Mokinių sveikatos tikrinimas

Sveikatos specialistai kviečia moksleivius per vasarą profilaktiškai pasitikrinti sveikatą, nes iki rugsėjo 15 dienos mokiniai mokykloms turės pristatyti pažymas apie savo sveikatos būklę.
 

2005 metų birželio 9 dieną Sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. V – 476 patvirtinta nauja Lietuvos higienos norma bendrojo lavinimo mokykloms. Mokiniai turi kasmet iki rugsėjo 15 dienos mokyklai pateikti informaciją apie profilaktinio sveikatos patikrinimo rezultatus.
Neturėdami informacijos apie vaiko sveikatą, mokytojai negali užtikrinti, kad ugdymo proceso metu nebus jai pakenkta. Rekomendacijose šeimos gydytojas nurodo, kokią fizinio lavinimo grupę vaikas galės lankyti: pagrindinę, parengiamąją ar specialiąją; ar vaikui ne per sunkus įprastas krūvis, ar jis per fizinio lavinimo pamokas gali daryti visus pratimus, pažymi, koks jo regėjimas, laikysena, polinkis alergijai ir kt.
Anksčiau moksleiviai buvo skirstomi į tris sveikatos grupes – visai sveiki, silpnesnės funkcinės būklės ir turintys tam tikrų sveikatos sutrikimų. 2005 metais šių grupių buvo atsisakyta. Dabartinėje moksleivio sveikatos pažymos formoje minimi tik tam tikri kraujotakos, nervų, kvėpavimo, kitų organizmo sistemų sutrikimai.
Dėl moksleivio sveikatos pažymos reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją įprasta tvarka: iš anksto užsiregistruoti bei atvykti nurodytu laiku. Tai, kad pažymą reikia pristatyti iki rugsėjo 15 dienos, nesuteikia galimybės patekti pas gydytoją be eilės. Reikia žinoti, kad dantų būklę turi įvertinti gydytojas odontologas (dantų gydytojas). Rekomenduotina atvykti pas savo šeimos gydytoją jau pasitikrinus dantų būklę. Svarbu atminti, kad vaikas turi būti lydimas vieno iš tėvų. Be tėvų sutikimo vaiko sveikatos tikrinti negalima.
Šeimos gydytojo kabinete bus įvertinti: ūgis, svoris, kraujo spaudimas, rega, klausa, kraujotakos, kvėpavimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų funkcinė būklė. Radus pakitimus, moksleivis bus nukreiptas atitinkamos srities specialisto konsultacijai arba tyrimams. Galutinę išvadą apie sveikatos būklę šeimos gydytojas pateiks tik po specialistų konsultacijos.


Pažyma apie moksleivio sveikatos būklę turi būti pristatyta visuomenės sveikatos specialistui mokykloje. Taip šiuo metu vadinamos buvusios bendruomenės slaugytojos, po papildomų per 40 valandų trukmės visuomenės sveikatos studijų įgiję visuomenės sveikatos specialistams darbui ligų ir traumų profilaktikos srityje reikalingų žinių. Šiuo metu sudarytos sąlygos šias žinias pagilinti. Nuo šių metų rugsėjo 1-osios daugiau nei 550 visuomenės sveikatos priežiūros specialistų, tarp jų ir dirbantys mokyklose, turės galimybę tobulinti savo kvalifikaciją specialiuose mokymuose. Įgyvendinant Europos socialinio fondo finansuojamą projektą apskričių visuomenės sveikatos centruose mokymai bus organizuojami iki 2007 m. pabaigos.
Mokyklose dirbantys specialistai turės galimybę tobulinti sveikatos priežiūros organizavimo įgūdžius, pasisemti žinių apie vaikų, paauglių ir jaunimo sveikatą, ligų prevenciją, gyvenimo įgūdžių ugdymą bei darbą su bendruomene. Taip pat jiems bus rengiami pirmosios pagalbos teikimo įgūdžių tobulinimo kursai.
Mokyklos visuomenės sveikatos specialistas rūpinsis mokinių sveikatą saugojančių ir stiprinančių priemonių įgyvendinimu, turės numatyti ir padėti mokyklos administracijai šalinti veiksnius, galinčius mokiniams sukelti ligas. Pavyzdžiui, jis prižiūrės, kaip organizuojamas moksleivių maitinimas, skatins juos maitintis sveikai, ugdys sveikos mitybos įgūdžius. Taip pat šis specialistas organizuos traumų ir nelaimingų atsitikimų, fizinio, psichologinio, seksualinio smurto prevenciją mokykloje.
Labai svarbu, kad mokyklos sveikatos kabinete dirbantis visuomenės sveikatos specialistas turi organizuoti pirminę lėtinių neinfekcinių ligų, sukeliamų nutukimo, rūkymo, alkoholio ir narkotikų, fizinio nejudrumo, profilaktiką. Mokytojams, mokiniams ir jų tėvams turi būti teikiamos metodinės konsultacijos sveikatingumo klausimais. Be to, bus įgyvendinamos užkrečiamųjų ligų profilaktikos bei priešepideminės priemonės, organizuojama moksleivių pervargimo profilaktika. Visuomenės sveikatos specialistas sveikatos požiūriu turi stebėti mokymosi proceso organizavimą, vertinti moksleivių ugdymo krūvį, dalyvauti, rengiant sveikatingumo programas, analizuoti kasmetinio moksleivių sveikatos tikrinimo rezultatus.
Mokykloje dirbantis visuomenės sveikatos specialistas teiks konsultacinę pagalbą, komplektuojant pagrindines, parengiamąsias, specialiąsias kūno kultūros užsiėmimų moksleivių grupes, prižiūrės moksleivių fizinį auklėjimą, mokyklos sporto varžybas, nuolat bendradarbiaus su asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros, psichologinės bei socialinės pagalbos įstaigomis.
Taip pat jis teiks pirmąją pagalbą pavojingų būklių, traumų, nelaimingų atsitikimų ar apsinuodijimų atvejais. Būtina prisiminti, kad pirmąją pagalbą privalo mokėti teikti visi mokykloje dirbantys asmenys, tame tarpe ir mokytojai.
Labai svarbu suprasti, kad moksleivio sveikata bus patikrinta kokybiškai tik tuo atveju, jei ir pacientai, ir medicinos darbuotojai laikysis pirminės sveikatos priežiūros įstaigos vidaus darbo taisyklių. Didelis pacientų srautas tikėtinas rugpjūčio mėnesio pabaigoje, kai dalis medikų dar atostogauja.
Visuomenės sveikatos centrų darbuotojams reikia per masines regionų informavimo priemones nuraminti tėvus ir moksleivius: nereikia bijoti, kad sveikatos pažyma nebus sutvarkyta iki rugsėjo 15 dienos – daug svarbiau, kad tai būtų atlikta gerai.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

DRAKONE
2006-10-15 18:27
IR KAIP MIELIEJI VISKA SUSPETI VALANDOS TAM NESKIRTOS O REIKALAVIMAI O ATLYGINIMAS I MOKYKLAS NIEKAS NENORI JUK TIEK JAU BAIGUSIU AUKSTUOSIUS MOKSLUS O KUR JIE AR JOS
vėjas
2006-10-04 23:53
randu tą patį visuomenės specialisto kompetencijos nurašyma.kaip konkreciai rupintis mokinio sveikata,ugdyti sveikos gyvensenos įgudžius,kai nėra tam skirtų valandų ir viskas remiasi tik akcijomis ir stendais,kurių net efektivumo vertinimas numatytas tik kieno pinigais nepasakyta.šiuo metu tai darbas tik iš entuziazmo už taip vadinamą atlyginimą.ar tam reikalingas universitetinis išsilavinimaS

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai