Įsivaikinti - sunku ar lengva?

Šiuo metu, Įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, piliečių, norinčių įsivaikinti, sąraše yra 4 lietuvių šeimos, o galimų įvaikinti vaikų sąraše – 539. Iš jų – 384 vaikai iki penkerių metų amžiaus. Nors pagal statistiką kiekvienais metais apie 300 susituokusių kauniečių porų susiduria su nevaisingumo problema, 2000 metais tik 5 kauniečių šeimos įsivaikino vaikus, 2001 metais – 7 šeimos, 2002 metais – 10 šeimų. Šie duomenys atskleidžia skaudžią savo šeimas praradusių vaikų situaciją – tik labai maža jų dalis gali tikėtis būti įvaikinti naujų šeimų. Kodėl lietuvių šeimos taip retai įsivaikina vaikus? Kodėl tiek daug nevaisingų porų, kurioms medicina padėti yra bejėgė, renkasi gyvenimą be vaikų, nors be jų skausmingai išgyvena tuštumą, kurios užpildyti negali niekas kitas?
 

Pasiryžti įvaikinti – nelengva


Reta lietuvių šeima išdrįsta džiaugsmingai, garsiai ir atvirai pasakyti: „mes įsivaikinome“.
Įvaikinimas Lietuvoje - kažkas, apie ką mažai garsiai kalbama ir apie ką nežinia kaip kalbėti. Todėl ir pasiryžti įvaikinti nėra lengva.
Jau atsiranda šeimų, kurios, įvaikinusios ir per tai patyrusios džiaugsmą ir pilnatvę, ryžtasi kalbėti turėdamos aiškų tikslą - patyrusios daug baimių ir abejonių prieš apsispręsdamos auginti svetimą vaiką - nori padėti kitoms, su tais pačiais sunkumais susiduriančioms šeimoms. Jas paskatinti, suteikti tą nedidelį, tačiau taip reikalingą impulsą įvaikinti. Taip pat tikisi, kad ilgainiui tokių šeimų atsiras daugiau, kad joms nereikės jaustis kaltoms ir nevisavertėms dėl to, kad negali susilaukti savo vaiko, dėl to, kad įsivaikino. Tikisi, kad įvaikinti vaikai galės pasidžiaugti atradę naujus mylinčius tėvus, o ne nutylės tai kaip gėdingą paslaptį.
 

Kodėl įsivaikinti negalima greitai


Norėtųsi, kad išsisklaidytų neteisingas mitas, jog įvaikinti yra labai sunku ar beveik neįmanoma. Šeimoms, apsisprendusioms įsivaikinti, stengiamasi ne kliudyti, o padėti. Tiesa, įvaikinimas užtrunka tam tikrą laiką. Tačiau reikia suprasti, kad būtent vaiko atžvilgiu būtų neteisinga įvaikinti norinčiai šeimai iš karto jį įteikti ir paprasčiausiai palinkėti sėkmės. Apsisprendimas įvaikinti - sudėtingas ir ilgas procesas, o ne spontaniškas vienkartinis nutarimas. Tam neužtenka vien gero noro padėti savo tėvus praradusiam kūdikiui, tam reikia sugebėti įvertinti savo galimybes, sugebėjimus jį auginti ir auklėti. Taip pat turėti nemažai žinių apie įvaikinimą, kad vėliau būtų galima padėti vaikui pereiti įvairias psichologines krizes, apsaugoti nuo galimų emocinių traumų.


Paprastai dauguma įvaikinti nutarusių šeimų turi nemažai nerimo, baimių dėl įvairiausių dalykų. Pagrindiniai iš jų - kaip vaikas prisitaikys naujoje šeimoje, kada ir kaip reikės kalbėtis su juo apie tai, kad jis įvaikintas, kiek jo charakterio formavimąsi lems paveldėti genai, o kiek nuo mažens supanti aplinka ir t.t. Todėl šeimoms, norinčioms įsivaikinti, yra būtinas paruošiamasis laikotarpis, kurio metu jos, bendraudamos tarpusavyje, su socialiniu darbuotoju, su šeimomis, jau įvaikinusiomis vaikus, galėtų dalytis savo jausmais ir mintimis, naujai įvertinti save ir savo motyvus, gauti vertingos informacijos šia tema. Tai padeda joms jaustis stipresnėms, labiau pasitikinčioms ir daug sąmoningiau žengti tokį svarbų žingsnį.
Šis parengiamasis laikotarpis kartu yra ir laikas, kai socialinis darbuotojas turi galimybę pažinti šeimas ir įvertinti, ar jos yra tinkamai pasiruošusios įvaikinti, ar jose augdamas vaikas jausis saugus ir mylimas. Pasitaikė ne vienas atvejis, kai šeima, iš pradžių karštai troškusi įvaikinti, labiau suvokusi, kokie rūpesčiai jos ateity laukia, pati atidėjo savo ketinimus vėlesniam laikui arba visiškai jų atsisakė. Ir tai į gera tiek tokiai šeimai, tiek vaikui, kuris, vieną kartą tikrųjų tėvų atstumtas, apsaugomas nuo skausmingos palikimo traumos antrą kartą, kuri tampa labai reali įvaikinus paskubomis.
Taigi paruošiamasis laikotarpis visų pirma reikalingas tam, kad būtų apsaugomi įvaikinamo vaiko interesai. Pvz., Didžiojoje Britanijoje šis laikotarpis trunka nuo 3 iki 6 mėnesių, sudėtingesniais atvejais gali užtrukti ir ilgiau. Tai nėra daug, jei prisiminsime, kad natūraliai savo vaikučio šeima laukia devynis mėnesius, ir šis laikas labai prasmingas - ne tik kūdikio vystymosi ir augimo, bet ir tėvų psichologinio pasiruošimo jį priimti prasme.
 

Kur kreiptis norint įsivaikinti


Nemažai šeimų, norinčių įsivaikinti, nežino, nuo ko pradėti ir kur gauti apie tai informacijos. Šeimoms, svarstančioms įvaikinimo galimybę, reikia kreiptis į savo gyvenamosios vietos Vaiko teisių apsaugos tarnybą.
Siekiant aktyvinti įvaikinimą Kauno mieste, taip pat kad įtėvių šeimos atrankos, vertinimo bei jų rengimo procesas kuo labiau atitiktų įvaikinamo vaiko interesus, Kauno m. Vaikų gerovės centre “Pastogė” 2002 m. rugpjūčio mėn. buvo įsteigta Įvaikinimo tarnyba. Pagrindiniai jos uždaviniai aktyvinant įvaikinimą yra:
• kuo plačiau informuoti visuomenę apie įvaikinimą ir jo tvarką;
• keisti visuomenės požiūrį į įvaikinimą, darant šį reiškinį atviresnį ir suprantamesnį.
Taip pat Vaikų gerovės centre “Pastogė”, kol kas vienintelėje vietoje Lietuvoje, nemokamai organizuojamos parengiamosios įtėvių grupės. Jei susidomėjote, galite kreiptis:
Tel.: 31 09 50, 31 39 12.
Adresas: P.Plechavičiaus g. 21, Kaunas.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

julija
2011-11-09 16:39
laba diana. noreciau isisavinti vaika is lietuvos. mes su vyru gyvenam uzsinyje, kaip tai padaryti, ar is vis galima isisavti vaika i uzseni. noreciau kudiki, iki 6 men
laura
2011-04-11 14:27
labai noreciau isivaikinti viena vaika nes viena turiu savo ir daugiau negaliu tureti labai noriu auginti isivaikinta vaika kaip savo juk cia nera taip sunku myleti vaika kurio tevai nenorejo ir mete kiek laiko uztrunka ir ko reikia norint isivaikinti vaika
roze
2009-10-28 15:00
vau
Si
2009-06-15 22:43
Truputi dėl laukimo, tai nėra visiškai vienodi dalykai,tuos 9 mėnesius tu ta kūdiki jauti, ir myli,o tik gimusi puoselėji auklėji, o vaikas kuris jau gimes viska jau mokosi , tik gaila kad per ilgi tie procesai, kuri laika jis galėtu būti jaukioje šeimoje ir mokytis, jis dar ilgokai užtrunka globos namuose, buna praeina net ir metai, tai ilgai, .....
lina
2007-07-27 01:25
labai paprastas atsakymas i straipsnyje iskelta klasima apie ivaikinimo popuriaruma, tiesiog lietuva vie is nedaugeliu valstybiu kuriose nera istatymo reglarementuojancio atvira ivaikinima.

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai