Pakeičiamoji hormonų terapija: kai pacientei pristinga atsakomybės

Pakeičiamoji hormonų terapija (PHT) leidžia moteriai palengvinti klimakso negalavimus ir suteikia galimybių brandaus amžiaus tarpsnį nugyventi be varginančių simptomų, komplikacijų ir ligų. Deja, ne visos pacientės yra pakankamai išsamiai susipažinusios su PHT. Jos nepagrįstai bijo šios terapijos (“Galiu susirgti krūties ar gimdos vėžiu”; “Nenoriu, kad padidėtų svoris, plaukuotumas”) ir todėl atsisako PHT preparatų. Dar kitos pacientės (taip pat dėl žinių stokos ir, ko gero, atsainaus požiūrio į menopauzę) neatsakingai savivaliauja vartodamos PHT preparatų, pamiršta reguliariai lankytis pas ginekologą ir pan. Apie tai, kokių klaidų reikėtų vengti vartojant PHT preparatų ir kaip gauti maksimalią PHT naudą, kalbamės su Kauno Dainavos poliklinikos Moterų konsultacijos gydytoja ginekologe Birutė ČEPIENE.
 

Galimybė įsigyti PHT preparatų be recepto paskatina kai kurias pacientes savivaliauti
“Ir kontraceptikai, ir PHT preparatai vaistinėse turėtų būti parduodami tik su receptais. Deja, šiandien pacientės vaistinėse jų gali gauti ir be gydytojo recepto”, apgailestauja ginekologė B.Čepienė ir kaip pavyzdį nurodo kai kurių šalių praktiką. Pvz., Kanadoje ginekologas išrašo receptą PHT preparatams įsigyti tik 6 mėnesių laikotarpiui. Todėl moteris yra priversta reguliariai lankytis moterų konsultacijoje ir neturi jokių galimybių gydytis savo nuožiūra ar vadovaudamasi kaimynės patarimais.
Gydytoja B.Čepienė šias savo mintis iliustruoja neatsakingu vienos pacientės poelgiu. Varginančių klimakso simptomų kamuojamai moteriai buvo paskirta geriamųjų PHT preparatų. Po kurio laiko paaiškėjo, kad jų neužtenka. Terapija tikslingai buvo papildyta odos hormoniniais pleistrais.
Pacientė apsidžiaugė, kad pleistrai efektyviai padėjo, ir, nepasitarusi su gydytoja, nustojo vartoti geriamųjų PHT preparatų. Ji pasirinko pleistrus (esą taip paprasčiau). Jais gydydamasi neišvengė perdozavimo. Dėl tokio neatsakingo elgesio moterį ištiko smarkus kraujavimas, nes smarkiai išbujojo gimdos gleivinė. Pacientę teko operuoti - jai buvo atlikta gimdos abrazija.
Moterys, nepageidaujančios ar netoleruojančios PHT, taip pat turi ką pasirinkti - tai augalinės kilmės preparatai. Vienas tokių - “Cefakliman mono”, kurio veiklioji medžiaga (kekinė blakėžudė) jungiasi prie tų pačių receptorių, kaip ir estrogenai.
Prieš numatomą PHT pacientė turėtų suvokti, kad labai svarbu:
• Su gydytoju aptarti savo gyvenimo kokybę ir varginančius klimakso simptomus. Patartina įsigilinti į šeimos istoriją, ar nesirgo krūtų vėžiu artimos giminaitės (mama, močiutė, seserys). Ar pacientės nekamuoja tromboflebitai, sunkios kepenų ligos ir t.t. Šiais atvejais PHT reikėtų atsisakyti, nes, nepaisant gyvenimo kokybės pagerėjimo, gali paūmėti buvusios ligos. Jei PHT kontraindikuotina, gali padėti homeopatija, fitoterapija (pvz., vaistažolių preparatas Cefakliman) ir kiti netradicinės medicinos metodai. Tačiau nepasitarus su gydytoju net ir šių gydymo metodų taikyti nereikėtų.
• Atlikti ginekologinį tyrimą, onkocitologinį gimdos kaklelio tepinėlį, abiejų krūtų mamografinį tyrimą, ultragarsu išsitirti dubens organus.


• Suvokti esminį PHT preparatų vartojimo principą: jeigu gimda nepašalinta, moteriai skiriama preparatų, kurių sudėtyje yra estrogenų kartu su progestinais. Jų dėka gimdos gleivinė apsaugoma nuo hiperplazijos ir vėžio rizikos. Jeigu gimda ir kiaušidės pašalintos, gydoma estrogenais, nes nebereikia saugoti gimdos gleivinės.
• Paisyti ginekologų rekomendacijų moterims, vartojančioms PHT, ir kartą per metus būtinai apsilankyti moterų konsultacijoje.
Ką reikia išmanyti pacientei, kuriai jau skirta PHT
1. PHT ypač rekomenduojama intensyviems vazomotoriniams ir urogenitaliniams menopauzės simptomams gydyti. Dažniausia klaida - pacientės pradeda vartoti PHT, tačiau geriau pasijutusios atsisako vizitų pas ginekologą ir ima savivaliauti vartodamos preparatų. Yra moterų, labai atsakingai žiūrinčių į PHT, tačiau yra ir tokių, kurios itin lengvabūdiškai elgiasi: neįvertina ginekologinės būklės ir pasirenka preparatus pačios, pagerėjus savijautai jų nebegeria, o pablogėjus jau kreipiasi į gydytoją.
2. Mažesnių dozių preparatai geriau toleruojami, jų nepageidaujamas poveikis - silpnesnis. Dėl mažesnės galimo nepageidaujamo poveikio tikimybės dabar laikomasi principo - PHT pradėti nuo mažesnių dozių. Dažnai to pakanka, kad menopauzės simptomai palengvėtų. Trūkstant efektyvumo, skiriamos standartinės lytinių hormonų dozės. Jeigu moteris geriau jaučiasi ir vėliau pageidauja dozę sumažinti, tereikia ateiti pas gydytoją ir pasitarti.
3. Pradėti skirti PHT vyresnėms nei 60 metų ir tęsti vyresnėms nei 70 metų moterims nerekomenduojama. Tikslingiausia PHT preparatų pradėti vartoti perimenopauzės laikotarpiu, kai ima reikštis intensyvūs ankstyvieji klimakso simptomai (prakaitavimas, karščio pylimas, susilpnėja koncentracija, sutrinka atmintis, lytinis potraukis ir t.t.).
4. Moterims, kurioms yra širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų, PHT, kaip pagrindinė gydymo priemonė, neturėtų būti skiriama.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai