Sveikatos formulė

Šią vasarą įkurti Sveikos gyvensenos ir natūraliosios medicinos rūmai imasi sunkių užduočių – propaguoti sveikatos judėjimą ir sveikesnę gyvenseną, vertinti ir licencijuoti įvairių natūraliosios medicinos atstovų veiklą. Su Rūmų prezidentu Klaipėdos universiteto Medicinos edukacijos katedros vedėju hab. med. dr. profesoriumi Algimantu Kirkučiu kalbamės apie sveikatą, sveiką gyvenseną, tradicinės ir alternatyviosios medicinos vietą mūsų gyvenime ir dar kai ką, su tuo susijusio.
 

Ką Jūs, širdies chirurgas, manote, kas yra ta sveikata?


Visada galvojau, kas svarbiau žmogui: būti sveikam ar būti laimingam? Laikui bėgant, man aiškėja, kad, kurdamas laimę, nesvarbu kam – sau ar kitiems, sveikatą gauni kaip nemokama priedą arba kaip apdovanojimą už gerus darbus. Todėl sveikas žmogus = laimingas žmogus. Šypsena ir gera nuotaika – tai jau pusė sveikatos; žinios ir pastangos – kita pusė. Žinoma, be žinių sunku būtų susidaryti išsamų sveikatos sąvokos vaizdą. 1978 metais Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) sveikatą apibrėžė kaip žmogaus socialinę, fizinę ir psichinę gerovę. Įdomu tai, kad lietuvis Vilhelmas Storosta, mums labiau žinomas Vydūno vardu, pusšimčiu metų anksčiau savo knygoje „Sveikata, jaunumas, grožė“ sveikatą apibūdino kaip kūno, jausmų, minčių-proto gyvatas, apvainikuotas dvasia-siela. Mano galva, Vydūno apibrėžimas papildo PSO sveikatos apibūdinimą pačia svarbiausia, ketvirtąja – dvasine – gerove.
 

Kas svarbiausia, kad žmogus galėtų pasakyti, kad jis gyvena sveikai?


Apmąsčius sveikatos esmę, aiškėja formulė: sveikata = laimė = laisvė. Žmogus gyvena sveikai, kai moka atskirti naudingą nuo kenksmingo ar iš dviejų blogybių sugeba pasirinkti mažesnę, kada jis yra laisvas ir gali rinktis pagal savo organizmo poreikius. Tam, kad sugebėtum išgirsti save, turi gyventi harmonijoje su gamta. Šiuolaikinis žmogus nėra laisvas, jis priklauso nuo aplinkos diktuojamo gyvenimo būdo. Todėl jo norai ir pasirinkimas dažniausiai būna primesti šio laikotarpio suformuotų gyvenimo sąlygų, kurios ne visada yra teisingos, o dažnai net prieštarauja gamtos suformuotiems sveikos gyvensenos principams. Už tai gamta jį baudžia ligomis ir nelaimingu gyvenimu.
 

O ką vardan sveikatos būtina atlikti kiekvienam žmogui?


Į šį klausimą trumpai galiu atsakyti to paties Vilhelmo Storosios-Vydūno žodžiais: „Supraskite! Nenorime žmonių gydyti. Norima žmogaus protavimą žadinti ir parodyti žmogui tikslingą gyvenimą, jeib sveikata tvirtėtų ir būtų išvengiamos visokios negalios.” (Vydūnas. Raštai Iit.,290 – 291p.). Atkreipkime dėmesį, kad vieni žmonės iš prigimties yra stiprios sveikatos ir turi rūpintis ją tik palaikyti, gali siekti sporto aukštumų, kiti – silpnos sveikatos ir turi ją stiprinti, o treti – ligoniai, kuriems jau būtina medikų pagalba.
 

Galite papasakoti, ką pats darote savo sveikatos labui?


Stengiuosi nenutolti nuo gamtos, kuo daugiau joje būti. Renkuosi sveikesnį maistą. Nevalgau mėsos. Stengiuosi būti fiziškai aktyvus. Du kartus per savaitę lankausi sporto salėje. Vengiu, kiek įmanoma, stresinių situacijų. Stengiuosi prisiminti vaikystę ir kitas laimingiausias savo gyvenimo dienas, rūpintis artimaisiais, sergančiais žmonėmis.
 

O rezultatai?


Ačiū Dievui, kol kas sveikata nesiskundžiu.
 

Kaip ėmėtės propaguoti sveiką gyvenseną? Kas lėmė šį posūkį Jūsų gyvenime?


Esu gydytojas kardiologas. Prieš septyniolika metų atvykau gyventi į Klaipėdą iš Kauno, turėdamas Kauno medicinos universiteto profesoriaus laipsnį, su viltimi, kad pavyks įkurti Klaipėdos universitete medicinos fakultetą. Tačiau, geriau susipažinus su situacija, paaiškėjo, kad tam Klaipėdoje nepakanka turimų medicininių resursų, bet yra stiprūs humanitariniai, pedagoginiai, socialiniai, gamtos mokslai, menų studijos ir kita. Įvertinę situaciją kolegos iš Švedijos man patarė kurti šiuolaikinį Sveikatos mokslų fakultetą. Šis pasiūlymas mane sudomino ir privertė rimtai susimąstyti – o kas gi yra ta sveikata? kas yra šios sąvokos esmė? Atsakymo ėmiausi ieškoti pasaulinėje literatūroje. Ir, kaip dažnai atsitinka gyvenime, jis buvo čia pat, Klaipėdos universiteto bibliotekoje, – tai Vilhelmo Storosios-Vydūno raštai. Perskaitęs juos, supratau, kad jo fundamentalios sveikos gyvensenos idėjos yra ta labai svarbi grandis, kuri nutrūko šiuolaikiniame gyvenime. Šių idėjų Vydūnas sėmėsi iš senovės Rytų filosofijos, jos yra paremtos daugiatūkstantmete empirine žmonijos patirtimi. Jis jas tik perfrazavo, pritaikė vakarietiškiems gyvenimo principams. Paaiškėjo, kad, norint gyventi sveikai, ilgai ir laimingai, būtina taikytis ir propaguoti sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos principus.
 

Kas gali ir turi būti vedlys ligoniui, ieškančiam būdo, kaip padėti savo sveikatai?


Pirmiausia reikia susimąstyti, kokios yra negalavimus sukėlusios priežastys, ir pasistengti jas pašalinti. Antras labai svarbus žingsnis yra padėti nusilpusiam organizmui įveikti ligą. Tam reikia žinoti, ko trūksta organizmui, pavyzdžiui: poilsio, deguonies, judesio, maisto ar kitokių svarbių medžiagų, ir tai duoti. Išsivysčius rimtesniam negalavimui, reikia kreiptis į medikus, kad būtų nustatyta ligos diagnozė. Žinant ją, galima pritaikyti natūralios medicinos (papildomos ir alternatyvios) gydomąsias priemones. Ir, tik joms nepadėjus, tenka griebtis radikalaus chirurginio arba rizikingo medikamentinio gydymo.
 

Kaip pats gydotės slogą, gerklės skausmą, virškinimo sutrikimus, gripą, o kaip gydytumėtės sudėtingas ligas – tarkim, diabetą ar onkologines?


Kaip patariu ligoniams, taip gydausi ir pats. Susirgęs sloga, gydausi natūraliomis naminėmis priemonėmis, kad neskaudėtų gerklės, kiekvieną rytą ją skalauju vandeniu su druska, stengiuosi valgyti kiek įmanomą sveikesnį maistą. Siaučiant gripo epidemijai, labai svarbu pasirūpinti organizmo imunine sistema ir kitomis jo gynimosi reakcijomis. Sergant lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis, tokiomis kaip cukrinis diabetas, vėžys, aterosklerozė ir kitos, taip pat galioja mano anksčiau nurodyti principai, priklausomi nuo ligos stadijos. Kad įveiktume ligą sukėlusius veiksnius, organizmui pasveikti pačiam reikia daugiau laiko. Ligai smarkiai progresavus, neturime laiko natūraliam organizmo sveikimui užtikrinti, todėl atsiranda grėsmingų ligonio gyvybei komplikacijų. Be jokios abejonės, šioms komplikacijoms pašalinti reikia neatidėliotinai imtis radikalesnių medicinos priemonių.
 

Kaip manote, kada labiau tinka alternatyviosios medicinos pagalba, o kada būtina moderniosios?


Žmogus sukurtas būti sveiku, tik nusižengdamas pagrindiniams gyvenimo principams suserga. Būtina išmokyti žmones gyventi sveikiau. Lėtiniai negalavimai, ypač susiję su ydingo gyvenimo būdu ar organizmo nusilpimu, gali būti pagydyti tik pakoregavus gyvenimo principus ar pritaikius papildomos ir alternatyvios medicinos priemones. Traumos ir kitos ūminės būklės, kada pagalbą suteikti būtina skubiai, neabejotinai būtina pasitelkti visas naujausias medicinos žinias ir technologijas. Reabilituojant ligonius po sudėtingų medicinos procedūrų ar kitokio gydymo, vėl galime sėkmingai pritaikyti papildomos ir alternatyvios medicinos metodus.
 

Ką galite patarti, kaip atskirti kokį nors alternatyviosios medicinos žinovą nuo šarlatano?


Pastaruoju metu vis daugiau žmonių nusivilia dabartine medicina ir kreipiasi į natūralios medicinos specialistus. PSO duomenimis, JAV ir Vokietijoje apie 75–80 proc. sergančių lėtinėmis ligomis pacientų kreipiasi pagalbos į papildomos ir alternatyvios medicinos specialistus. Neabejotinai susidomėjimas šia medicinos sritimi auga. Tačiau kol kas mūsų šalyje nėra pakankamai tokią veiklą reglamentuojančių įstatymų, mūsų aukštosiose mokyklose nėra rengiami šios srities specialistai. Todėl ligonis, kreipdamasis į privačiai dirbantį natūralios medicinos specialistą, rizikuoja sulaukti neprofesionalios pagalbos. Į klausimą: „Kaip atskirti žinovą nuo šarlatano?“ kol kas galiu pateikti tik patarimą, kurį išgirdau privataus pokalbio metu. Tokiam specialistui turi spindėti ant kaktos užrašas „sveikas“ (šypsosi). Jei ateini pas natūralios medicinos žinovą, o jo paties sveikata kelia abejonių, tai iš karto kyla klausimas, kaip jis gali padėti kitiems, jeigu sau nepajėgia padėti.
 

Kaip galėtumėte apibūdinti Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmų veiklos tikslus ir uždavinius?


Pagrindinis Rūmų tikslas yra suvienyti visų geros valios žmonių pastangas, siekiant pagerinti šalies gyventojų sveikatą, sudaryti palankesnes sąlygas propaguoti ir praktikuoti sveiką gyvenseną, taip pat praturtinant šalies sveikatos apsaugos sistemą natūralios medicinos gydymo ir reabilitacijos metodais. Norime, kad Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmai taptų sveikatos namais tiems, kurie supranta ar nori suprasti atsakomybę už savo ir artimųjų sveikatą, gyvenimo kokybę ir laimingą ateitį.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai