Medicininės atliekos. Kur jas dėti?

Kiekvienas esame sukę galvą dėl to, kur dėti sudužusį termometrą ar pasenusius vaistus. Vieni išsiliejusį gyvsidabrį išmeta į šiukšlių dėžę, kiti išpila į kanalizaciją ar paprasčiausiai susiurbia dulkių siurbliu. Panašus likimas ištinka ir niekam nebereikalingus pasenusius vaistus. Neretai jie atsiduria patvorėse ar užmiesčio miškuose. Ir daugelis nesusimąsto, kad su jais gali žaisti vaikai, kad tie patys ištirpę vaistai nukeliauja į geriamojo vandens telkinius ir juos užteršia.
 

Pavojingas ne pats gyvsidabris, bet jo garai


Gyvsidabris yra vienas pavojingiausių metalų. Dar ne taip seniai dėl savo ypatingų savybių gyvsidabris plačiai buvo naudojamas termometruose ir kituose matavimo prietaisuose, plomboms gaminti, kalnakasyboje ar net laikraščiams spausdinti naudojamų dažų gamybai. Gyvsidabris yra vienintelis metalas, kuriuo galima apsinuodyti įprastinėmis sąlygomis. Tai reiškia, kad jis pavojingas net kambario temperatūroje. Sudužus rezervuarui, gyvsidabris garuoja, todėl kasdien žaloja sveikatą. Pats gyvsidabris nėra labai pavojingas. Atsitiktinai prarijus gyvsidabrio lašelį, jis praslinks virškinamuoju traktu ir be didesnės žalos pasišalins su išmatomis. Prarytu gyvsidabriu galima apsinuodyti tik tada, jeigu yra sutrikęs žarnyno turinio slinkimas (dėl vidurių užkietėjimo, žarnų nepraeinamumo). Tačiau, jei tas pats gyvsidabrio lašelis gulės nukritęs po jūsų miegamojo lova, tai ilgainiui gali pridaryti daug nemalonumų. Gyvsidabrio junginiai kaupiasi kepenyse, inkstuose bei kituose organuose. Net 1 mg/ m3 gyvsidabrio koncentracija ore gali pažeisti plaučius, o didesnė – baigtis mirtimi. Sudužus termometrui, daugelis žmonių atsiduria keblioje situacijoje, nes nežino, ką daryti su ištekėjusiu gyvsidabriu. Vieni jį surenka rankomis, kiti susiurbia siurbliu.
 

Kas atsitinka apsinuodijus?


Gyvsidabris sukelia ūminį ir lėtinį apsinuodijimą. Nors termometre gyvsidabrio nėra daug, tačiau ir toks kiekis, esant aukštesnei temperatūrai, gali sukelti rimtų padarinių sveikatai. Esant 30–40 laipsnių, gyvsidabris pradeda smarkiai garuoti. Apsinuodijus organiniais gyvsidabrio junginiais, dažniausiai pažeidžiama nervų sistema, atsiranda regos, klausos, psichikos sutrikimų, išsivysto paralyžius. Apsinuodijus neorganiniais gyvsidabrio junginiais, atsiranda vėmimas, viduriavimas, stiprūs pilvo skausmai, sutrinka inkstų veikla. Išgėrus didesnį kiekį metalinio gyvsidabrio, skiriama vidurius laisvinamųjų vaistų arba atliekamas viso žarnyno plovimas.


 

Elkitės atsakingai


Pasak LR Vidaus reikalų ministerijos atstovo Šarūno SKAPCEVIČIAUS, sudužus termometrui ir išsiliejus gyvsidabriui, jo surinkimo darbus patikėkite ugniagesiams. Jokiu būdu neišmeskite gyvsidabrio į šiukšlių dėžę ar unitazą. Nevalykite gyvsidabrio šluoste. Taip tik dar plačiau jį paskleisite ir padidinsite garavimo paviršių. Paskambinkite telefonu 112 arba 01, ir atvažiavę ugniagesiai specialiomis priemonėmis surinks išsiliejusį metalą.
Jei esate kuklūs ir nenorite trukdyti gyvybių gelbėjimu užsiėmusių gaisrininkų ar gyvenate nuošaliai, gyvsidabrį surinkti galite patys. Gyvsidabrio surinkimo darbams jums prireiks:
● popieriaus lapo,
● butelio vandens sandariu kamščiu,
● metalinės arba stiklinės lazdelės,
● lipnios juostos,
● 0,2 proc. kalio permanganato tirpalo (2 g kalio permanganato ištirpinto 1 l vandens),
● orą įsiurbiančios guminės kriaušės.
Didžiausius gyvsidabrio lašus metaline arba stikline lazdele sustumkite ant popieriaus lapo ir supilkite į butelį. Mažesnius lašus susiurbkite gumine kriauše ir išpūskite į butelį su vandeniu. Pačius mažiausius surinkite lipnia juosta ar klijais išteptu popieriaus lapu. Paviršių, ant kurio buvo išsiliejęs gyvsidabris, nuvalykite kalio permanganato tirpalu. Patalpas išplaukite ir gerai išvėdinkite. Į butelį surinktą gyvsidabrį sandariai uždarykite ir perduokite savivaldybės civilinės saugos skyriui.
 

Pasenę vaistai


Dar nuo sovietinių laikų išsaugojom keistą įprotį kaupti viską, ką tik įmanoma kaupti. Ne išimtis ir vaistai. Daugelio spintų lentynos „lūžta” nuo vaistų. Išeiname į darbą, o namie likę vaikai susigundo spalvotomis į saldainius panašiomis tabletėmis. Įvyksta baisiausia, kas tik galėtų nutikti namuose likusiems vaikams, – jie apsinuodija vaistais.
Ne mažesnė problema – pasenę ir niekam nebereikalingi vaistai. Blogiausia, kad dauguma jų išmetama į patvorius ar šiukšlių dėžes. Vaistus randa ir su jais žaidžia vaikai. Nieko, jeigu į patvorį numetamas vitaminas C, tačiau daug blogiau, kada ten atsiduria pavojingesni medikamentai. Lyjant vaistinės medžiagos įsigeria į gruntą ir patenka į geriamojo vandens telkinius.
Žmonėms trūksta informacijos, kur reikia dėti nebegaliojančius vaistus. Kaip įpareigoja teisės aktai, vaistinės surenka iš gyventojų narkotinius ir psichotropinius vaistus. Tačiau yra kita problema. Jie atnešami labai retai.
Pasirūpinkite ne tik savimi, bet ir savo gyvenamąja aplinka. Neišmeskite vaistų bet kur, atiduokite į vaistinę.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

kristina
2013-03-25 13:49
susprogdinau gyvsidabri i puodeli... ir isploviau as ta puodeli,paskui puodeli su termometru ismeciau... tikiuosi nieko neatsitiks jei gyvsidabri i kanalizacija nuleidau? prasau padekite!
Samanta
2013-03-12 12:05
sudauziau termometra, suslaviau maza sluotele, sudejau i maiseli ir ismeciau, po to pamaciau dar laseli dar issiurbiau visus kampus, laseli su popierium paimiau i tuoleta nuleidau, ar nieko neatsitiks? Prasau padekit, labai bijau...(weird)
evelyte
2009-11-26 19:47
kur galima atiduoti gyvsydabri surinkta?
Lina
2009-06-25 13:48
as kai buvau maza ne karta sudauziau termometra, o su tuo gyvsidabriu ilgai zaisdavau, o naktimis slepdavau po pagalve nuo mamos.Idomu, ar galejo gyvsidabris padaryti kokios zalos, kuri gali atsiliept ateityje
karolukas
2009-02-21 16:13
as sudauziau termometra vuslawiau i stiklai ir ismeciau nikeko blogo nebus?

DOMAS JUNELUXAS LT10
2008-04-10 15:17
KA REIKE DARYTI KAI ISSILIEJA GUFSIDABRIS
klausimas
2007-12-12 12:06
o gyfsidabris isgaruat wisikai gali pries pasiskaites si straipsni ismeciau gyfsidabri i kriaukle namuase buna mzdg +30 temepratura ar nieko neatsitiks
klausimas
2007-12-12 12:05
o gyfsidabris isgaruat wisikai gali pries pasiskaites si straipsni ismeciau gyfsidabri i kriaukle namuase buna mzdg +30 temepratura ar nieko neatsitiks
Monika
2007-07-02 01:34
Labai geras str.,kazkaip pagalvodavau pries metant vaistus kas su jais bus...,bet kad mano vaistai nuo galvos skausmo,zaluma ar koks tepalas,tai pagalvodavau gal benamiai paims...Bet suduzus termometrui...man patiko-tikrai naudinga zinoti...Aciu
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai