Graži šypsena kiekvienam

Civilizuotas pasaulis sparčiai keičiasi. Šiandien naudojamės patogumais, apie kuriuos dar neseniai net nesvajojome. Revoliuciniai pokyčiai vyksta ir odontologijos srityje, atsirado nauja sfera – kosmetinė odontologija. Kosmetika (graik. κοςμητική) – puošimo menas, priemonės ir būdai išvaizdai gražinti. Naudojant naujausias technologijas ir gydymo būdus, daugumai žmonių galima sukurti „žvaigždžių“ šypsenas, ištaisyti įvairaus pobūdžio šypsenos defektus.
 

Šiais laikais vis dažniau pas odontologą žmonės ateina ne tik dantų susigydyti, bet ir pasigražinti šypseną. Toks pageidavimas yra visiškai suprantamas, nes graži šypsena ne tik pagerina išvaizdą, bet ir prideda pasitikėjimo savimi.

 

Kokia šypsena yra graži?


Estetiniams dalykams labai sunku nustatyti apibrėžimą, nes grožio supratimas – individualus dalykas, ir tai visada gana subjektyvu. Kas gražu vienam, nebūtinai gražu visiems. Tačiau tam tikri dalykai daugumai žmonių visada atrodo patraukliai. Graži šypsena ir balti dantys tapo jaunystės, sėkmės, patrauklumo, pagaliau – sveikatos simboliu.
Mažai kam gali būti gražu geltoni, rudi, pilkšvi dantys. Kreivi, apgriuvę dantys gali kelti net pasibjaurėjimą. Dabar daugumai žmonių graži šypsena asocijuojasi su itin baltais ir idealiai lygiais dantimis, ypač plintant po pasaulį amerikietiškai kultūrai. Juk „Holivudo šypsena“ suprantama kaip sniego baltumo dantys.
Vis dėlto, paanalizavus danties anatomiją, reikėtų suvokti, kad natūralus dantis nėra visiškai baltas. Iš tiesų gamtoje sniego baltumo dantų net negali būti. Perpjovę dantį išilgai, matytume, kad danties vidus – dentinas yra geltonas, tik išorinis sluoksnis – emalis yra skaidrus ir baltas. Tačiau danties emalis yra plonytis (storiausiose vietose tesiekia 0,7–0,8 mm), todėl per jį persišviečiantis dentinas suteiks dančiui daugiau ar mažiau gelsvumo. Kandamasis danties kraštas visada šviesesnis nei danties sritis prie dantenų, nes ten storesnis danties emalis. Metams bėgant, emalis natūraliai plonėja, ir tai viena iš priežasčių, dėl ko dantys su metais tamsėja.


Taigi, suplanavus pasigražinti šypseną, reikėtų nepamiršti natūralumo, nes tai vienas iš labai svarbių veiksnių, nulemiančių estetinį vaizdą. Jei su dantų baltumu bus persistengta (ypač tai galioja atliekant estetinį plombavimą ar dengiant dantis porcelianu), tai dantys gali atrodyti nenatūraliai, taigi ir ne visada gražiai. Reikia atsižvelgti ir į žmogaus amžių – kas tiks dvidešimtmečiui, ne visada tinka sulaukus garbaus amžiaus.
Žmogaus dantis – sudėtingas ir tobulai estetiškas gamtos kūrinys. Jei norima tiksliai atkurti išvaizdą restauruojant dantį, tai nepakanka vien sukurti reikiamą formą ir atitaikyti spalvą. Danties vaizdą taip pat apibūdina atspalvis, skaidrumas, peršviečiamumas, blizgesys, spalvos kitimas dėl šviesos išsklaidymo. Danties audiniams taip pat būdinga natūrali fluorescencija. Atkuriant dantis, visi šie parametrai turi būti atkartoti, kad gaunamas vaizdas būtų natūralus.
 

Šypsenos proporcijos


Senovės graikai pastebėjo, kad tarp įvairių kūno dalių galioja vadinamoji auksinė proporcija, ir nustatė žmogaus kūno estetinį etaloną. Auksinės proporcijos taisyklės taikomos ir dantims.
Pagal idealios šypsenos standartus, priekiniai dantys – centriniai kandžiai – turi būti maždaug 10 milimetrų aukščio. Be to, žiūrint iš priekio, kiekvienas tolimesnis dantis turi sudaryti 60 procentų arčiau centro esančio danties pločio.
Yra ir dantenų linijos taisyklės. Tiek viršutiniai, tiek apatiniai antrieji kandžiai turi būti 1 milimetru žemesni už pirmuosius kandžius ir iltis. Idealu, jei šypsantis atsiveria ne daugiau kaip 2 milimetrai dantenų.
Paprastai nespecialistui sunku pastebėti nedidelius netikslumus. Be to, vienam žmogui kreivas dantis nesukelia jokių problemų, o kitam svarbus kiekvienas etalono neatitikimas.
Graži šypsena nebūtinai turi visiškai atitikti taisykles. Nėra idealios šypsenos, kuri tiktų visiems, bet yra šypsena, kuri idealiai tinka kiekvienam iš mūsų. Kiekvienas žmogus gali susikurti savo idealią šypseną. Dantų aukštis, plotis, spalva, forma, išsidėstymas lanke, dantų ir dantenų simetrija, dantenų aukštis, taikant naujausias technologijas ir medžiagas, gali būti koreguojami.
Ką konkrečiai daryti tam, kad jūsų šypsena būtų nepriekaištinga, patars kosmetinės odontologijos specialistas. Nėra vieno geriausio gydymo metodo, kuris pakeistų kitus ir tiktų visiems atvejams. Norint išsirinkti tinkamiausią sprendimą, reikia įvertinti daug dalykų.
Paprasčiausias būdas daugumai žmonių pasigražinti savo šypseną ir populiariausia kosmetinės odontologijos procedūra – dantų balinimas.
Jei yra nedidelių defektų – senos plombos, ėduonis, nedideli danties formos trūkumai, siūlomas estetinis plombavimas.
Jei defektas didelis, neužtenka plombos tvirtumo, siūloma rinktis porceliano restauraciją, t.y. estetinį protezavimą – porceliano laminatę, vainikėlį ar užklotą.
Ten, kur reikalingas ypač didelis tvirtumas – tiltams, krūminių dantų vainikėliams, protezuojant ant implantų – vainikėliams gaminti naudojamos specialios keramikos rūšys: cirkonio oksidas bei aliuminio oksidas.
Išsamiau apie kiekvieną iš šių metodų – kituose „Sveiko žmogaus“ numeriuose.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai