Kas padės įveikti egzaminų baimę?

Jums ar jūsų vaikams, anūkams, giminaičiams greitai teks laikyti egzaminą, o gal įskaitą? Pradedama bijoti, nerimauti? Kyla mintys, kad viskas bus blogai, nieko nepavyks prisiminti? Na, jeigu taip, tai reiškia - viskas gerai…
 


Ar tikrai nerimauti yra gerai?
Jaudinimasis prieš egzaminą yra įprastas reiškinys, nerimauja ir bijo dauguma studentų ar mokinių. Ir ne tik jie... Egzaminus tenka laikyti ir mokslų daktarams, jie dažnai bijo labiau nei studentai. Tik gal ne visi apie tai pasako. Jaudulys prieš egzaminą yra netgi naudingas, nes įtampa mobilizuoja visas žmogaus pajėgas, taip pat ir proto.
Tačiau kartais gali būti taip, kad nuo ypač stiprios baimės "išgaruoja" visos mintys, niekas "nelenda" į galvą. Žinoma, tokia baimė nepadeda, tačiau ją galima sumažinti.
Nerimas - tai nežinomybės baimė
Prieš egzaminus bijoma, nes nežinoma, kas bus ir kaip viskas klostysis. Tą nežinomybę galima labai paprastai sumažinti - juk nesunku sužinoti iš mokytojo ar dėstytojo egzamino vykimo tvarkos, vietos, kausimų pobūdžio ir pan. Apie egzaminą galima paklausinėti vyresnių draugų, kurie jį jau laikė. Yra ir kitų būdų informacijai gauti. Surinkite informaciją - nerimas sumažės.
Vienas patarimas tėvams
Kartais visą laiką mokiniui ar studentui "kalama", kaip svarbu gerai mokytis, gauti gerą pažymį (lyg jis pats to nežinotų?!), kaip tėvams bus džiugu, jeigu jų dukra ar sūnus gaus dešimtuką, išsakomi panašūs geranoriški linkėjimai. Taip sakydami tikime, kad padedame ir skatiname mokytis. Bet iš tiesų studentui ar mokiniui tokiu būdu užkrauname papildomą ir labai didelę atsakomybės naštą. O kuo didesnė atsakomybė, tuo didesnis nerimas. Taigi, tėveliai ir globėjai, prieš tai sakydami, pagalvokite...

Svarbu tinkamai pasiruošti
Jeigu jaučiate, kad jūsų žinios išsamios - baimė mažesnė. Jeigu nepakankamos - jokie būdai nepadės įveikti nerimo. Keletas labai paprastų patarimų, kaip geriau pasiruošti egzaminui ir taip sumažinti baimę:
o Susidarykite ruošimosi egzaminams planą, numatykite, kiek laiko ir kada kiekvienam dalykui galite skirti.
o Pasirengimo grafiką, atsižvelgdami į realią situaciją, koreguokite kiekvieną vakarą.
oNeverta visko atidėti paskutinei nakčiai.
Kaip elgtis egzamino dieną?
o Pasistenkite išeiti iš namų tokiu laiku, kad nereikėtų skubėti. Jeigu skubėsite, pradėsite jaudintis, daugiau nerimausite ir per egzaminą.
o Gavę užduotis, perskaitykite jas visas įdėmiai, jei kyla neaiškumų, klauskite mokytojo ar dėstytojo.
o Susiplanuokite pasiruošimo ar testo laiką, pasižiūrėkite, kiek laiko galite skirti kiekvienam klausimui, pasilikite laiko patikrinti.


o Pradėkite nuo klausimo, kurį žinote geriausiai. Nebijokite mažiau suprantamo ar žinomo klausimo praleisti, tik pasižymėkite jį, kad paskui visai nepamirštumėte.
o Po egzamino raštu su draugais užduočių geriau neaptarinėti. Po tokių aptarimų gali atrodyti, kad viskas parašyta negerai, o tai visai sugadins nuotaiką. Draugai irgi gali klysti...
Ir dar…
Besiruošiant egzaminams į galvą stengiamasi "sukišti" didelį kiekį informacijos. Tai labai didelis krūvis organizmui. Todėl reikia savo organizmui padėti:
o Esant įtemptam darbui, padidėja vitaminų poreikis. Prieš pradėdami mokytis galite išgerti stiklinę citrinų ar apelsinų sulčių. Jose daug vitamino C - jis ypač reikalingas, kai tenka įveikti stresines situacijas.
o Apskritai, kai didėja krūvis organizmui ar yra nepalankios, stresinės sąlygos, vitaminų poreikis padidėja. Vandenyje tirpūs B grupės vitaminai organizme nesikaupia, todėl jų reikia gauti kiekvieną dieną. Kai trūksta B grupės vitaminų, vargina silpnumas, greičiau pavargstama, sunkiau susikaupti, žmogus tampa nervingas, o prieš egzaminus tai visiškai nereikalinga, todėl pravartu B grupės vitaminų pavartoti papildomai.
o Pasimėgaukite bananu - jame nemažai stimuliuojančių darbingumą medžiagų.
o Darbingumą pagerina kava. Jos geriant reikia prisiminti ir tai, kad kava gali ne tik stimuliuoti darbingumą, bet ir didinti nerimą. Aišku 1-2 puodeliai kavos per dieną nerimo nesukels.
Geriausia - mokytis sistemingai ir ne vienerius metus, kad prieš egzaminus užtektų žinomą medžiagą tik pasikartoti. Jei taip nedarėte, o egzaminus vis tiek reikia išlaikyti ir kaip galima geriau, labai svarbu laikytis darbo ir poilsio režimo. Net jei atrodo, kad mažai laiko ir galite nespėti.
Jei jau ryte matote, kad keletą kartų skaitote tą patį sakinį ir vis tiek negalite įsiminti, jaučiatės pavargę ir suirzę, teks bent dieną paaukoti, net jei dėl to nukentės egzamino pažymys. Išgerkite raminamosios arbatos ir intensyviai pasportuokite arba padirbėkite gryname ore, pvz., kolektyviniame sode, kieme, jei gyvenate privačiame name, ar pan. Reikia, kad fiziškai gerai pavargtumėte ir "išgaruotų" mintys apie egzaminus. Naktį išsimiegoję, ryte vėl galėsite sėsti prie knygų. Jei tai nepadės, pailsėkite dar vieną dieną.
Pasibaigus egzaminams skirkite pakankamai laiko aktyviam poilsiui.
Sėkmės per egzaminus!
o Mokykitės gerai išvėdintame kambaryje.
o Kas 1,5 valandos darykite 15 min. pertrauką.
o Iš ryto susiplanuokite, kiek per dieną turite išmokti, ir pasistenkite to plano laikytis.
o Net jei esate "pelėda", geriau naktį ne mokytis, o miegoti.
o Žinoma, nepalikite sunkiausių klausimų paskutinėms dienoms.
o Svarbu gerai išsimiegoti. Labai padeda pasivaikščiojimas lauke prieš miegą, puodelis šiltos arbatos.
o Laiku pavalgykite ir nepadauginkite kavos ar stiprios arbatos.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

YdErKdsHKOUmgIEGeF
2012-06-17 02:56
If I read your question colerctry your asking if we as in someone like me, would like to spend $10 USD on your website that features an Article * :-/ The answer would be absolutely not. I hope that helps.
inesa
2010-06-03 20:04
man tai labai svarbu gerai issimiegoti ir pailseti, tada ir egzaminu nebijau. Pailsiu geriausiai tai miegodama ant tempur ciuzinio, tai ir egzaminu nebebijau:)

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai