Metalo stichija

Kinų filosofijoje metalas yra viena iš stichijų – karalysčių, labai svarbi tuo požiūriu, kad metalo energija valdo vieną iš svarbiausių žmogaus gyvybinių funkcijų – kvėpavimą. Kvėpavimo metu dirba visas žmogaus kūnas, visos 5 stichijos, visi pagrindiniai organai. Deguonis ir energija pasiekia kiekvieną kūno ląstelę. Įkvėpimo metu į šį subtilų energijos mainų procesą įtraukiami inkstai ir kepenys (tiksliau, jų energiniai kanalai), o iškvėpimo metu – širdis ir plaučiai, pauzės metu – kasa ir blužnis. Jei žmogus dūsta, serga bronchitu ar bronchine astma, svarbu išsiaiškinti, ar sunku įkvėpti, ar iškvėpti. Tada, be plaučių energinio kanalo taškų, dar veikiami inkstų arba širdies kanalo taškai.
 

Kvėpuodami dalijamės mintimis


Kinų filosofija teigia, kad žmogus įkvėpdamas gauna energiją ir joje įrašytą informaciją (vadinamąją či arba Ajurvedoje – prana), iškvėpti žmogus taip pat turi savąją energiją bei informaciją ir ja dalytis su kitais. Mūsų iškvėptą orą įkvėps kiti, galbūt net kitoje planetos dalyje. Taip mes dalinamės subtiliąja informacija ir net mintimis. Deguonis ir energija praeina pro visas ląsteles ir iškvėpdamas žmogus išleidžia į visatą visų savo ląstelių ir organų jausmus. Todėl tik atvykę į svetimą miestą ir įkvėpę jo oro galime pasakyti: „čia jaučiasi smurtas“ arba „kokia tvyro ramybė“. Meditacijos ar maldos metu žmogus kvėpuodamas iškvepia pačius geriausius jausmus. Jis gali turėti intenciją, kad tuos jausmus įkvėptų tie, kam to labiausiai reikia. Darant energinį rytietišką masažą visi judesiai daromi su konkrečia intencija (pašaliname skausmą, reguliuojame....) iškvepiant.
Kinų išmintis teigia: žmogų įkvepia dangus. Jei žmogų aplankė įkvėpimas, jį atsiuntė dangus. Dangus atsiunčia žmogui mintis. Metalo karalystės jausmas – prisiminimas. Metalo stichijoje sukaupiama visa informacija, visa atmintis apie žmogų.
Dauguma žmonių kvėpuoja krūtine. Tai neteisingai. Kinų medikai teigia, kad oras turi būti įkvepiamas lėtai pro nosį, nukreipiamas žemiau bambos į apatinę pilvo dalį, po to trumpa pauzė ir iškvepiama pro burną. Reikia kvėpuoti teisingai bent 5 minutes per dieną, pageidautina ryte, tada visą dieną mintys bus ramios ir koncentruotos.
 

Mes kvėpuojame ir oda


Oda priskiriama metalui, bet odoje atsispindi, veika visų penkių stichijų-elementų energija. Metalo funkcija odoje – kvėpavimas, vandens – prakaitavimas, ugnies – termoreguliacija, žemės – sugerti į save įvairias medžiagas (kompresus, tepalus), medžio – sukaupti odoje didesnį kraujo kiekį. Stebėdami odos būklę galėsime nustatyti, kokia stichija sutrikusi, ką turime pareguliuoti. Pvz., atsiradusios (ne įgimtos) rudos dėmės ant rankų, veido, ypač vėlyvajame amžiuje, rodo šlakais užterštas kepenis, nenormalią jų veiklą. Gausus prakaitavimas – nusilpusi inkstų funkcija.

 

Visos metalo stichijos fiziopatologija


• Kai metalas nesveikas, pažeidžiamas vanduo, nes metalas generuoja vandens stichiją (žr. schemą). Tada sutrinka inkstų veikla, šlapimas tampa koncentruotas, atsiranda edemų, gali būti naktinis šlapinimasis, sutrinka limfos cirkuliacija.
• Metalas kontroliuoja medį, silpnas metalas nesukontroliuos ir medis pernelyg įsivyraus. Žmogus bus piktas, agresyvus, jam bus sunku apsispręsti. Atsiras kepenų, tulžies pūslės sutrikimų.
• Ugnis kontroliuoja metalą. Jei tarp jų nebus harmonijos, atsiras širdies ritmo sutrikimų, hipertenzija.
• Žemės stichija „gimdo“ metalą. Ji turi būti sveika ir stipri, todėl yra labai stiprus ryšys tarp kasos-blužnies ir plaučių. Organizme yra plaučių-blužnies kanalas, apimantis dangišką maistą, gaunamą kvėpavimo metu, ir žemišką.

 

Plaučių funkcijos ir fiziopatologija


Plaučiai yra energijos maestro. Plaučiai kontroliuoja visą organizmo či. Jei sutrikęs kvėpavimas, bus bloga kraujo ir energijos apytaka. Tada žmogus jaučia silpnumą, padidėja prakaitavimas, kvėpavimas tampa dažnas. Prakaituojant poros neužsiveria, žmogų gali pažeisti šaltis ir vėjas. Kinai sako, kad plaučiai yra skraistė, kuri apgaubia ir globoja širdį. Jei bloga plaučių veikla, sutrinka ir širdis. Plaučių kanale yra išgyvenimo instinktas. Kai žmogaus psichika sutrinka, sustiprėja išgyvenimo instinktas, o kadangi plaučių projekcija yra oda – ją niežti, oda tampa jautri.
 

Storojo žarnyno funkcijos ir fiziopatologija


Storojo žarnyno funkcija yra sukaupti tai, kas organizmui nereikalinga, t. y. pašalinti ekskrementus ir kartu pasisavinti paskutinius vandens lašus, dar reikalingus organizmui. Kinų medicina storąjį žarnyną vadina didžiuoju darbininku, valančiu visą imperiją. Labai svarbu, kad žarnynas funkcionuotų normaliai, neužkietėtų viduriai. Užkietėjus viduriams ar viduriuojant, gali sutikti ir plaučių veikla, nes tarp šių organų yra glaudus ryšys.
 

Plaučius ir storąjį žarnyną tonizuoja aštrus skonis


Aštraus skonio ypač reikia aukštai kalnuose, nes jis tada geriau veikia plaučius. Vakarietiškai kultūrai nebūdingas aštrus skonis. Mes valgome saldų, sūrų ir rūgštų maistą. Kinų filosofija teigia, kad saldaus skonio perteklius (cukrus) sukelia įkyrių minčių, apsėdimo būseną, sūraus – baimę, rūgštaus – smurtą. Tikrasis saldumas (šio skonio maisto galime valgyti daug) yra šiek tiek salstelėjęs grūdų skonis, dar reikia šiek tiek aštraus, kartaus, rūgštaus ir sūraus, priklausomai nuo žmogaus ligų, vyraujančios energijos. Aštrus skonis sušildo, valo ne tik žarnyną ir plaučius, bet ir odą.
 

Unikalus imbiero veikimas


Imbieru senovėje gydydavo daug ligų, tai universalus prieskonis ir gamtos duotas vaistas. Imbiero arbata su citrina valo kraują, neutralizuoja visus toksinus, šlakus. Labai gerai šią arbatą gerti esant blogam virškinimui, susikaupus kūne gleivėms, norint išskaidyti auglius. Pusė stiklinės arbatos geriama 2–3 kartus per dieną 20–30 min. prieš valgį ( 0,3 arbatinio šaukštelio imbiero stiklinei vandens). Imbiero kompresai naudingi esant įvairiems nepiktybiniams augliams. Jie naudojami esant mastopatijoms, cistoms gimdoje ir kt. Šie kompresai dedami ir skaudant galvai, esant nugaros skausmams, galima dėti ant stuburo. Kompresai pašalina gleives, sukietėjimus, suaktyvina kraujotaką. Imbiero milteliai kompresams atskiedžiami karštu vandeniu iki tešlos konsistencijos.
Naudokitės unikaliomis kinų medicinos žiniomis: vartokite, tinkamai pasirinkę, kuo daugiau žolelių ir prieskonių. Masažuokite tuos taškus, kuriuos jums labiau skauda, kurie jautrūs, masažuokite nugarą. Sukamaisiais judesiais trinkite-masažuokite sąnarius per alkūnes ir kelius, taip pat per riešus ir kulkšnis. Šiose vietose daug aktyvių taškų. Taip panaikinsite energijos sąstingį kūne ir tapsite sveikesni.
Metalo karalystei priklauso šios savybės:
metų laikas – ruduo, planeta – Venera, skaičius – 9, kryptis – vakarai, spalva – balta, skonis – aštrus, energiniai kanalai - plaučiai ir storasis žarnynas, jų projekcija – oda ir odos plaukeliai. Normalus jausmas – prisiminimas, patologinis – melancholija ir liūdesys.
Dao ženklas taip pat simbolizuoja kvėpavimą. JAN – įkvėpimas, linija tarp fazių – pauzė, IN– iškvėpimas. Kvėpavimo būdas labai svarbus žmogaus sveikatai, todėl egzistuoja tiek daug kvėpimo technikų.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai