Lietuvoje ir pasaulyje

LIETUVOJE
Laukiantiems kataraktos operacijos


Beveik 5000 sulankstomų Europos Sąjungos standartus atitinkančių akių lęšiukų suaugusiesiems pristatyti į šalies sveikatos priežiūros įstaigas. Jie sveikatos draudimu apdraustiems pacientams implantuojami nemokamai. Teigiama, kad šiuo metu jų poreikis visiškai tenkinamas.
Kataraktos operacijos (drumsto akies lęšiuko pašalinimas ir dirbtinio lęšiuko implantavimas) atliekamos Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose, Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje (buvusi Vilniaus greitosios pagalbos universitetinė ligoninė), Vilniaus Antakalnio poliklinikoje, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikose, Klaipėdos universitetinėje, Respublikinėje Klaipėdos, Respublikinėje Šiaulių, Respublikinėje Panevėžio, Alytaus S. Kudirkos ligoninėse, UAB „Lirema“ Akių ligų klinikoje (Vilniuje), UAB „SK Impeks Medicinos diagnostikos centras“ (Vilniuje) ir UAB „Akių lazerinės chirurgijos centras“ (Vilniuje).
Akių gydytojai (oftalmologai), išrašydami siuntimą operuoti akis, dažniausiai rekomenduoja kreiptis į artimiausią sveikatos priežiūros įstaigą. Vis dėlto žinotina, kad jūs galite rinktis bet kurią jums priimtiną iš išvardintųjų gydymo įstaigą. Tik žinokite, kad privačiose teks primokėti. Tad prieš apsispręsdami pasidomėkite, kokia paslaugos išlaidų dalis kompensuojama ir kokią priemoką tektų sumokėti.
 

Jau galima operuoti ir sergančiuosius hemofilija


Kauno klinikose hematologų, ortopedų-traumatologų, transfuziologų ir anesteziologų komanda pradėjo sąnarių persodinimo operacijas sunkia hemofilijos forma sergantiems žmonėms. Jau atliktos penkios tokios operacijos jauniems vyrams, jiems pakeisti tiek klubo, tiek kelio sąnariai. Sąnarių pakeitimas leis šiems žmonėms labai pagerinti gyvenimo kokybę.
Sergantiesiems hemofilija bet kuri operacija dėl didelio kraujavimo yra pavojinga ir sudėtinga. Sąnarių endoprotezavimo operacijos techniškai sudėtingos tuo, kad susiduriama ne tik su dideliu kraujavimu, bet ir su ligos nuo vaikystės pažeistais sąnariais. Sergant hemofilija kraujuojama į įvairias kūno vietas, taip pat ir į sąnarius – taip jie pažeidžiami ir išsivysto hemofilinė artropatija. Hemofilija – tai įgimta vyrų liga, kurią lemia chromosomų anomalijos. Sergant šia liga kraujuoja į vidaus organus ir nepatiriant traumos, kraujavimo stiprumas priklauso nuo ligos sunkumo. Anksčiau chirurginio gydymo nebuvo – tik terapinis.
Šiuo metu Lietuvoje hemofilija serga apie 150 žmonių, iš 4 000–5 000 gimusių berniukų vienas gali sirgti hemofilija.
 

Kraujo grupių nesuderinamumas – nebe kliūtis transplantacijai


Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose sėkmingai atlikta antroji Lietuvoje ir Baltijos šalyse inksto transplantacija iš gyvo donoro, esant nesuderinamoms kraujo grupėms. 36 metų vyrui, turinčiam A (II) kraujo grupę buvo persodintas jo sesers B (III) kraujo grupės inkstas.
„Šio sudėtingo transplantacijos proceso sėkmę lemia daugiaprofilinės gydymo įstaigos tarnybų pasiruošimas, aukšto lygio specialistų kvalifikacija ir darnus komandinis darbas“, – sakė transplantacijos pasiruošimui ir atlikimui vadovavęs Nefrologijos centro direktorius doc. Marius Miglinas.
Santariškių klinikos – vienintelė ligoninė Lietuvoje, kurioje atliekamos inksto transplantacijos iš gyvo donoro. Čia per metus būna net 7–9 tokios transplantacijos.
Anksčiau inksto transplantacija buvo negalima, jei donoras ir sergantysis būdavo skirtingų kraujo grupių. Šiuo metu nesuderinamos kraujo grupės jau nebėra absoliuti kliūtis inkstų transplantacijai iš gyvo donoro.
 

PASAULYJE
Paneigta mistinė pomirtinių išgyvenimų kilmė


Britų mokslininkai priėjo prie išvados, kad vadinamieji pomirtiniai išgyvenimai, apie kuriuos pasakoja klinikinę mirtį patyrę ir išgyvenę žmonės, nėra mistika, jie turi neurofiziologinį arba psichologinį pagrindą.
Pomirtiniais išgyvenimais vadinami pojūčiai, kuriuos žmogus jaučia, išgyvendamas klinikinę mirtį. Dažniausiai tokie žmonės pažymi skrydį šviesos tuneliu ir dieviškos palaimos pojūtį.
Edinburgo universiteto psichologai išsamiai išanalizavo tokius aprašymus ir padarė išvadą, kad juos galima paaiškinti fiziologinėmis priežastimis. Jau anksčiau šveicarų mokslininkų tyrimai parodė, kad skrydį šviesos tuneliu galima dirbtinai sukelti ir nemirštančiam žmogui – tam reikalingi krūviai, kuriuos patiria viršgarsinių orlaivių pilotai. Beje, amerikiečių mokslininkų nuomone, šviesą tunelio gale gali sukelti bloga akių kraujotaka. Palaimą ir kitas stiprias emocijas, taip pat kliedesius ir haliucinacijas lengva paaiškinti neurotransmiterių (cheminių molekulių, perduodančių informaciją tarp nervinių ląstelių), tokių kaip noradrenalinas, dopaminas ir serotoninas, išsiskyrimu, kaip būna vartojant psichoaktyvias medžiagas, ir tai neretai paskatina jomis piktnaudžiauti.
 

Paprasta priemonė kaulams stiprinti – džiovintos slyvos


Amerikiečių mokslininkai tvirtina, kad jiems pavyko atrasti paprasčiausią priemonę kaulams stiprinti – tai suvalgyti apie šimtą gramų džiovintų slyvų per dieną.
Tyrime, kurį atliko Floridos ir Oklachomos tyrėjai, dalyvavo 100 pomenopauzinio amžiaus moterų. Vienai grupei buvo nurodyta per dieną suvalgyti 100 g džiovintų slyvų, kita grupė turėjo suvalgyti tiek pat džiovintų obuolių. Abi grupės dar gaudavo po 500 mg kalcio ir 400 TV vitamino D per dieną.
Tyrimo rezultatai parodė, kad moterų, kurios metus kasdien valgė slyvas, kaulų tankis buvo daug didesnis negu tų, kurios valgė džiovintus obuolius. Manoma, kad slyvos mažina kaulų rezorbciją (kaulų ardymą).
Kaulus stiprinti padeda ir kiti džiovinti vaisiai: abrikosai, razinos, obuoliai, tačiau nustatyta, kad džiovintose slyvose kalcio yra daug daugiau nei kituose vaisiuose.
 

Kodėl sulieknėjus sunku nepriaugti svorio


Australijos mokslininkai nustatė, kodėl po dietų sumažinus svorį, jis ne tik grįžta, bet dažnai ir padidėja. Kaip parodė tyrimas, praėjus vieneriems metams po svorio metimo programos, sumažėjo sunaudojamų kalorijų kiekis fizinių krūvių metu ir išliko padidėjusi apetitą didinančių hormonų veikla, taigi ir nuolatinis alkio pojūtis, net ir tada, kai metusieji svorį valgė tiek pat, kiek prieš mesdami svorį, t.y. ne laikydamiesi dietos.
Manoma, kad tai yra evoliucijos pėdsakai iš ankstesnių laikų, kai dėl svorio numetimo galėjo iškilti grėsmė išlikimui ir reprodukcijai, būtent dėl to mūsų organizmas bent metus su tuo kovoja, net ir nebadaujant.
Taigi mokslininkai pastebi, kad svarbiausia yra skirti dėmesį svorio nepriaugimo, o ne metimo programoms, taigi lengviau nepriaugti svorio nei pabandyti jį prarasti.
 

Vienišumo laipsnis turi įtakos miegui


Vienatvė yra ne tik skaudūs išgyvenimai, ji turi įtakos ir mūsų miego sutrikimams. Mokslininkų nuomone, tai gali būti vienas iš mechanizmų, kodėl ji daro įtaką mūsų sveikatai.
Beje, kaip rodo tyrimai, vienatvė ir socialinė izoliacija yra dvi skirtingos sąvokos, o miego kokybė pablogėja net ir tada, jei žmogus nėra socialiai izoliuotas. Apklausti asmenys buvo vyresnio amžiaus, nė vienas nebuvo socialiai izoliuotas, tačiau skyrėsi jų vienišumo suvokimas, o aukštesni vienatvės vertinimo balai buvo susiję su daug labiau pablogėjusia miego kokybe.
Mokslininkai pastebi, kad vienatvė ne sumažina bendrą miego trukmę, bet pažadina daugiau kartų per naktį.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai