Kad mažylis viskam būtų pasiruošęs

Dar ne taip seniai laukėme šilumos ir svajojome apie žydinčius sodus, kaitrią saulę bei nesibaigiančias atostogas. Pagaliau mūsų svajonės išsipildė. Atsiradus net menkiausiai progai, važiuojame prie artimiausios upės, ežero ar į sodybą. Kartu su mumis į gamtą važiuoja ir mūsų mažieji padaužos. Bet būtent jų ten laukia įvairiausi pavojai ir išbandymai: vabzdžiai, gyvatės, perkaitimai, peršalimai ir kt. Atsitikus nelaimei, ne viena mama sutrinka. Kaip išvengti pavojų ir kaip padėti nukentėjusiam vaikui, pataria pediatrė gyd. Virginija LUKŠIENĖ.
 

Pievose tykantys pavojai


Vešli augmenija slepia gausybę mažylių tykančių pavojų. Miško paklotėje galima susidurti su erkėmis, bitėmis ar net gyvatėmis.
Vieną didžiausių grėsmių kelia bitės. Patyrusios pediatrės teigimu, įgėlus bitei, būtina kuo greičiau pašalinti geluonį. Būtina žinoti, kad geluonį reikia ne traukti, o šalinti grandant, kadangi taip į žaizdą pateks daug mažiau bitės nuodų. Jei įgeltą vietą niežti, ją galima tepti niežulį mažinančiais vaistais.
Grįžę iš pasivaikščiojimo, nepamirškite apžiūrėti, ar nėra įsisiurbusių erkių. Renkite vaiką šviesios spalvos drabužiais, taip lengviau pastebėsite ropojančią erkę. Eidami į gamtą naudokite specialias priemones nuo vabzdžių.
Vaikui labai pavojingas gyvatės įkandimas. Įkandimo vietą reikia šaldyti, mažiau judinti ir kuo greičiau kreiptis į gydytoją.


 

Prie vandens


Vaikai valandų valandas galėtų taškytis vėsiame ežero ar jūros vandenyje. Tačiau prieš lipant vaikui į vandenį svarbu parinkti tinkamą maudynėms vietą. Ežero krantas tūrėtų būti seklus ir švarus.

Mažą vaiką prie vandens reikia pratinti iš lėto. Vienerių metų ir vyresnį vaikutį galima maudyti, kai vandens temperatūra daugiau nei 18–20 laipsnių. Maudynės neturėtų trukti ilgiau nei 10–15 minučių. Negalima leisti, kad vaikas sušaltų ir pamėltų. Trumpos ir dažnos maudynės grūdina, tačiau peršalimas gali baigtis rimtais sveikatos negalavimais.
Jokiu būdu negalima vaiko kišti į vandenį per prievartą. Geriausia prie vandens jį pratinti pliuškenimosi ir žaidimų forma.
Jei matote, kad jūsų vaikas pradėjo drebėti, pašiurpo oda ir pamėlo lūpos – nedelsdami liepkite lipti iš vandens. Sušalusį vaikutį nusausinkite ir apvilkite sausais rūbais. Jei yra galimybė, pagirdykite šilta arbata ar bent paskatinkite pabėgioti.
 

Kaip išvengti iššutimų per karščius?


Tai aktualu kalbant apie kūdikius. Jų oda yra labai švelni ir plona, todėl turi būti rūpestingai prižiūrima. Vasaros karštis, šlapimas, prakaitas ir bakterijos skatina iššutimų atsiradimą. Jiems atsiradus, parausta kirkšnių ar sėdmenų odelė, atsiranda pleiskanojimas. Negydant formuojasi pūslelės ir žaizdelės. Laiku pastebėjus ir pradėjus gydyti, iššutimai dingsta per 1–2 sav.
Labai svarbu kūdikiui parinkti tinkamas sauskelnes, negalima rengti sintetiniais ir per daug aptemtais drabužėliais. Ne mažiau svarbi nuolatinė švara, dažnas sauskelnių keitimas ir reguliarios oro vonelės. Sauskelnės turėtų būti keičiamos ne rečiau kaip kas 3 valandas ir kiekvieną kartą kūdikiui pasituštinus. Kūdikį būtina maudyti ne rečiau nei 3 kartus per savaitę. Keisdami sauskelnes, odą kruopščiai nuplaukite ir nusausinkite. Muilas, kuriuo prausiamas mažylis, turi būti švelnus ir nedirginti odos. Jei vaiko odelė linkusi iššutimams, profilaktikai ir gydymui reikia naudoti emolientus (pvz., Excipial su migdolų aliejumi, Spirig Pharma, Šveicarija) , kurių sudėtyje cinko oksido, sugeriančio drėgmę odos paviršiuje. Šiuo tepalu reikia tepti švarią, nuplautą ir nusausintą vaiko odelę.
 

Negalima užsibūti saulėje


Svarbu atsiminti, kad kūdikiams ir mažiems vaikams negalima ilgai būti saulėje. Jų oda greitai nudega. Eidami į pliažą, vaikui paimkite skėtį ar bent nepalikite nuogų kūno dalių. Galvos apdangalai būtini visiems, tiek saulės atokaitoje, tiek šešėlyje žaidžiantiems vaikams. Vaikams nuo 6 mėn. amžiaus galima naudoti specialius apsauginius kremus, saugančius nuo ultravioletinių saulės spindulių.
Jeigu mažylis saulėje būna ilgiau, apsauginių kremų neužtenka. Tada reikėtų aprengti plonais šviesiais medvilniniais drabužėliais.
Deja, ne visąlaik pavyksta nudegimų išvengti. Jei vaiko odelė stipriai paraudusi ar niežti, vadinasi, jis lengvai nudegė. Tokiu atveju pirmiausia reikia odą atvėsinti – po dušu ar šaltais pavilgais. Procedūrą galima pakartoti ir tik po to naudoti specialius kremukus ar putas po nudegimo.
Jei mažylis perkaito saulėje, jį nedelsiant reikia paguldyti vėsioje patalpoje ar tiesiog po medžiu, dėti vėsius pavilgus ir duoti daug skysčių. Jei sveikata negerėja, atsiranda mieguistumas ar, atvirkščiai, sudirginimas, vėmimas, būtina kreiptis į gydytoją.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Inceptum
2010-05-08 15:35
Parduodame naujus japoniškus inhaliatorius "OMRON" kaina 188 litai ir itališkus kaina 130 litų. Tai puiki priemonė Jums ar Jūsų vaikui nuo bronchito, laringito, astmos ir kitų ligų, bei sveikų vaikų profilaktikai - eukalipto, mentolio, gebenių, pušų ir kitokios inhaliacijos nuo peršalimo ligų. Komplekte: inhaliatorius, kaniulė, pypkutė, suaugusiojo ir vaikiška kaukutės ir kt.
Pristatome visoje Lietuvoje.
inceptum.jonava@gmail.com arba 8-614-64811
www.inceptum.lt

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai