Levandos aromatas namuose, plaukuose ir virtuvėje

Kaitrios saulės spinduliai, blukinantys plaukus, jokios atgaivos nežadantis karštas vėjas ir dūzgiančios bitės, primenančios tikrąją medaus kainą. Taip galėčiau apibūdinti jausmą stovint violetiniame levandų lauke. Prisimenu visus kvepalus, šampūnus ir kitas gėrybes, svaiginusias šiuo kvapu, ir pagalvoju: „čia jų kelio pradžia“.
 
Skamba romantiškai, tačiau iš tiesų Viduržemio kraštų pasididžiavimą levandą paversti aromaterapiniu aliejumi – sunkus ir varginantis darbas. Skinti augalus didžiuliame karštyje galėtų retas miestietis. O priskinti jų reikia daug – vienam litrui eterinio aliejaus pagaminti reikia daugiau nei 30 kg žaliavos. Nustebote? Pažvelkime iš arčiau į levandą ir jos nuopelnus žmogaus sveikatai ir grožiui – atskleisime dar daugiau jos paslapčių.
 

Šiek tiek istorijos


Levandos gimtinė – Viduržemio jūros kraštai. Čia ji auga saulėtose kalvose, akmenuotose vietovėse, tačiau mūsų dienomis ją randame ir kituose šiltuose kraštuose, pavyzdžiui Australijoje ar JAV pietuose.
Levanda savo vardą gavo iš lotyniško žodžio lavare, reiškiančio „plauti, skalbti“, kadangi jos žiedai buvo naudojami vonioms, kūnui ir sielai valyti.
Apie augalo savybes gerai išmanė jau egiptiečiai – levandą jie naudojo mumifikacijos procese. Senovės graikai kvapnųjį augalą vadino nardus, kadangi tuo metu geriausia levanda buvo vežama iš Sirijos miesto Nardos. Jos žiedus jie importuodavo bei naudodavo kambariams kvėpinti bei medicinoje. Romėnai šią gėlę naudojo voniai, senovės libiečiai – kaip kvepalus.
Viduramžių bei Renesanso periode moterys džiovintą levandą naudojo naudodamos apsisaugoti nuo maro, o 16 a. herbologai pradėjo mokyti, kad levanda padeda nuo visko – pradedant pilvo skausmais ir baigiant psichologinėmis problemomis.
 

Kvapo galia


Eterinis levandos aliejus yra išgaunamas iš šviežių gėlių (ar žiedų?). Jis labiausiai vertinamas už aromatą, kurį daugelis pažįsta iš įvairių higienos priemonių, pradedant muilu bei šampūnu ir baigiant kambarių gaivikliais bei kvepalais.
Tačiau nesuklyskite – levanda tai daugiau nei tik svaigus kvapas. Mažuose violetiniuose žiedeliuose slypi didi jėga. Ir net jeigu nesate aromaterapijos ar fitoterapijos šalininkai, suteikite levandai galimybę ir galbūt nustebsite.
Štai, pabandykite sutrupinti levandą tarp pirštų ir ja patrinti smilkinius, – aromatas padės atsipalaiduoti, nuims įtampą, nerimą. Niekada nepagalvojote, jog iš žiedelių galite pasigaminti gardžios raminamosios arbatos? Nedidelę saujelę levandų užplikykite verdančiu vandeniu – ji tokia pat veiksminga, kaip ir ramunėlių, todėl puikiai tiks prieš miegą. Kad geriau miegotumėte, šalia arba į pagalvę įdėkite nedidelį levandos maišelį, o jeigu jaučiate itin didelę įtampą, prisileiskite karštą vonią ir ją pakvėpinkite aromatingaisiais žiedais. Vonioje naudojama levanda padeda pagerinti nuotaiką, mažina pyktį, susierzinimą.
Turite pleiskanų? Skalaukite plaukus levandų nuoviru. Skundžiatės suerzinta, sausa oda? Sumaišykite keletą lašų eterinio aliejaus su odos drėkikliu ar vandeniu – puiki raminamoji priemonė.
 

Terapija namuose


Be jau išvardytų levandos „nuopelnų“, pažersime dar keletą. Štai jeigu slenka plaukai, levandos eterinį aliejų sumaišykite su čiobrelio, rozmarino bei kedro aliejais ir įmasažuokite į skalpą. Levanda, naudojama akupresūros metu, gali sumažinti nugaros skausmą. Ją išbandykite ir skaudamai galvai ar dantims, kankinant rėmeniui.
Manoma, kad levanda padeda ir temperatūros, mažo kraujo spaudimo, smulkių nudegimų, nemigos atvejais. Levandos aliejus nuramins odą nuo vabzdžių įkandimo, pagerins imuninę sistemą. Kalbama, kad ji – ir veiksmingas afrodiziakas.
Kai kuriais tyrimais įrodyta, jog levanda padeda ir darbe – per pertraukėles ji puikiai nuramina darbuotojus ir pagerina jų darbą. Galbūt aromaterapinę lempą verta turėti ir miegamajame, ir biure?
 

Jei susigundėte ir nusprendėte levandos poveikį patikrinti patys, siūlome porą terapijos receptų.


Galvos skausmui malšinti
4 lašus gryno levandų eterinio aliejaus ir 2 lašus pipirmėtės eterinio aliejaus sumaišykite su vaikišku alyvuogių ar migdolų aliejumi ir, masažuodami kaklą, kilkite aukštyn prie plaukų linijos tol, kol pasieksite pakaušį. Nusiraminsite, o ir plaukai kvepės.
Mėnesinių skausmams mažinti
6 lašus gryno levandų eterinio aliejaus, 9 lašus pipirmėtės eterinio aliejaus ir 4 lašus snapučio eterinio aliejaus sumaišykite su vaikišku, alyvuogių ar migdolų aliejumi ir masažuokite pilvą, klubus bei apatinę nugaros dalį.
 

Tinka virtuvėje


Gal skamba ir neįprastai, tačiau levandos puikiai tinka gaminant patiekalus ir yra vertingas prieskonių šeimos narys. Mėgstantieji eksperimentuoti virtuvėje turėtų būtinai ją išbandyti ir patiekalais pavaišinti artimuosius. Beje, levanda skatina apetitą – ar ne sutapimas?
Vištiena su provanso žolelėmis
4 vištienos krūtinėlės su odele
Tyro alyvuogių aliejaus
1 šaukštas citrinų sulčių
1 šaukštas Provanso žolelių: bazilikas, pankolio sėklos, levanda, rozmarinas, šalavijas, čiobrelis, mairūnas, dašis
Krūtinėles sudėkite į skardą ir vis pavartydami apie dvidešimt minučių marinuokite aliejaus, citrinos sulčių bei žolelių mišinyje.
Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių ir neuždengtą mėsą kepkite apie pusvalandį, Iškart patiekite.
Levandų sausainėliai
1 puodelis minkšto sviesto
1 puodelis cukraus
1 lengvai išplaktas kiaušinis
1 ½ puodelio savaime iškylančių miltų mišinio
1 šaukštas džiovintų levandų žiedų
250 g šokolado gabalėlių
Išplakite sviestą ir cukrų, įmuškite kiaušinį, sudėkite miltus, įmaišykite levandą. Ant kepimo popieriumi ištiestos skardos šaukštu formuokite sausainius ir 180 laipsnių orkaitėje kepkite apie 15–18 min. Sausainius ataušinkite.
Keptuvėje išlydykite šokoladą ir juo apliekite sausainius. Prieš patiekiant palaukite, kol šokoladas sustings.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai