Dirbtinė, bet ne prastesnė už natūralią

Praėjusiame „Sveiko žmogaus numeryje“ pasakojimu apie gražios šypsenos parametrus pradėjome straipsnių apie estetinę odontologiją ciklą. Pirmajame tik trumpai apžvelgėme dantų restauravimo būdus. Šį kartą pasakojame apie juos išsamiau.
 

Nedideliems defektams – estetinis plombavimas


Jei defektai nedideli – senos plombos, kariesas, maži danties formos trūkumai, siūlomas estetinis plombavimas. Estetinių plombų sistemos turi daug atspalvių ir skirtingo skaidrumo plombų, tad, dedant sluoksniais, gaunamas geras estetinis rezultatas. Tuo estetinis plombavimas ir skiriasi nuo įprasto. Siekiant apsaugoti restauruojamus dantis nuo drėgmės burnos ertmėje, naudojama speciali guma – koferdamas. Tai gerina plombos sukibimą su danties audiniais.
Tačiau estetinis plombavimas nėra universalus kosmetinių problemų sprendimo būdas. Pagrindinis kompozicinės (helio) plombos (šviesoje kietėjančios plastmasės su stiklo užpildu) trūkumas yra tas, kad tai gana minkšta medžiaga, todėl plombos tvirtumo pakanka tik esant nedideliam danties defektui, kai reikalingo tvirtumo duoda išlikę sveiki danties audiniai.
Jei defektas didelis, reikia dengti visą priekinio danties paviršių ir atkurti daugiau negu pusę danties vainiko krūminiame dantyje, plomba nėra pakankamai tvirta medžiaga, tad labiau verta rinktis tvirtesnį restauravimą.

 

Keletas kompozicinių plombų ypatumų


Neatitinka tikrovės ir teiginys, kad estetinis plombavimas visada labiausiai tausoja dantį: tiesinant kreivus dantis, naikinant didelius defektus, plombuojant danties reikia šlifuoti nė kiek ne mažiau nei protezuojant.
Net ir pačios moderniausios plombos dėvėjimasis maždaug du kartus greitesnis negu natūralaus danties emalio. Priekinių dantų srityje tai pasireiškia blizgesio praradimu jau per kelis mėnesius, o krūminių – ilgainiui dantys žemėja. Sukandimo aukštis daugiausiai priklauso nuo krūminių dantų. Tad jeigu keliuose jų yra didelės plombos, po kurio laiko sąkandis sužemėja, ir gali atsirasti sąnario patologijų, o tai jau rimta medicininė problema.
Pacientai neretai renkasi estetinį plombavimą kaip pigesnę alternatyvą, net ir esant dideliems dantų defektams. Tačiau tokiu atveju jie turi būti tinkamai informuoti apie papildomą riziką.


 

Kai neužtenka plombos tvirtumo


Tada reikėtų rinktis porcelianinę (bemetalės keramikos) restauraciją, t.y. estetinį protezavimą.
Žodis „protezavimas“ daugeliui tradiciškai skamba nemaloniai, nes nuo seno asocijuojasi su dantų šlifavimu ir dirbtinių dantų įstatymu. Tačiau šios sąvokos prasmė labai pasikeitė, masiškai pradėjus naudoti porcelianą.
Šiuolaikinių keraminių protezų tvirtumas ir atsparumas nėra prastesni nei metalo, o estetika ir biologinis suderinamumas nepalyginti pranašesni.
Žmonėms, kuriems rūpi išvaizda, metalo keramika priekinių dantų srityje nerekomenduojama dėl nepakankamos estetikos, dantenų problemų.
Keramika (porcelianu) vadinamos natūralios neorganinės metalo neturinčios medžiagos, suformuojančios tvirtą kristalinę struktūrą (dažniausiai veikiant karščiui). Dauguma keramikos kristalų randami ir gamtoje.
Hidroksiapatitas, sutiekiantis tvirtumą žmogaus kaulams ir dantims, – ne kas kita, kaip natūrali keraminė medžiaga.
Porcelianas yra laidus šviesai, todėl atrodo puikiai ir natūraliai. Jis pasižymi savybėmis, labai artimomis natūralaus danties savybėms. Praktiškai nesiskiria tiek estetinės (spalva, skaidrumas, atspalviai), tiek fizinės-cheminės (tvirtumas, atsparumas nusidėvėjimas, reakcija į temperatūros pokyčius) savybės. Porcelianas nedirgina dantenų ir nesukelia jų pakitimų. Be to, tai labai ploni vainikėliai, dėl to danties reikia šlifuoti nedaug, o kartais ir visai nereikia.
Porcelianas naudojamas ir estetinio implantavimo srityje, tad galima maksimaliai estetiškai atkurti net ir prarastą dantį. Tai ypač aktualu atkuriant implantais priekinius dantis. Jei matoma implanto dalis – vainikėlio atrama porcelianinė, idealus estetinis vaizdas bus gaunamas pagaminus bemetalės keramikos vainikėlį.
 

Skaitmeninės technologijos – ir odontologijoje


Tobulėjant technologijoms, labai tvirtą, tikslią ir estetišką restauraciją porcelianu galima pagaminti vieno vizito metu CEREC kompiuterine sistema. Šiandien tai pažangiausia skaitmeninė technologija kosmetinėje odontologijoje. Sistemą sudaro kompiuterinė danties skenavimo ir modeliavimo sistema ir labai tikslus mikroprocesoriaus valdomas restauracijos priemonių gaminimo prietaisas.
Pirmiausia, pažeistas dantis preparuojamas, tada apipurškiamas specialiais kontrastiniais milteliais. Naudojant kompiuteriu valdomą infraraudonųjų spindulių kamerą, padaroma trimatė danties nuotrauka – optinis atspaudas. Gydytojas jį mato kompiuterio ekrane ir trimatėje erdvėje sumodeliuoja vainikėlį. Pacientas gali stebėti, kaip kuriamas jo būsimas dantis.
Kompiuteriu galima sukurti maksimaliai tikslų vainikėlį. Tikslumas siekia 5 mikronus, t.y. yra praktiškai idealus.
CEREC vainikėliai padaromos iš porceliano – natūralios medžiagos, kuri pasižymi savybėmis, labai panašiomis į danties emalio (kiečiausia žmogaus kūno medžiaga). Dėl puikaus paviršiaus glotnumo ant restauruoto danties beveik nesikaupia apnašas, nesikeičia blizgesys ir spalva.
Dažniausiai net ir specialistas – odontologas neatskirs kokybiškos porcelianinės restauracijos nuo natūralaus danties.
 

Ten, kur reikalingas ypač didelis tvirtumas


Tiltams, krūminių dantų vainikėliams, protezuojant ant implantų vainikėliams gaminti naudojamos specialios keramikos rūšys: cirkonio oksidas ir aliuminio oksidas. Tai labai tvirtos medžiagos.
Cirkonio oksido keramika pati tvirčiausia iš šiandien žinomų. Ji gali visiškai pakeisti anksčiau dominavusią metalo keramiką.
Tiek pramonėje, tiek medicinoje cirkonio oksido keramika naudojama vis plačiau: pakanka paminėti, kad tai geriausia medžiaga klubo ir kelio sąnarių protezams. Ne išimtis ir odontologija. Nuo pavienių vainikėlių karkasų iki implantų protezavimo atramų ir pačių implantų – vis daugiau sudėtingiausių odontologinių gaminių pasaulyje gaminama iš cirkonio oksido keramikos.
Tokį populiarumą pirmiausia lėmė unikalios mechaninės išdegto cirkonio oksido savybės – ši medžiaga vadinama „keraminiu plienu“, bet iš tikrųjų net pranoksta daugelį plieno rūšių.
Aliuminio oksido keramika maždaug perpus silpnesnė už cirkonio, jos tvirtumo visiškai pakanka priekiniams ir prieškrūminiams dantims.
Tačiau ir cirkonio oksido keramika taip pat nėra vaistas nuo visų ligų. Jai būdinga labai intensyvi balta spalva, kurią būtina maskuoti. Iš cirkonio oksido galima gaminti labai plonus karkasus, ir taip kompensuoti mažesnį skaidrumą. Tačiau, restauruojant priekinius dantis, neretai estetiškiau atrodys aliuminio oksidas arba lauko špato keramika. Cirkonio keramika visiškai nepakeičiama tik tais atvejais, kai būtinas maksimalus tvirtumas.
Optimalią medžiagą kiekvienu atveju parinks tik gydytojas – estetinio protezavimo specialistas.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai