Gydomosios vonios – ir kūnui, ir sielai

Žmogui gimstant, vanduo sudaro 90 proc. jo kūno masės. Organizmui senstant mažėja ir vandens kiekis – suaugusiojo žmogaus kūne iki 70 proc. Kai vandens sumažėja iki 60 proc., organizmas žūva. „Per maža pasakyti, kad tu reikalingas gyvybei – tu pats esi gyvybė“, – taip apie vandenį rašė Antuanas de Sent Egziuperi. Ką gali gydomosios vonios? Jų įvairovę, poveikį, panaudojimo galimybes komentuoja „Eglės“ sanatorijos medicinos direktorius Arvydas Balčius.
 

Vonios – ne tik puiki įvairių ligų prevencijos priemonė, geros nuotaikos ir savijautos šaltinis, bet ir veiksminga pagalbinė gydomoji priemonė. Vonios skirstomos į gėlo vandens (hidroterapija), jūros vandens (talasoterapija) ir mineralinio vandens (balneoterapija). Mineralinės vonios gali būti mažos (~10g/l ištirpusių druskų), vidutinės (~20 g/l ištirpusių druskų) ir didelės (daugiau kaip 40 g/l ištirpusių druskų) mineralizacijos.
Pagal temperatūrą vonios skirstomos į šaltas – mažiau kaip 20 ºC, vėsias – 20–34 ºC, indiferentines –35–37ºC, šiltas – 38–39ºC ir karštas – 40ºC ir daugiau. Karštos vonios rekomenduojamos tik visiškai sveikiems žmonėms.

 

Gerina kraujotaką


Gydomųjų vonių poveikį galima suskirstyti į šiluminį, mechaninį ir cheminį. Pagrindinis šiluminis gydomųjų vonių poveikis organizmui – kraujotakos gerinimas. Gerėjant kraujotakai, geriau deguonimi aprūpinami tiek sveiki, tiek pažeisti audiniai, dėl to greičiau vyksta medžiagų apykaita ir metabolizmo produktų pašalinimas iš organizmo. Be to, šilumos poveikis pasižymi raumenis atpalaiduojančiu, nuskausminamuoju poveikiu.
Normalioje aplinkoje (ne vandenyje) per vieną minutę per mūsų odą prateka 200–500 ml kraujo. Tuo tarpu šiltame vandenyje kraujotaka tampa smarkiai intensyvesnė, nes per vieną minutę prateka kone dešimt kartų daugiau – apie 4,8 l – kraujo.
Svarbiausias gėlo ir mineralinių procedūrų skirtumas – kad mineralinis vanduo 1,2 karto paspartina kraujotaką, pusantro karto padidina šilumos patekimą į mūsų organizmą, palyginti su gėlo vandens procedūromis. O juk šiluma skatina „geros nuotaikos“ hormonų ir veikliųjų medžiagų išsiskyrimą smegenyse.
 

Angliarūgštės vonių privalumai


Specifinis gydomasis angliarūgštės (CO2) vonių poveikis priklauso nuo mineraliniame vandenyje ištirpusių angliarūgštės dujų – galingo biologinio dirgiklio. Gulint tokioje vonioje visą žmogaus kūną padengia CO2 burbuliukai, dėl ko tarp odos ir vandens susiformuoja tarpas. Paprastoje vonioje vanduo tiesiogiai liečia odą. Angliarūgštės vonios vandens temperatūra dažniausiai yra 35–37 ºC, o anglies dioksido burbuliukų – 12–13ºC. Procedūros metu CO2 pūslytės lėtai įšildamos sukuria savotišką šiluminį apsauginį sluoksnį. Dėl to, būnant angliarūgštės vonioje, į organizmą patenka 1,5 karto daugiau šilumos. Be to, CO2 burbuliukai itin aktyviai veikia odos mechanoreceptorius. Taigi procedūros metu vyksta ir taktilinis masažas.
Dėl CO2 burbuliukų žmogui atrodo, kad angliarūgštės vonia yra kūno temperatūros, o iš tikro jos temperatūra būna 25–30 ºC. CO2 pūslytės sukelia odos kapiliarų išsiplėtimą, todėl pagreitėja kraujotaka kapiliaruose, ir oda parausta. Įsiskverbusi per odą ir įkvepiama CO2 dirgina kvėpavimo centrą, pagilina kvėpavimą ir sustiprina širdies susitraukimus. Dėl to sulėtėja kvėpavimas, pagerėja kraujotaka, sumažėja arterinis ir veninis kraujospūdis.
Perlinių vonių esmė panaši į angliarūgštės: dėl vandens ir oro burbuliukų temperatūrų skirtumo per odą treniruojamas visas organizmas. Tiesa, oro burbuliukai, skirtingai negu CO2, neprikimba prie odos. Tačiau kildami jie irgi masažuoja žmogaus kūną, suteikia šilumos poveikį.
Sūkurinių vonių metu specialūs purkštukai reguliuoja oro ir vandens tiekimą. Sūkurinės vonios intensyvesnės už perlines.


 

Jodo ir bromo vonios


Jodas ir bromas – labai svarbūs žmogaus organizmui. Šių mikroelementų stoka gali privesti prie rimtų lėtinių ligų. Jodo ir bromo vonia – tai vonia, kai į mineralinį vandenį pridedama jodo ir bromo, taip stiprinant mineralinio vandens terapinį poveikį. Be to, procedūros metu jodo ir bromo į žmogaus organizmą patenka ne tik per odą, bet ir per kvėpavimo takus. Šios vonios ramina, malšina skausmą, slopina uždegimą, mažina kraujo krešumą, normalizuoja kraujospūdį, mažina širdies susitraukimų dažnį, gerina kraujotaką, skydliaukės veiklą. Be to, gerėja organų sekrecija.
Jodo–bromo vonios tinka sergant širdies ir kraujagyslių, nervų sistemos, odos, ginekologinėmis ligomis, judamojo–atramos aparato uždegimais.
 

Terpentino vonios


Terpentino vonios būna dviejų rūšių – baltojo ir geltonojo. Gulint vonioje, terpentino mišinių sudedamosios dalys veikia viso organizmo uždarus kapiliarus ir priverčia juos atsiverti. Taip smarkiai pagerinama visų organų ir audinių kraujo mikrocirkuliacija.
Terpentino vonios priskiriamos prie intensyvių vonių, kurios ypač tinka atramos–judamojo aparato ligoms gydyti. Jodo ir bromo vonios dažniausiai rekomenduojamos moterims, terpentino – vyrams.
„Neretai žmonės patys turguje nusiperka baltojo terpentino ir bando namų sąlygomis pasimėgauti gydomąja vonia. Noriu pabrėžti, kad terpentiną reikia labai atsargiai išmaišyti, antraip galima nudegti. Į vonią jo pilti reikia prieš prileidžiant vandens“, – aiškina A.Balčius.
 

Ilgai mirkti nesveika


Mokslo įrodyta, kad kraujotaka gerėja, kai vonia trunka ne ilgiau nei 20 min. „Būdami vonioje ilgiau, užuot pagerinę sveikatą, ją tik pabloginsime, – perspėja A.Balčius. – Po procedūrų žmogus neturi išeiti smarkiai įraudęs ir apsipylęs prakaitu. Jaunam dėl to galbūt nieko blogo ir nenutiks, bet vyresniam žmogui gali paūmėti lėtinės ligos. Vonia turi teikti malonumą, tik tada ji bus veiksminga“. Gydomųjų vonių kursas – 8–12 procedūrų.
 

Poveikį stiprina priedai


Visų minėtų vonių poveikiui sustiprinti gali būti naudojami įvairūs priedai, pvz., vaistažolės. Juk jos tinka ne tik arbatoms ruošti ir patiekalams pagardinti. Profilaktinis ir gydomasis vaistažolių vonių poveikis seniai žinomas.
Sergant centrinės ir periferinės nervų, širdies kraujagyslių sistemų ligomis, varginant reumatiniams skausmams, bendram organizmo nuovargiui ar peršalimui, itin tiks pušų vonia, kuri ir tonizuoja, ir gydo. Kadagių vonia skiriama organizme susikaupusioms druskoms šalinti, celiulitui gydyti. Beržų pumpurų ir lapų vonia rekomenduojama pažeistos odos (spuogai, egzema) priežiūrai, taip pat smarkiai prakaituojantiems, sergantiesiems atramos–judamojo aparato ligomis.
Be vaistažolių, galimi įvairių eterinių aliejų priedai. „Svarbu žinoti, kad tiesiai į vonią aliejaus lašinti negalima. Patarčiau keletą eterinio aliejaus lašų įlašinti į šaukštelį medaus. Po to medus su eterinių aliejų mišiniu dedamas į servetėlę ir į vonią. Taip, tirpstant medui, eterinis aliejus į vonią patenka iš lėto“, – vonios paruošimo paslaptis atskleidžia pašnekovas.
Vandens procedūros gali būti gana sudėtingos, pvz., kai vienu metu atliekama natrio chlorido mineralinė, perlinė, aromaterapinė ir ozono vonia. Kiekviena šiuos procedūros sudedamoji dalis turi savo išskirtinį poveikį.
 

Patarimai, norint SPA perkelti į namus


• Vonia turi teikti malonumą, po procedūros žmogus neturėtų jaustis išsekęs, vos pastovintis ant kojų.
• Ryte tinka indiferentinė ar net keliais laipsniais šaltesnė vonia, kuri suteiks jėgų visai dienai.
• Vakare atpalaiduos, raminamai veiks šilta vonia.
• Vonios procedūros neturi per daug apsunkinti organizmo, todėl gulint gydomosiose voniose vanduo turi būti iki spenelių.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai