Judesio korekcija nejudriems mažiesiems

Šių dienų vaikų sveikata yra gana prasta. Taip yra dėl to, kad daugelis ikimokyklinukų, nors atrodo labai judrūs, vis dėlto juda nepakankamai. Dažnas kone pusę dienos praleidžia prie kompiuterio ar televizoriaus. Tad jiems irgi jau reikalingas gydymas judesiu, specialiais pratimais, o tuo užsiima judesio korekcijos pedagogai. Viena iš jų, Inga Šimkutė, papasakojo apie šį gana naują ir mažai žinomą gydymo ir profilaktikos būdą. Specialistė dirba Šiaulių sanatoriniame lopšelyje darželyje „Pušelė“, kur judesio korekcijai skiriamas didelis dėmesys.
 

Inga Šimkutė atkreipė dėmesį, kad ikimokyklinio amžiaus vaikų psichomotorika vis dar vystosi, todėl atliekant judesio korekcijos užsiėmimus galima tikėtis ryškaus poveikio įvairioms sritims – kalbos lavėjimui, griaučių ir raumenų sistemos tobulėjimui, somatinių sistemų vystymuisi. Parenkami fiziniai pratimai gali paspartinti kalbos raidos plėtotę, pagerinti širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, kvėpavimą, koreguoti netaisyklingą laikyseną, kūno judesių funkcijas bei stiprinti pėdų raumenis esant plokščiapadystei.
Taip pat atliekami ir kvėpavimo pratimai, kurie natūraliai palengvina vaikų kvėpavimą, ypač sergančiųjų bronchine astma. „Kvėpavimas atrodo natūralu, juk kvėpuojame visi, – sako Inga Šimkutė. – Bet mažam vaikui yra sudėtinga pasakyti „įkvėpk pro nosį, iškvėpk pro burną“. Tam reikalingi specialūs pratimai.“

 

Paskraidykim kaip lėktuvai


Kaip teigia Inga, judesio korekcijos vaikų mankštas galima palyginti su suaugusiųjų joga, tik pritaikyta mažiesiems. „Dirbti su vaikais yra sunkiau, jie tų pačių pratimų kaip suaugusieji neatliks, – sako specialistė. – Tarkim, suaugusiam žmogui, kuris turi pusiausvyros sutrikimų, galima pasakyti „padaryk tokį ar kitokį pratimą“. Vaikui to nepasakysi, jis to nedarys, jam paprasti pratimai paprasčiausiai yra neįdomūs. Be to, anot specialistės, kalbant maži – dviejų, trejų metų vaikai – dar nelabai supranta, ko iš jų norima. Todėl, aišku, jiems nesakoma: mes dabar darysime kvėpavimo mankštą arba lavinsime raumenis.
„Bet jeigu vaikui pasiūlysi pažaisti, tarkim „paskraidyti“ kaip lėktuvas, vaikas iš karto susidomės ir mielai imituos lėktuvo skraidymą, taip padarydamas pratimą, skirtą laikysenai gerinti,“ – teigia pedagogė. Arba sakoma „pavažiuokim kaip traukiniai“, „pavaidinkime paukščius“, „pazvimbkime kaip bitutės, vabzdžiai“, „pastovėkime kaip medžiai“. Taigi, kaip matome, vaikų jogos pratimai yra šiek tiek kitokie. Jie atlieka visus pratimus žaidimo forma, imituodami kokį gyvūną ar reiškinį.


Tad judesio korekcijos pratimai ne tik stiprina raumenis ar gerina laikyseną. Jie suteikia vaikams gerą nuotaiką, teigiamų emocijų, nes tuos pratimus daryti – įdomu.
 

Judesio korekcija – į ugdomąsias sritis


Kaip sakė, specialistė, judesio korekcijos sąvoka atsirado palyginti neseniai. Anksčiau viskas buvo vadinama kineziterapija. Kineziterapija – gydymas judesiu – labiau orientuota konkretiems sveikatos sutrikimams, tarkime, traumų atveju, lūžus kaulams, po chirurginių operacijų ir pan.
Dabar ji pradeda veržtis į ugdomąją sritį, į ikimokyklinio ugdymo įstaigas, ir tai jau vadinama judesio korekcija. (Kalbant apie suaugusiuosius, tarp judesio korekcijos ir kineziterapijos galima dėti lygybės ženklą.) „Augantis organizmas geriausiai prisitaiko prie fizinių pratimų, – sako specialistė – Kadangi judėjimo aparatas (raumenys, kaulai, raiščiai, sausgyslės) vis dar vystosi, koreguoti mažo vaiko laikysenos sutrikimus yra daug lengviau nei suaugusiojo.“
„Judesio korekcijos užsiėmimai vaikams pagal amžių labai skiriasi, – teigia judesio korekcijos pedagogė. – Suprantama – neprilyginsi dvejų metų vaiko su šešerių. Pagal amžių parenkami ir atitinkamo sunkumo pratimai (kvėpavimo sistemai gerinti, netaisyklingai laikysenai ir kūno judesiams tobulinti, plokščiapadystei koreguoti).“

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Lankytoja
2010-05-09 22:14
Šaunu, kad vaikais ir jų laikysena bei koordinacija, kvėpavimo sistema yra rūpinamasi nuo pat ankstyvo amžiaus. Džiugu, kad yra tokių lopšelių darželių ir juose dirbančių specialistų.

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai