Idėjos vaikų vasaros poilsiui

Renkant vaikams atostogų vietą bei norint, kad jos būtų ne tik įsimintinos, bet ir naudingos, tėveliai turėtų atkreiti dėmesį į keletą kriterijų, kurie ypač svarbūs, įgyvendinant nuostabias vasaros poilsio idėjas. Nuolat zirzinčiam vaikui, kad vasarą nėra ką veikti, tėveliai, planuodami atostogas, turi ypač atsakingai paskirstyti ne tik finansinius išteklius, bet ir laiką: kada, kur ir kaip vaikas leis atostogas. Mes siūlome tik keletą idėjų, kad vaikų atostogos būtų kuo užimtesnės, o visa kita priklauso tik nuo Jūsų išradingumo!
 

Planuokite vaiko atostogas pagal jo amžių


Pirmiausia tėveliai, planuodami savo ir vaikų atostogas, turi atsižvelgti į vaiko amžių. Patiems mažiausiems vaikučiams dažniausiai atostogos planuojamos pagal mažylių poreikius. Dažnai tėveliams atrodo, kad su kelių mėnesių mažyliu jokių įspūdingų atostogų nesuplanuosi, tik dar labiau nuvargsi. Tačiau kartais pačios netikėčiausios atostogų idėjos su mažyliu gali virsti įsimintiniausiomis atostogų akimirkomis. Atostogas galima planuoti su tėveliais, auginančiais panašaus amžiaus mažylius, aplankyti netoli esančias nuostabias vietas. Nepamirškite fotoaparato, kad užfiksuotumėte pirmųjų vaiko atostogų akimirkas.
Jau 2 metukų mažyliai gali vykti į ugdomąsias stovyklas, tačiau tik kartu su tėveliais ar seneliais. Tai puiki proga ne tik vaikui pabendrauti su bendraamžiais, bet ir tėveliams prisiminti vaikystę. Šio amžiaus mažylius galima palikti ir dienos stovyklose. Nuo 6 iki 13 metų vaikams rekomenduojamos kūrybiškumo ugdymo stovyklos regioniniuose parkuose ar kurortiniuose miesteliuose. Vyresnių vaikų atostogų planavimas tampa tikru galvos skausmu tėvams. O ugdymo institucijų bei jaunimo turizmo agentūrų pasiūlymų tikrai daug: išgyvenimo stovyklos su palapinėmis, karinio pobūdžio, lyderio įgūdžių ugdymo stovyklos, atostogos su bendraamžiais užsienyje, tarptautinės stovyklos, turistiniai žygiai dviračiais, baidarėmis, valtimis.
 

Ar tik pinigai lemia puikias vaikų atostogas?


Antrasis kriterijus – atostogų planavimas pagal kainą. Vaikų vasaros poilsio stovyklos finansuojamos teisės aktų nustatyta tvarka. Vaikų vasaros poilsio programų rėmimo tikslas – vasaros atostogų metu užimti vaikus, ypač iš socialiai remtinų šeimų. Jei nepatenkate į šį sąrašą, už stovyklą reiks susimokėti patiems. Dabar už daugumą stovyklų vaikams galima mokėti ir dalimis, jeigu tėveliai negali sumokėti visos pinigėlių sumos iškart. Tad viską gerai suplanuokite ir apgalvokite, kiek galite pinigėlių skirti vaikų vasaros poilsiui ir kokių atostogų jis tikisi.
Gal jis mieliau norėtų vasarą praleisti pas močiutę kaime, žvejodamas ar uogaudamas, o gal keliaudamas kartu su tėveliais ne tik į prabangius kurortus, bet ir į turistinius žygius baidarėmis ar dviračiais. Jei vaikas turi ypatingų pomėgių, reiktų pasidomėti organizuojamomis ekskursijomis ar išvykomis, vaikų renginiais, varžybomis, kurie organizuojami vaikams pažintiniais, rekreaciniais ar sportiniais tikslais.


 

Kaip paskirstyti laiką, kad kiekviena diena būtų užimta?


Suplanuokite iš anksto vaikų vasaros poilsį pagal laiką. Kuo daugiau užimtumo, tuo mažiau zirzimo, kad nėra ką veikti. Atsakingai paskirstykite atostogų laiką, suplanuokite dienomis, ką vaikas galėtų veikti. Jei numatėte leisti vaiką į stovyklą, pagalvokite, ką kitą atostogų laiką vaikas veiks. Planuokite taip, kad vaikas po vasaros atostogų galėtų pasakyti: „Oho, kiek daug pamačiau, nuveikiau ir sužinojau...“.
 

Kuo ypatingos vaikų vasaros poilsio stovyklos?


Stovykla – papildomo, neformalaus ugdymo įstaiga, teikianti vaikams ir jaunimui vasaros poilsio ar neformalaus papildomojo ugdymo, švietimo ir kryptingo vaikų ir jaunimo užimtumo paslaugas, skatindama pažinimo, lavinimosi, saviraiškos poreikius, sudaranti sąlygas papildomai ugdyti vaikų ir jaunimo savarankiškumą, plėtoti jų gebėjimus ir patirtį. Stovyklos gali būti: stacionarios (vaikų vasaros poilsio įstaiga specialiai pastatytose ir įrengtose patalpose), turistinės (vaikų trumpalaikio poilsio organizavimas rekreacinėje teritorijoje įrengtoje stovyklavietėje), dieninės (laikinas vaikų ir jaunimo poilsio ir maitinimo organizavimas dienos metu pritaikytose patalpose).
Stovyklos gali būti įvairių profilių: bendrojo, kūrybinės, meninės, kraštotyrinės, sporto, mokslinės, istorinės, kalbų mokymo, konfesinės, karinės, sveikatingumo. Organizuojamos stovyklos ir vaikams su specialiaisiais poreikiais, juose vaikai gali dalyvauti gavę gydytojo sutikimą. Tėveliai kartu su vaiku pagal jo pomėgius gali pasirinkti stovyklos pobūdį. Vienos stovyklos trukmė nuo 5 iki 18 kalendorinių dienų, tad per vasarą galima leisti vaikui pabuvoti skirtingose stovyklose. Pagrindinis visų vaikų vasaros poilsio stovyklų tikslas – sudaryti sąlygas vaikams per vasaros atostogas turiningai pailsėti, skatinti pažinimo, lavinimosi, saviraiškos poreikius, plėtoti gebėjimus ir patirtį, saugoti ir stiprinti sveikatą.
Stovyklos Lietuvoje skirtos vaikams, kurie vasarą norėtų praleisti aktyviai. Rengiamos įvairios užimtumo programos taip, kad kiekvienas vaikas būtų įtrauktas į sportinius-komandinius žaidimus, diskusijas, teatralizuotus pasirodymus.
Stovyklos užsienyje skirtos norintiesiems ne tik linksmai praleisti laiką, bet ir susipažinti su svečiomis šalimis. Stovyklos užsienyje yra skirtos vaikams ir jaunimui nuo 12 iki 18 m. Kiekviena stovykla turi šiek tiek specifikos, tačiau visose jose dalį dienos užima ekskursijos, o kitą dalį – pramoginė teminė stovyklos programa iš anksto organizuojama vadovų.
Teigiama, kad geros stovyklos požymius pirmiausia atspindi stovyklavimo dvasia – nuostabi aplinka, gilūs įspūdžiai, bendruomeniškumo jausmas. Antra – įspūdinga stovyklos programa (ekstremalūs ir dinamiški žaidimai, kūrybinės užduotys, kvapą gniaužiančios patirtys, pažintiniai-sportiniai galvosūkiai), kuri ugdo ir grūdina asmenybę – pasitikėjimą savimi, kritinį mąstymą, gebėjimą dirbti komandoje. Trečia – profesionalūs vadovai, kurie supranta vaiko poreikius ir polėkius, moka pamatyti neribotus talentus ir padėti atskleisti save.
 

Keletas idėjų, ką galima veikti vaikui vasarą


· Nupirkite vaikui abonementą į žirgyną, baseiną arba vaikų sporto klubą, kad ir vienam vasaros mėnesiui. Vaikas žinos, kad kiekvieną dieną jo laukia veikla.
· Skatinkite vaiką rašyti atostogų dienoraštį. Aprašytos mintys ir įspūdžiai įkvėps naujoms idėjoms ir drąsiems darbams.
· Galite sukurti namų žurnalą, kuriame kiekvienas šeimos narys galėtų parašyti savo patyrimus, mintis ir jausmus. Vasaros pabaigoje išrinkite šeimos narį, kuris turiningiausiai praleido vasaros atostogas.
· Duokite vaikams užduočių! Pavyzdžiui, užrašyti ir suklasifikuoti informaciją: kokius paukščius pamatė, kokias gėles, kokius gyvūnus. Tegu vaikas stebi ir pažymi orų permainas.
· Pradėkite ką nors kartu su vaiku kolekcionuoti: vabzdžius, įvairių spalvų ir formų akmenukus, monetas ar bet ką, kas domina jūsų vaikus.
· Užsibrėžkite tikslą per vasarą aplankyti zoologijos sodą, muziejus, parkus, kur vaikui galėtų būti įdomu. Pasidomėkite, kada ir kur vaikams vyksta renginiai.
· Kartu su vaiku renkite iškylas į gamtą – pasiimkite priešpiečius, pasikvieskite draugų ir smagiai praleiskite laiką. Prisigalvokite žaidimų, varžybų.
· Renkite turistinius žygius dviračiais, valtimis, baidarėmis. Planuokite, nepamiršdami atsargumo priemonių, mokykite vaiką būti atsakingu, savarankišku ir atsargiu. Eikite kartu su vaikais žuvauti. Aiškinkite vaikams, kokias rūšis žuvų galite pagauti, kokį masalą naudoti. Uogaukite kartu su vaikais.
· Pamokykite savo vaikus kepti ir virti. Labai įdomus patyrimas yra matuoti reikalingus produktų kiekius ir vykdyti recepto nurodymus. Nuostabiausias atlygis yra valgyti tai, ką pats pasidarei.
· Surašykite sąrašą darbų, kuriuos reikia nuveikti, ir leiskite vaikams pasirinkti, ką jie padarys. Sąrašas pakelia motyvaciją ir tėvai neturi nurodinėti, ką reikia padaryti. Nudirbę rimtus ir sunkius darbus, vaikai jaučia pasitenkinimą. Galite sugalvoti atlygį už padarytas darbus, taip padidinsite vaiko motyvaciją.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai