Plastinės chirurgijos paslaptys

Labai retai pasitaiko, kad žmogus būtų patenkintas savo kūno formomis. Tuomet pradedama ieškoti būdų, kaip priartėti prie grožio idealo. O tas septynmyliais žingsniais kinta keičiantis mokslo ir medicinos pasiekimams.

 

Gamtos dovanas bandyta taisyti dar žiloje senovėje

 

Pasak plastikos chirurgo Audriaus Žižliausko, kiekvienos epochos metu supratimas apie idealias žmogaus kūno formas buvo vis kitoks. Jau senų senovėje įvairios gentys ir tautos keitė savo prigimtinę išvaizdą į lūpas dėdamos diskus, žemyn nusverdamos ausų spenelius, suverždamos pėdas, aštrindamos ir galąsdamos dantis, puošdamos kūnus tatuiruotėmis ir randais. Plastinės chirurgijos paslaptis bandę įminti egiptiečiai mirusiesiems chirurgiškai pakoreguodavo prasčiausiai atrodančią jų kūno dalį, kad jie būtų tinkamai atpažinti pomirtiniame gyvenime. Dėl šios priežasties faraono Ramzio II mumija buvo chirurgiškai pakoreguota į nosį įkišus nedidelį kaulą ir saują sėklų, kad ši neprarastų savo formos. Mirusiai karalienei Nunjmet į žandus buvo prikimšta tvarsčių.

Pirmieji įrašai apie rekonstrukcines plastines operacijas aptikti senovės indų sanskrito raštuose. Juose pasakojama, kokios procedūros buvo atliekamos nosies ir ausies netekusiems žmonėms, nubaustiems už nusikaltimus, pavyzdžiui, neištikimybę. 600 m. pr. m. e. datuojamame tekste rašoma, kad, atkuriant prarastą nosį, imamas gabalėlis odos iš skruosto arba kaktos, jis susukamas į atitinkamo dydžio ritinėlį ir prisiuvamas nosies vietoje. Kad žmogus galėtų kvėpuoti, į šnervių vietas įsmeigiami du nedideli mediniai vamzdeliai. Šis nosies plastikos metodas amžių amžius buvo saugomas paslaptyje.

I a. pr. m. e. buvo itin populiarios viešosios Romos pirtys, kuriose kiekvienas galėjo ne tik save parodyti, bet ir kitus nuogus apžiūrėti. Į bet kokį didesnį nukrypimą nuo įsivaizduojamos normos, ypač genitalijų srityje, buvo žiūrima su pasibjaurėjimu, todėl viena populiariausių to meto plastinės chirurgijos operacijų buvo vyrų genitalijų apipjaustymas. Ne ką mažiau populiarios buvo ir krūtų sumažinimo operacijos, atliekamos vyrams, kurių krūtys „bjaurios pažiūrėti“ ir „gėdingos“. Romėnų chirurgai operacijomis šalindavo ir randus, ypač nuo nugaros, kurie buvo laikomi gėdos ženklu. Mat randai rodė, kad vyras mūšio lauke priešui atsuko nugarą arba, dar gėdingiau – buvo plakamas kaip vergas.

Plastinė chirurgija ypač klestėjo Klaudijaus Galeno laikais (129–216 m.), nes visi buvo tiesiog pamišę dėl gražaus kūno. Tuomet buvo itin populiarios užkritusių vokų ir estetinės plastinės nosies operacijos turtingiems vyrams ir moterims vien dėl to, kad jie tiesiog norėjo naujos nosies.

Plastinė chirurgija medicinos sistemos dalimi tapo tik 1960 m. Nors tais laikais skysto silikono injekcijos buvo gana pavojingos sveikatai – neretai dėl tokių infekcijų reikėdavo apskritai amputuoti krūtis, be to, taip jaunystėje pasigražinusioms merginoms vėliau, sulaukus 40-ties, krūtys smarkiai nukardavo, tačiau pramogų versle dirbančios gražuolės neapsieidavo be silikoninių krūtų implantų. „Ilgėjant žmogaus gyvenimo trukmei ir mokslo pažangai sparčiai judant į priekį, vietoje nestovi ir plastinė chirurgija. Dabar madinga būti jaunam, sveikam ir gražiam. Neretai žmonės tarsi produktai vertinami pagal pakuotę, tad grožis yra gana svarbus kiekvienam, norinčiam pritapti prie visuomenės, būti pripažintam ir atitikti normas“, – sako plastikos chirurgas.

 

Madas diktuoja ne tik laikas

 

Plastikos chirurgas Audrius Žižliauskas sako, kad plastinės chirurgijos madas diktuoja ne tik laikas, bet ir kiekvienas pasaulio regionas. Naujausi statistiniai duomenys patvirtina, kad dabartiniu metu daugiausiai plastinių operacijų atliekama Pietų Korėjoje. Būtent šioje valstybėje yra didžiausia pasaulyje kosmetikos procedūrų rinka. Žvelgiant pagal pasaulio regionų ypatybes, Brazilijoje net septynis kartus dažniau nei kitur yra atliekamos sėdmenų formos operacijos, o penkis – makšties. O Graikijoje varpos ilginimo operacijos yra net dešimt kartų populiaresnės nei kitose šalyse. Irane atliekama daugiausiai nosies operacijų visame pasaulyje, net populiarus posakis „milijono tumanų verta nosis“. Prancūzijoje populiariausia operacija – riebalų nusiurbimas.

Nors mūsų šalyje plastikos chirurgijos pramonė toli gražu neprilygsta madas šioje srityje diktuojančioms Jungtinėms Valstijoms, kur kasmet atliekama daugiau kaip trys milijonai estetinių operacijų, ar Italijai, kurioje ant operacinio stalo kiekvienais metais gulasi apie milijoną žmonių, tačiau ir Lietuvoje nuolat daugėja pasiryžusiųjų iškęsti skausmingas operacijas, kad būtų užmaskuoti senėjimo požymiai arba kūnas atitiktų tam tikrus grožio standartus.

Kokios plastinės operacijos populiariausios mūsų šalyje, tikslios statistikos nėra, tačiau, anot chirurgo, dabar veidą ir kitas kūno dalis dailinasi ne tik pramogų pasaulio įžymybės ar turtuoliai, kaip buvo prieš dešimt metų, bet ir įvairių visuomenės sluoksnių atstovai – nuo mokytojų iki verslininkų. Vyrams Lietuvoje dažniausiai atliekama nosies formos ir akių vokų korekcija, taip pat poodinių riebalų nusiurbimo operacijos. Moterys dažniausiai didinasi krūtis, pageidauja akių vokų pakėlimo, poodinių riebalų nusiurbimo operacijų, raukšlių lyginimo procedūrų.

Pastaruoju metu keičiasi ir žmonių požiūris į plastines operacijas. Amerikoje priprasta, kad jei tu darai plastinę operaciją, reikia, kad jos rezultatus pastebėtų aplinkiniai ir suprastų, kad tu rūpiniesi savo kūnu ir į jį investavai nemažai pinigų. Europietiškas požiūris kitoks – moteris nori būti gražesnė, bet nenori, kad aplinkiniai suprastų, kodėl ji tokia tapo. Chirurgas sako, kad lietuvės plastinės chirurgijos srityje artimesnės europietiškam mentalitetui.

 

Ne tik puošia, bet ir gydo

 

Senėjimo procesai priklauso nuo to, kaip žmogus „užprogramuotas“ senti, koks jo odos tipas, kokioje aplinkoje gyvena – koks klimatas, kiek gauna saulės, kaip užteršta aplinka, ką valgo, ar sportuoja, kaip ilsisi, kiek miega, kokią naudoja kosmetiką. Įtakos turi ir audringų vakarėlių, išgerto alkoholio ir narkotikų paliktos žymės.

„Veidas – atviriausia žmogaus kūno dalis, tad anksčiau ar vėliau ateina tokia diena, kai kiekvienas iš mūsų susimąstome apie amžiaus nulemtus veido pasikeitimus. Vieni juos priima ir ramiai gyvena iki žilos senatvės, kiti įvairiausiais būdais bando jiems pasipriešinti“, – sako gydytojas.

Neišvengiamai senstant veido ir kaklo odai, smunka vokai, dėl poodinės ląstelienos atrofijos veidas siaurėja, dėl sąlyčio su pagalve miegant atsiranda „miego“ raukšlių, dėl ultravioletinių spindulių poveikio mažėja odos elastingumas, dėl mimikos raumenų įtempimo atsiranda mimikos raukšlių. Vyresnio amžiaus žmonėms atsiranda raukšlių apie lūpas ir akis.

„Per kelis dešimtmečius plastinė chirurgija padarė milžinišką šuolį. Anksčiau chirurgai, norėdami išlyginti veido, paakių raukšles, operacijos metu patempdavo tik odą. Dabar atliekamos jau ir gilesnių raumenų struktūrų rekonstrukcinės operacijos, – pasakoja medikas. – Patempus raumenų sluoksnį, operacijos rezultatas tampa ilgaamžiškesnis.“

Estetinės medicinos srityje naujausia tendencija – natūralumas. Stengiamasi daryti nepastebimas korekcijas. „Svarbu ne išnaikinti raukšles, o tik paslėpti nuovargio ženklus, – sako gydytojas. – Šiam tikslui pasiekti iki šiol naudojome naują metodiką su daug didesnio palaikymo savybę turinčiais siūlais. Ši mažai invazinė technika naudojama suglebusiems centriniams veido audiniams pakelti ir palaikyti. Atliekant procedūrą virš plaukų augimo linijos daromas mažas pjūvis, kuriame ir tvirtinami siūlai.“

Dabartiniu metu viena didžiausių naujovių – visiškai tirpūs siūlai. Vienoje mažiausių valstybių pasaulyje Monake, kuriame vyko plastinės chirurgijos specialistų iš viso pasaulio kongresas, gydytojui teko stebėti pranešimą, kurio metu vietiškai nujautrinus be narkozės ir pjūvių buvo atlikta veido korekcija, užtrukusi vos 20 minučių. Tiek laiko pakako, kad trimis nedideliais dūriais būtų įkištas vienas siūlas, kuriuo pacientei patempti skruostai tapo putlesni ir puresni.

„Šiuo metu tai yra unikali procedūra, kuri atliekama nujautrinus vietiškai, nepaisant kokią kūno dalį tenka koreguoti – sėdmenis, krūtis ar veidą“, – sako chirurgas, primindamas, kad plastinė chirurgija – ne vien siekimas, kad veidas ar kūnas taptų tobulo grožio etalonu. Plastinė chirurgija itin reikalinga krūtims atkurti po onkologinių ir kitų operacijų. Šis rimtas mokslas ir subtilus menas praverčia esant neurologiniams sutrikimams, kai vargina tikai, veido raumenų silpnumas, veido nervų paralyžius. Plastinė chirurgija – vienintelė viltis, kai po avarijos ar nelaimingo atsitikimo žmogų tiesiog surenka iš naujo, išvaizdai grąžindami prarastą patrauklumą. Tačiau, anot plastikos chirurgo, tobulybė – ne riba, tik svarbu į priekį žengti saikingai pamatuotai.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai