Nutukimas yra liga, nors ir nieko neskauda

Pagal pasaulinės sveikatos rekomendacijas nutukimas yra vadinamas liga, o, kadangi nieko neskauda, – gydytis ryžtasi ne kiekvienas. Dažnai, žinodami pagrindines nutukimo priežastis, pacientai patys bando spręsti šią problemą. Dažnai pasirinkti būdai būna daugiau žalingi sveikatai nei naudingi. Nutaręs suliesėti, žmogus turi įsisąmoninti, kad neužtenka tik pasiryžimo – reikia gydytis visą gyvenimą, pasirinkus priimtinus ir nealinančius organizmo būdus. Apie nutukimo bei veiksmingus svorio mažinimo būdus kalbamės su gydytoja dietologe EDITA GAVELIENE.
 

Kokie pagrindiniai veiksniai lemia antsvorio ir nutukimo atsiradimą?


Apie 98 proc. žmonių polinkį pilnėti paveldi. Tačiau iš jų nutunka ne visi. Antsvorio ir nutukimo atsiradimą lemia du pagrindiniai veiksniai: per didelis maisto kiekis, neatitinkantis poreikių, ir mažas fizinis aktyvumas.
Nutukimą ir antsvorį gali lemti ir psichologiniai veiksniai, taip pat prie nutukimo gali prisidėti ir įvairios endokrininės ligos, tam tikrų vaistų vartojimas.

 

Kada per didelis svoris tampa liga?


Pagal PSO (Pasalinės sveikatos organizacijos) rekomendacijas nutukimas vadinamas liga. Ši liga diagnozuojama tada, kai KMI (kūno masės indeksas) viršija 30. Taigi nutukimas liga, nors ir sergant juo dažniausiai nieko neskauda, todėl žmonės nesigydo. Antsvoris ir nutukimas yra praktiškai kiekvienos sistemos ligų rizikos veiksnys. Antsvoris ir nutukimas dažnai būna arterinės hipertenzijos, aterosklerozės, cukraligės, širdies ir kraujagyslių, žarnyno, odos ligų priežastis.
 

Kai užvaldo noras žūtbūt sulieknėti, daugelis pamiršta sveikatą, galimą šalutinį dietų ir kitokių svorio metimo eksperimentų poveikį. Kokios to pasekmės?


Kadangi nutukimo išsivystymo priežastis žino kiekvienas, todėl gydytis bando patys. Dažniausiai mažinamas maisto kiekis. Jei pasirinkto raciono kaloringumas mažesnis nei 800 kilokalorijų, organizmas jau badauja. Jei toks badavimas užsitęsia ilgiau nei 7 dienas, tuomet dar labiau sumažėja žmogaus kalorijų poreikis. Tokio dalinio badavimo pasekmės – išsekimas ir dar labiau sulėtėjusi medžiagų apykaita (kalorijų poreikis).


Be sveikatos sutrikimų, netinkamas svorio mažinimas gali sukelti ir psichologinių problemų: žmogus jaučiasi silpnavalis, smerkia save, atsiranda nepasitenkinimas savimi, savo išvaizda.
 

Kokie būdai svoriui mažinti yra efektyviausi? Daugeliui „svorio metimas“ asocijuojasi su alkiu, badavimu ir nuolatiniu galvojimu apie maistą...


Nutaręs liesėti žmogus pirmiausia turėtų žinoti, kad tai nėra laikina, kad tai yra visam gyvenimui. Todėl būtinas paciento ryžtingas nusiteikimas. Nutukimas efektyviausiai yra gydomas keičiant maitinimąsi ir fizinį aktyvumą. Kadangi tai turės tęstis visą gyvenimą, tie pokyčiai žmogui turi būti priimtini ir nealinti organizmo. Nutukimą sukelia ne tam tikras produktas, bet dideli maisto kiekiai, todėl reikia ne atsisakyti kokio nors produkto, o keisti mitybos įpročius. Gydant nutukimą šiuo metu labiausiai paplitusi individuali svorio mažinimo programa – programa, specialiai pritaikyta konkrečiam žmogui.
 

Jei atsikratyti antsvorio nepadeda nei dietos, nei sveika mityba, nei sportas, ką tuomet daryti?


Šią problemą daugiau lemia psichologiniai veiksniai. Žmogus įsitikinęs, kad keičia maitinimosi įpročius, valgo mažiau nei kiti, didina fizinį aktyvumą, tačiau dažnai atsisakęs reguliaraus maitinimosi režimo, nuolat užkandžiauja arba, pusę dienos badavęs, vakare prisivalgo. Žmonės, kurie linkę pilnėti, turi įsisąmoninti, kad svorį reguliuoti reikia visą gyvenimą.
 

Vaistinėse siūloma daugybė liekninamųjų preparatų. Pasak gamintojų, vieni tirpdo riebalus, kiti mažina apetitą, treti degina kalorijas...Kaip išsirinkti tinkamiausią?


Vaistinėse galima įsigyti daug maisto papildų, skirtų lieknėti, todėl dažnai kyla pagunda jų vartoti, nekeičiant gyvensenos. Maisto papildai, skirti lieknėti, gali būti vartojami tik su maitinimosi ir fizinio aktyvumo korekcija.
 

Ar visiems, turintiems antsvorio, tinka bet kokie vaistinėje įsigyti lieknėjimo preparatai?


Gydytojas arba vaistininkas gali rekomenduoti žmogui maisto papildą, atsižvelgdamas į jo veikimą. Yra maisto papildai, pailginantys sotumo jausmą, mažinantys apetitą, slopinantys riebalų pasisavinimą. Dažniausiai maisto liekninamieji papildai yra skiriami su maitinimo ir fizinio aktyvumo korekcija ir vartojami ne mažiau nei 3 mėnesius. Tačiau reiktų įsidėmėti, kad vien papildas nutukimo neišgydys.
 

Ar įmanoma visai išgydyti nutukimą ir išlaikyti normalų svorį ilgą laiką?


Nutukimas yra lėtinė liga, kaip ir kitų lėtinių ligų, taip ir nutukimo visiškai pagydyti kol kas nepavyksta. Tačiau, gydant nutukimą, galima sumažinti jo neigiamą įtaką sveikatai. Numetus svorį, polinkis pilnėti vis tiek išlieka. Todėl veiksmingos tik tos priemonės, kurias galima naudoti ilgą laiką, kontroliuojant svorį.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

jolė
2010-01-28 10:37
PUIKU

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai