Ko išmokyti vaiką, sergantį bronchų astma?

Tėvai, pirmą kartą pamatę, kaip jų linksmai žaidęs ar ką tik pabudęs vaikas staiga pradeda dusti, švokšti ir verkti, išsigąsta. Bronchų astma Lietuvoje serga vienas iš 50 vaikų. Atrodytų, nedaug, bet, kai susiduriate su šia diagnoze patys, situacija atrodo kur kas rimtesnė. Nustačius bronchų astmos diagnozę, neabejotinai kyla nerimas: „Kaip apsaugoti savo vaiką? Kas jo laukia ateityje?“
 

Ar vaikas pasveiks?


Bronchų astma – lėtinė kvėpavimo takų liga. Statistika teigia, kad du trečdaliai vaikystėje susirgusiųjų astma sirgs visą gyvenimą, trečdalis sergančiųjų paauglystėje astmos išvengs, tačiau nemaža tikimybė, kad liga pasikartos vėlesniame amžiuje. Tačiau išmokti suvaldyti šią ligą galima. Kuo daugiau ligoniuko tėvai žino apie astma, tuo mažiau laiko praleidžiama ligoninėse, tuo mažiau vaikas atskiriamas nuo namiškių ir draugų.
 

Ko reikėtų vengti?


Astma yra dviejų formų: alerginė ir nealerginė. Sergančiojo astma bronchuose yra uždegimo požymių, todėl kvėpavimo takai jautresni įvairiems aplinkos dirgikliams, sukeliantiems ligos priepuolius.
Priepuolius dažniausiai išprovokuoja:
• Alergenai: namų dulkių erkės, žiedadulkės, pelėsiai, naminiai gyvūnėliai ir paukščiai, tarakonai, kai kurie vaistai ir kt. Kad nereikėtų saugoti vaiko nuo absoliučiai visko, išsiaiškinkite, kam jis alergiškas. Tai galima padaryti atidžiai stebint, vedant astmos dienyną bei pasikonsultavus su alergologu. Jei vaikas nealergiškas šuns plaukams, mylimo augintinio atsisakyti tikrai nereikia. Kai vaikas jautrus vienam alergenui ir astma gerai kontroliuojama, yra būdas „priprasti“ prie alergeno, tai vadinama specifine imunoterapija. Šį metodą gali taikyti tik gydytojas alergologas.
• Infekcijos (virusai, bakterijos). Jei įmanoma, reiktų vengti sergančių žmonių, kasmet paskiepyti vaiką nuo gripo.


• Tabako dūmai, transporto išmetamosios dujos, aerozoliai.
• Fizinis krūvis, stiprus susijaudinimas gali išprovokuoti astmos priepuolį. Vis dėlto nedrauskite vaikui sportuoti. Jei vaikas serga fizinio krūvio astma, reikia kasdien vartoti vaistų pagal gydytojo nurodymus, prieš numatomą fizinį krūvį vartoti salbutamolio, būtinai apšilti. Negalima sportuoti užterštoje aplinkoje. Reikia kvėpuoti pro nosį, kad tik sudrėkęs oras patektų į kvėpavimo takus. Kad jūsų vaikui būtų saugu, pasikalbėkite su fizinio lavinimo mokytoju ar treneriu apie vaiko ligą, kad jis būtų pasiruošęs ir žinotų, kaip pagelbėti prasidėjus priepuoliui.
 

Ką reikia išmokti, kai vaikas serga astma?


Astma nėra išgydoma, bet valdoma vaistais: 1) pirmosios pagalbos vaistais (dažniausiai salbutamoliu); 2) nuolat vartojamais vaistais, kurie sumažina kvėpavimo takų uždegimą, jų jautrumą aplinkos dirgikliams, taigi padeda išvengti astmos simptomų, priepuolių, neplanuotų ir varginančių apsilankymų ligoninėse. Tvarkingai jų vartojantis vaikas gyvena visavertį gyvenimą.
Vaistai astmai gydyti gaminami aerozolinių ir miltelių inhaliatorių, tirpalų, suspensijų, vartojamų pro srovinį purkštuvą, taip pat tablečių bei sirupų pavidalu. Kūdikiams ir mažiems vaikams inhaliatoriai skiriami pro tarpinę ir kaukę, tik 5–6 metų vaiką jau galima išmokyti vienu metu įsipurkšti ir įkvėpti vaisto. Reikia, kad eidamas į mokyklą ar treniruotę jis būtinų vaistų pasiimtų su savimi.
Astmos gydymas yra pakopinis. Kuo sunkesnės eigos astma, tuo intensyvesnio gydymo reikia ligai valdyti. Pasiekus astmos kontrolę, gydymo režimas nekeičiamas mažiausiai tris mėnesius. Taip siekiama sumažinti ne tik astmos simptomus, bet ir bronchų uždegimo požymius. Po to gydytojas pamažu mažina vaistų dozę.
Turėkite aiškų pagal gydytojo nurodymus sudarytą kasdienio astmos gydymo planą ir astmos paūmėjimo gydymo planą (kuriame nurodyta, ką daryti astmai paūmėjus ir kada kreiptis į gydytoją ar kviesti greitąją pagalbą). Juos duokite vaiką prižiūrinčiai auklei, močiutei ir kt.
Įvertinti vaiko būklę galite pagal simptomus ar matuodami didžiausią iškvėpimo greitį (PEF), to išmokti padės gydytojas.
Veskite astmos dienyną, jame žymėkite astmos simptomus, PEF, astmos simptomus, galėjusius sukelti simptomus, vaistus ir ar veiksmingai tie vaistai suveikė.
 

Alternatyvi medicina


Daug tėvų džiaugiasi, kad jų vaikai atsigauna prie jūros. Taisyk-lingas kvėpavimas palengvina astmos simptomus. Todėl tinka jogos užsiėmimai. Patariama gerti žuvų taukų.
Be to, pastebėta, kad sergantiesiems šia liga dažnai trūksta ir vitamino B6, magnio, seleno.
Kartais rekomenduojamas gebenės lapų ekstraktas, nors kartais šis augalas gali būti alergenas.
Visos šios priemonės yra tik pagalbinės ir negali pakeisti medikamentų.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

OUeuwTaegseyIf
2012-06-17 01:21
When asthma atkacts, be serious. Don’t take any chances. Since it’s already a routine should I say for I couldn’t get the right medical term or chronic I think that’s the appropriate med term, follow your medication. This is not to discourage you, but this is based on experience. My sister-in-law is asthmatic. She’d been attacked and was right away brought to hospital for their place was about 9 kilometers from the hospital. She didn’t able to make it. Another one, my male co-teacher before. He had a ready nebulizer on his pocket. But that night, he’d been attacked. He had to take a tryke for he lived a far-away hacienda to go to the school. Along the way, he didn’t make it. Recently, my neighbor, a good tattoo designer and an artist, was also attacked by asthma late at night. Alas, he was ran out of inhaler early that night. He didn’t bother to buy one. His mother wanted him to be brought to the hospital, but he refused due exorbitant hospital bill. Well, he passed away that night! Now, are you going to take any chances for that heart-related attack? Take it seriously Don’t take any chances please C5!Word of fatherly advice from:

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai