Estetinis restauravimas – sveiki ir gražūs dantys

Kas yra estetinis restauravimas? Kada jis yra reikalingas? Kokios jo galimybės? Apie naujausias dantų atkūrimo technologijas pasakoja odontologijos klinikos „Neodenta“ vadovė gydytoja odontologė Eglė KUNČIUVIENĖ.
 

Restauravimo būdu galima sutvarkyti ėduonies pažeistus, nuskilusius ar nudilusius dantis, išlyginti susigrūdusius, atnaujinti jų spalvą, skaidrumą, formą.
Rekonstruojant dantų eilę, išlyginami susigrūdę dantys, užtaisomi tarpai, esantys tarp dantų, jie pakreipiami, o trūkstami audiniai pakeičiami natūralių ir sveikų dantų atspalvių ir skaidrumo plombomis.
Yra taikomi keli dantų restauravimo būdai: protezavimas keramikos vainikėliais, laminatai ir restauravimas plombomis.
 

Estetinis plombavimas – labiausiai tausojantis dantų restauravimo būdas


Prieš pradedant restauravimą būtina atlikti estetinę analizę – įvertinti veido, lūpų ir dantų santykį. Atliekant estetinį plombavimą maksimaliai išsaugomi natūralūs danties audiniai, dantys išlieka gyvybingi, nes jų nereikia šlifuoti, nežalojama gleivinė, atkuriami natūralių dantų sluoksniai.
Plombuojant krūminius dantis, restauruojami kramtomajame paviršiuje esantys kauburėliai, kurie yra ypač svarbūs kramtymo efektyvumui, sukandimo aukščiui išlaikyti bei dantims nuo dilimo apsaugoti.
 

Porceliano laminatai – grožio ir tvirtumo garantas


Porceliano laminatai – labai plonos, 0,3–0,5 mm storio porceliano plokštelės, kuriomis dengiami priekiniai dantys. Kadangi plokštelės itin plonos, dantys nušlifuojami kiek įmanoma mažiau.
Ši priemonė labai veiksminga ir patartina, kai priekinių dantų forma ir padėtis lanke netaisyklinga, yra pakitusi priekinių dantų spalva, platūs, neestetiški dantų tarpai, kai reikia atkurti dalį nuskilusio danties ir pan. Laminatų uždėjimo procedūra pagerina dantų formos, spalvos estetiką, rekonstruoja kietuosius danties audinius, atkuria kramtymo funkciją.


 

Porcelianiniai laminatai, palyginti su kitais dantų restauravimo būdais, turi daug privalumų:


· Porcelianas labai gerai sukimba su emaliu.
· Susidėvi mažiau nei kombinuoti sintetiniai laminatai ar plombos (estetinis plombavimas).
· Nekeičia spalvos ir blizgesio.
· Nušlifuojama mažiau danties audinio nei dedant karūnėles ar plombuojant.
· Ilgaamžiškumas 10–12 m., tuo tarpu plombos 3–8 m.
· Dantenų audiniai gerai toleruoja porcelianą, jis nesukelia alergijos.
· Net labai tamsios spalvos dantis galima paversti ypač baltais.
 

Kiti laminatų privalumai


Metalo keraminiai vainikėliai pigesni nei porceliano laminatai, bet, jei norite maksimalaus estetinio rezultato, specialistai rekomenduoja pasirinkti porceliano laminatus. Burnoje ši medžiaga itin skaidri, natūrali, patvari ir estetiška, todėl į ilgaamžišką dantų grožį ir sveikatą investuotos lėšos atsipirks su kaupu.
Be to porceliano laminatai bene geriausiai tausoja danties audinius. Palyginkime: visam dantų vainikėliui nušlifuojama 63–72 proc. , o laminatams – tik nuo 3 iki 30 proc. danties audinio!
Porceliano laminatai gaminami individualiai kiekvienam pacientui, todėl jų beveik neįmanoma atskirti nuo natūralių dantų. Svarbu ir tai, kad jie yra atsparūs kavos, arbatos ar rūkalų poveikiui.
Dar vienas šios gydomosios procedūros pliusas – trumpa restauravimo trukmė. Paprastai pas gydytoją odontologą pakanka kelių vizitų. Svarbu žinoti, kad pricementavus laminatus jų spalvos ar formos pakeisti jau nebegalima. Jeigu spalva netinka, laminatą reikės gaminti iš naujo. Atskilus laminatui, jį reikia vėl gaminti iš naujo.
Atlikus estetinį restauravimą, reikėtų nepamiršti dantų higienos procedūrų (tačiau svarbu vengti ultragarso ir šlifuojamųjų medžiagų), kurias reikalinga atlikti keletą kartų per metus.
 

Kokį restauravimo būdą pasirinkti?


Vainikėliais protezuojama tada, kai dantys yra stipriai pažeisti, pavyzdžiui, burnos ertmėje yra daug ir didelių nuskilusių plombų. Tuomet restauruoti dantis laminatais nelabai tinka. Laminatais restauruojama tuomet, kai yra daugiau sveiko audinio, jais sėkmingai galima pailginti dantis, atkurti jų pažeistas formas.
Panašiai ir restauruojant plombomis. Estetiškai plombuojant nušlifuojama mažiau nei dedant vainikėlius ir dažniausiai mažiau nei tvirtinant laminatus. Kadangi estetinio plombavimo procedūrą burnos ertmėje atlieka gydytojas odontologas, laboratorinės procedūros nereikalingos, jūs sutaupote brangų laiką – viskas yra atliekama vieno vizito metu. Plombuojant galima lengvai koreguoti danties formą ir spalvą. Atskilus plombinei medžiagai, dantis restauruojamas lengvai ir greitai vieno vizito metu.
Aukštos kvalifikacijos gydytojas, atlikdamas estetinį plombavimą, gali paslėpti tamsius danties audinius, naudodamas maskuojamąsias medžiagas, nors tai padaryti gana sudėtinga.
Kai kurie gydytojai tvirtina, kad, laikui bėgant, pasikeičia plombų spalva ir blizgesys – esą tai yra plombų trūkumas. Tačiau reikėtų pabrėžti, kad kokybiškų plombų spalva ar blizgesys nepasikeičia, bet blizgesį plombos gali prarasti, jeigu nebuvo tinkamai nupoliruotos arba naudojote netinkamas dantų priežiūros priemones.
 

Kaip yra atliekamos šios procedūros?


Jei atliekama dantų restauracija laminatais, pakanka trijų vizitų pas odontologą. Pirmojo vizito metu daromi laikini laminatai jau atkuriant dantų formas, ilgį. Pacientui su jais rekomenduojame pavaikščioti savaitę dvi. Antrojo vizito metu dantys šlifuojami ir imami antspaudai, kurie siunčiami į laboratoriją . Trečiojo vizito metu odontologas laminatus cementuoja.
Estetinį plombavimą galima atlikti vieno vizito metu – galima suplombuoti nuo 4 iki 6 dantų. Tai gali užtrukti 5–8 val. Plombų patikimumas – 5–8 metai.
Darant vainikėlius, vienam vizitui reikalingos 2–3 val. Vainikėlių ilgaamžiškumas – 10–12 metų. Šiais laikais yra naudojami efektyvūs nuskausminimo būdai, todėl procedūra nėra skausminga.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

vacyte
2008-12-10 18:07
puiku,vien susipazinus su straipsniu,gali pasijusti zmogumi,reiskia imanoma dziaugtis sypsena,bet neimanoma suprasti kiek reikia susitaupyti...

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai