Vasaros traumos – ne vien nubalnoti keliai ir alkūnės

Vaikams vasara – tai aktyvūs žaidimai lauke, karstymasis po medžius, maudynės, dviračiai, riedučiai, o vyresniems – dar motoroleriai ir motociklai. Tačiau visos šios pramogos – ne tik malonumai, bet kartu ir didesnė traumų tikimybė. Jei žinotume, kur nukris mūsų vaikas, – pagalvę padėtume. Bet, deja, turbūt nė vienas neužaugo be traumų, o ir patys atsargiausieji nėra visiškai apsaugoti nuo nelaimių. Kaip elgtis vaikui susižeidus? Kada kreiptis į gydytoją?
 

Traumos vasarą - it iš gausybės rago

Susimušti, nusibrozdinti ar įsipjauti vaikai gali bet kuriuo metų laiku, tačiau vasarą ši rizika padidėja keliskart. Žiemą nuo daugelio sužalojimų jei ne apsaugo, tai bent palengvina šilti drabužiai ir apavas, vasarą nuogos kojytės ir rankytės, jokio rūbelio nesaugomos, ypač mažylių, kurių oda jautresnė, smarkiau sužeidžiamos. 

 
„Žiemą vaikai įsipjauna sudužus stiklainiui, indams, durų stiklui ir pan. O vasarą šią riziką smarkiai didina bėgiojimas basomis paplūdimiuose, laukuose ar kiemuose, kuriuose pilna šukių, duženų, vinių ir pan. Todėl auga kojų, pėdų sužalojimų skaičius, pažeidžiamos sausgyslės. Be to, šiltuoju metu laiku padaugėja ir pavojingesnių kąstinių ir draskytinių žaizdų, nes ir šunų mylėtojai su savo augintiniais stengiasi kuo daugiau laiko praleisti lauke, leidžia jiems lakstyti palaidiems", - pavojus vardija Kauno klinikų Vaikų chirurgijos klinikos Traumatologijos ir ortopedijos sektoriaus vadovas gydytojas Emilis Čekanauskas. 
 
Anot E.Čekanausko, vaikų traumų pobūdis labai priklauso nuo sezono: tik nutirpsta sniegas, vaikai traukia dviračius, riedlentes, o medikams tenka dažniau gydyti neatsargaus važinėjimo sukeltas traumas. Sunoksta pirmieji vaisiai, priėmimo skyriuje padaugėja „krituolių" iš medžių, kurie patiria lūžius, išnirimus, sumušimus ir t.t.   
 
Nemažėja ir nudegimų 
 
Nusidegina dažniau mažyliai, ir kone 80 proc. tokių atvejų įvyksta dėl tėvų kaltės: įjungti lygintuvai ar kiti elektros prietaisai, ne vietoje stovintis karštos kavos puodelis, ir kelioms minutėms be priežiūros paliktas mažylis nusprendžia visa tai patikrinti. 
 
„Mergaitė lakstė virtuvėje, užkliudė ant viryklės stovėjusį puodą. Mažametė nusidegino, patyrė šoką ir skausmą. Tėveliui pagailo verkiančio sūnelio, jis paėmė vaikelį ant rankų ir sėdo vakarieniauti. Mažylis patraukė staltiesę, kartu ir puodelį su karšta arbata. Tokias nelaimių istorijas girdime kone kasdien. Tiesa, vasarą karštais skysčiais galbūt apsiplikoma šiek tiek mažiau, tačiau dažniau tenka gydyti cheminių medžiagų sukeltus nudegimus, pvz., kai vaikai užsipila benzino ar kitų degiųjų skysčių", - sako E.Čekanauskas. Nudegimai - vienos skausmingiausių ir sunkiausiai gydomų traumų, nes vaikų oda švelnesnė nei suaugusiųjų, todėl jie greičiau nudega, o nudegimai gyja sunkiai. Taigi vasarą iškylaujant, kuriant laužą ir kepant maistą, reikia labai atidžiai stebėti savo atžalas. 
 
Matuojama taip, kad vaiko delniukas yra 1 proc. kūno. Nudegimų sunkumas priklauso ne tik nuo pažeisto ploto, bet ir nuo kūno vietos (veidas, kaklas, sąnarių lenkiamieji paviršiai, delnai, padai ir t.t.). Todėl net ir 1 proc. kūno nudegimas gali sukelti labai rimtų komplikacijų, palikti randus, jeigu žaizda nebus tinkamai gydoma. Be to, nudegimai visada susiję su didesne infekcijų rizika. „Todėl rekomenduoju vykti pas specialistus, lengvesniu atveju - pas šeimos gydytoją", - pataria gydytojas. 
 
Tėvų nepriežiūra 
 
„Traumų ir skausmo būtų daug mažiau, jeigu tėvai labiau prižiūrėtų savo atžalas", - įsitikinęs gydytojas. Anot jo, vaikai dažniausiai susižaloja būtent prižiūrimi, tiksliau, neprižiūrimi, tėvų. O darželiuose, mokyklose jie susižaloja rečiau. Tai rodo ir skirtingos priėmimo skyriaus krūvis rytais ir vakarais. 
 
Vaikas patyrė traumą: ką daryti? 
 
„Pirmoji pagalba labai svarbi. Pirma, ką turi padaryti tėvai, - įvertinti vaiko būklę ir jeigu ji sunki, jeigu mato, kad deformuoti kaulai, įmobilizuoti bet kokiomis šalia esančiomis priemonėmis ir kuo skubiau vežti į ligoninę. Kol važiuoja iki ligoninės, pažeistą vietą galima šaldyti, tačiau sužeistajam negalima duoti gerti, nes jį gali tekti operuoti, o bet koks vandens gėrimas narkozės poveikį atitolina. Kad narkozė būtų saugi ir veiksminga, vaikas turi būti nevalgęs ir negėręs 4-6 val.", - aiškina medikas. 
 
Jeigu trauma lengvesnė, E.Čekanausko nuomone, taip pat nereikėtų eksperimentuoti ir susižalojusį vaiką reikėtų parodyti specialistui ar šeimos gydytojui. „Tik gydytojas gali įvertinti traumos sunkumą. Be abejo, dėl paprasto sumušimo ar nedidelio įdrėskimo nereikėtų skubėti naktį į universitetinę ligoninę, tačiau jeigu žaizda gilesnė ar sužeista vieta patinusi, kitą rytą nueiti pas šeimos gydytoją ar į traumatologijos punktą yra būtina. Tik medikas, atlikęs rentgenogramą, apžiūrėjęs žaizdą, gali įvertinti būklės sunkumą ir priimti sprendimą dėl gydymo, galbūt reikės žaizdą siūti ir pan.", - teigia gydytojas.   
 
Neteisingas tėvų elgesys 
 
„Žaizdų plauti nereikia, jas reikia dezinfekuoti specialiais tirpalais, uždėti sterilų tvarstį ar švarią skarutę. Jei žaizda kraujuoja, pažeistą vietą užspausti ir ilgiau palaikyti. Ilgai plauti tekančiu vandeniu reikia nudegimus, tiek terminius, tiek cheminius. Po to uždengti švariu audiniu ir vežti į ligoninę", - aiškina E.Čekanauskas. 
 
O jeigu žaizdoje yra žemių? „Kad tinkamai išplautume žaizdą, reikia turėti ir tinkamų priemonių. Žaizdos negalima plauti bet kaip, todėl manau, kad geriausiai tai padarys profesionalūs medikai ir pirmą perrišimą ar žaizdos sutvarstymą reikėtų atlikti gydymo įstaigoje, - pažymi pašnekovas. - Noriu pabrėžti kitą svarbų dalyką - kad daugėja tėvų, kurie atsisako skiepyti vaikus. Tokiems vaikams susižeidus arba įkandus šuniui gresia rimtos komplikacijos, pvz., stabligė, nes jie nėra paskiepyti AKDS vakcina, kuri suformuoja imunitetą kokliušui, difterijai, skarlatinai ir stabligei. Tai medikams kelia didelį susirūpinimą. Skiepai, kurių dėka daugelis sunkių ligų išnyko, tampa savo paties įkaitais, nes imama manyti, kad jie jau nebereikalingi!" 
 
Ką dar tėveliai daro blogai? Ar galima žaizdas plauti peroksidu? „Peroksidas taip pat turi savo niuansų. Pirma, išvalius juo žaizdą, po to jį reikia išplauti kitu tirpalu. Todėl, kaip jau sakiau, eksperimentuoti ir namie plauti žaizdų nereikėtų. Aišku, jeigu žaizda nedidelė, oda nėra stipriai pažeista, reikėtų ją dezinfekuoti ir gydyti atvirai", - atsako gydytojas.   
 
Kauno visuomenės sveikatos centro vyriausioji specialistė Irina Bulsienė: 
 
Vasara - kelionių metas, o bene dažniausi susižalojimai kelionėje - įvairūs odos pažeidimai: įbrėžimai vaikščiojant po mišką, kalnus, nusibrozdinimai važinėjant dviračiu, riedučiais, įsipjovimai, nudegimai verdant vakarienę ant laužo.   
 
Ką daryti, jei nusibrozdinote ar įsipjovėte:
  • dezinfekuokite žaizdą specialiu tirpalu,
  • apžiūrėkite, ar žaizdoje nėra svetimkūnių,
  • smulkius svetimkūnius išrinkite, giliai įstrigusių netraukite - kreipkitės į gydymo įstaigą,
  • jei kraujuoja, žaizdą nusausinkite,
  • padenkite žaizdą natūralų gijimą skatinančiu ir bakterijas žudančiu hidrokoloidiniu geliu ir jei reikia, uždėkite orui pralaidų tvarstį.
 Ką daryti, jei nusideginote:
  • kuo greičiau atvėsinkite nudegusią vietą: vėsinti  reikia pakankamai ilgai, kol sumažės skausmas,
  • jei nudegimas paviršinis, padenkite žaizdą natūralų gijimą skatinančiu hidrokoloidiniu geliu, pridenkite tvarsčiu,
  • jei nudegimo vietoje atsirado pūslė, jos nepradurkite, nes į žaizdelę gali pakliūti infekcija,
  • jei nudegė didelis odos plotas, atsirado kraujingo skysčio pripildytų pūslių ar žaizdų, vargina labai stiprus skausmas, pakilo temperatūra - būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Svarbu: neplėškite prie nudegimo vietos prikibusių drabužių ar nudegusios odos, nenaudokite per daug šalto vandens ir nedėkite  ant nudegusios vietos ledo.   
 
Nerekomenduojamos liaudiškos priemonės: 
 
Tepti nudegusią vietą įvairiais riebalais, aliejais, barstyti miltais ar kitais pabarstais, druska, purkšti purškalais. Buitiniai riebalai, riebaliniu pagrindu pagaminti kremai, putos tarsi „užrakina" karštį odoje, ir pažeidimas gilėja. Taip pat šios priemonės trukdo žaizdai gyti, didina skausmą ir uždegimą, o kartais tampa net žaizdos infekcijos priežastimi.    

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai