 g varškės sūrio, 1/2 puodelio rūgpienio, 1/4 puodelio daržovių tyrelės; užkandžiams – 1–2 sausainiai (be priedų), 1/2 puodelio šviežių vaisių.

 

Kokie produktai didžiausi alergenai, kuo tuos produktus pakeisti?


Dažniausi alerginių reakcijų sukėlėjai – karvės pienas, kiaušinis, kviečiai, žuvis, žemės ir lazdyno riešutai. Retesni – bulvės, salierai, šokoladas, pomidorai, citrusiniai vaisiai ir kt. Maisto produktai, rečiausiai sukeliantys alergines reakcijas (šie produktai ir gali būti keičiami alergiško vaiko valgiaraštyje) – mėsa (triušiena, jautiena, kalakutiena), pieno produktai (kefyras, rūgpienis, jogurtas be konservantų, fermentinis sūris, grietinė, sviestas), kruopos (ryžiai, avižos, rugiai (ruginė duona), soros, daržovės (žiediniai kopūstai, brokoliai, cukinija, bulvės, moliūgas, agurkai, salotos), vaisiai, uogos (obuoliai, bananai, raudonieji ir geltonieji serbentai, mėlynės, spanguolės, bruknės), prieskoniai, prieskoninės daržovės (krapai, petražolės, cinamonas, svogūnas).
 

Kaip maitinti linkusį tukti ar jau turintį antsvorio vaiką?


Dažniausia antsvorio ir nutukimo priežastis – per didelis kalorijų kiekis, kuris nėra išeikvojamas, todėl šis maistinių medžiagų perteklius virsta riebalais. Žinoma, kad apie 35 proc. nutukimo atvejų lemia paveldimumas, na, o kitos priežastys – mažas fizinis aktyvumas, mityba, psichiniai ir socialiniai veiksniai, endokrininės, genetinės ligos ir sutrikimai. Linkęs tukti ar turintis antsvorio vaikas turi valgyti reguliariai, ne rečiau kaip kas 4 val., valgyti lėtai, nevalgyti gausios vakarienės (paskutinis valgymas likus 2 val. iki miego). Būtina atsisakyti labai saldaus maisto, vartoti kuo mažiau įvairių riebių padažų (sviesto, majonezo), vengti riebių užkandžių, vengti ar iš viso atsisakyti riebaluose keptų patiekalų, valgyti liesą mėsą, vištieną ir žuvį, na, ir, be abejo, valgyti daugiau daržovių, vaisių ir kruopų. Rekomenduojama gerti pakankamai skysčių, geriausiai tinka vanduo, vengti sulčių ir kitų daug energijos turinčių gėrimų. Norint išvengti antsvorio, į kovą būtina įtraukti visus šeimos narius, nes vaikas maisto paprastai neruošia.
 

Pasitaiko ir atvirkštinių variantų. Kaip elgtis su nevalgiu ir per mažai svorio priaugančiu vaiku?


Jei svoris per mažas ne dėl organinių priežasčių ar psichosocialinių veiksnių, greičiausiai tai paveldimas iš šeimos nevalgumas ar tiesiog didesnis domėjimasis aplinka, žaidimais nei maistu. Bet kokiu atveju, jei iš tiesų svoris per mažas, norint išvengti vaiko vystymosi sutrikimų, jį būtina reaguoti. Tik neverskite vaiko valgyti, maitinimas turi būti malonus ir įdomus (indai su žvėrelių paveikslėliais, patiekalai pateikiami gražiai). Būtina pagirti vaiką už gerą valgymą, leisti pačiam imti maistą rankomis. Valgyti visiems (kiek įmanoma) kartu. Neduokite vaikui gerti (išskyrus vandenį) ar valgyti likus 1 val. iki valgymo, ribokite sultis (nes tai taip pat maistas). Kaip ir visada, būtina laikytis valgymo režimo, tuo pačiu metu valgomi pagrindiniai valgiai ir užkandžiai. Prieš pagrindinį valgį ir tuomet, kai vaikas nevalgo pagaminto patiekalo, neduokite jam saldumynų. Įtraukite naujus maisto produktus, tik duokite ragauti nedideliais kiekiais. Tegu pats vaikas, jei jis jau paaugęs, paruošia nesudėtingus patiekalus, tokiu atveju jis mieliau valgys paties pagamintą maistą. Nereikėtų valgant skaityti ar žiūrėti televizoriaus.
 

Ar reikia duoti papildomų vitaminų vaikams? Kokių ir kada?


Sveikiems, gerai valgantiems įvairų kokybišką maistą vaikams (deja, taip būna labai retai), jokių papildomų vitaminų ar kitų maisto papildų skirti nereikia. Jei vaikas nevalgus, naudinga būtų skirti vitaminų ir mineralinių medžiagų kompleksą, kurie gerina vaiko savijautą, psichinį ir fizinį vystymąsi, apetitą, stiprina atsparumą infekcijoms ir t. t. Svarbu, kad jūsų vaikas augtų sveikas ir mylimas, o toks jis ir bus, jei rūpinsitės juo ir jo mityba.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Jovita
2012-05-15 10:54
Auginu triusius Vilniuje. Jei domina sviezia triusiena prasom :) info@manotriusis.lt

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai